i WONEN 3 Grasmat 3 Kurkstip Desinfecteren VRAAG ANTWOORD T «rli 'V Él li li Sparksstraat 24A, Spui VRIJDAG 21 FEBRUARI 2014 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. Het is net half februari geweest en we hebben het alweer over een grasmat. Zegt genoeg over de extreem zachte winter! M. Schilders legde enige jaren terug nieuwe graszoden. „De eerste twee jaar was het gazon perfect. Maar er kwam toen één of ander onkruid in, wat steeds groter werd: kleine, ron de, licht gekartelde blaadjes met een wit worteltje, die weer onder de grond naar een nieuw blaadje gaat. Het heeft op dit moment ongeveer een diameter van ruim 1 meter. Het zou hier om draadereprijs kunnen gaan. Hoe krijg ik dit uit de grasmat?" „Het is geen draadereprijs, daarvoor is het blad te groot", zegt Romke van de Kaa na bestudering van de foto. „Wat Overwoekerd stuk gras. dan wel? Moeilijk, alleen met het blad is de plant niet thuis te brengen. Als het maar om 1 vierkante meter gaat, zou ik de plek weggraven, met schone grond vullen en opnieuw inzaaien." H. Slot heeft drie appelbomen (Rode Boskoop) met bijna jaarlijks een grote opbrengst van mooie gave appels. „Ik bewaar ze in appelkisten. Buiten, on der een afdak, donker en ik bescherm ze tegen vorst. In meerdere appels zit ten echter donkere, droge kurkach- tige pitten, die ook bij het koken voor moes niet verdwijnen of oplossen. Komt dit probleem, deze ziekte of wat het ook is alleen bij mij voor in de bomen? Hoe heet dit en hoe kan ik dit oplossen en voorkomen? „De ziekte heet kurkstip", weet Rom ke van de Kaa te vertellen. „Het is een afwijking die wordt veroorzaakt door een tekort aan kalk. De oplossing is dus simpel: geef meer kalk." J. Schoemaker heeft oleanders. „Het laatste jaar worden de bladeren mat, met witte vlekjes. De toppen geven vreemde krullen in de bladeren. Ik gaf ze koemestkorrels, af en toe NPK-kor- rels, maar het wordt er niet beter op. Zijn deze planten ziek? Romke van de Kaa: „Als er geen sprake is van insec ten, kan het krullende blad komen van een virus. Knip de aangetaste tak ken weg en desinfecteer hierna de snoeischaar met alcohol of spiritus." Zelf een vraag? Stuur een è-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl. De (helft van de) enorme woonkamer met massief houten vloer en houtkachel, foto Vermeulen makelaardij Type: vrijstaande semi-bungalow Bouwjaar: 1991 Oppervlakte: 588 m2 Inhoud: 595 m3 Vraagprijs: 349.000 euro Voordelen: Veel woonruimte, die heel praktisch is ingedeeld; instapklaar; een grote, mooi aangelegde tuin. Nadeel: Voor een boodschap tussendoor pak je niet zomaar even de fiets. Axel en Terneuzen liggen een aantal kilometers verderop. Sandra: „Als tijdens het koken iets op is, leen ik van de buren. Dat doen we hier allemaal. Is gezellig!" De keuken, met de design-afzuigkap, foto Vermeulen makelaardij De tuin biedt uitzicht op de Eben Haëzer dorpsmolen, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47