<4. met sancties tegen mensen achter geweld zijn geen chantage' Cruises vanuit Amsterdam IN HET NIEUWS 3 De strijders van het Onafhankelijkheidsplein Tr- MSC goederen 'die worden ingezet bij de interne repressie' en wil Brus sel medicijnen en artsen sturen. De ministers van Buitenlandse Za ken besloten hier in een spoedbe raad toe ondanks dat drie van hen, de Duitser Frank-Walter Steinmeier, de Fransman Laurent Fabius en de Pool Radoslav Sikors- kiradek op dat moment in Kiev waren. Ze voerden daar gesprek ken met zowel Janoekovitsj als op positieleiders Vitali Klitsjko, Arse- ni Jatsenjoek en Oleg Tjachnibok. Zij willen een 'stappenplan' voor Oekraïne, waarin een overgangsre gering, herziening van de grond wet en verkiezingen staan. Janoe kovitsj is in eerste instantie nodig om dit plan te kunnen realiseren, zei Timmermans. Daarna ligt zijn toekomst in handen van de bevol king. De Oekraïense president riep naar verluidt in de loop van de dag de hulp in van Moskou, dat een afgezant stuurde. De ministerraad in Brussel riep op tot heropening van het parle ment. „We verwachten dat de ge kozen vertegenwoordigers hun po litieke verantwoordelijkheden op nemen." De ministerraad riep ook 'dringend' op tot een onafhan kelijk onderzoek naar schending van de mensenrechten door de Raad van Europa. „De EU kan niet zwijgen bij deze slachting", verdedigde Timmer mans het besluit tot sancties. „De Oekraïense regering praat wel maar doet niets. De mensen die zich schuldig maken aan grove schending van de mensenrechten moeten zich bij de rechter verant woorden." Een speciale werkgroep is inge steld om de sancties wettelijk te regelen. Dan kunnen ze naar ver wachting over twee dagen ingaan. De ministers benadrukten dat het aanbod van een associatie-ak koord met de EU nog altijd be staat. Ook vindt Brussel het van groot belang dat de relatie tussen de EU en Rusland stabiliseert. Vol gens Timmermans heeft Oekraï ne echter geen perspectief op EU-lidmaatschap. „Ze zullen in geen lengte der jaren aan de eisen voldoen." BRUSSEL - Europa is door de steun aan pro-westerse tegenstanders van de pro-Russische Janoeko vitsj inmiddels hard in botsing ge komen met Rusland. De door de EU aangekondigde sancties zijn volgens de Russen niet legitiem en doen volgens de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zelfs aan chantage denken. Minister Frans Timmer mans van Buitenlandse Zaken ver werpt de Russische kritiek. Hij noemde de kritiek van Rusland 'Koude Oorlogretoriek'. De gevangen Oekraïense oud-pre mier Joelia. Timosjenko heeft de oppositie gisteren opgeroepen niet meer te onderhandelen met president Janoekovitsj. Een van de oppositieleiders is Arseni Jat senjoek, van Timosjenko's eigen partij Vaderland. De ex-premier spreekt in een brief van 'sadis tisch geweld' en vindt dat Janoe kovitsj onmiddellijk moet vertrek ken en zich voor de rechter moet verantwoorden. Demonstranten in Kiev houden 67 politiemensen in gijzeling. Dat verklaarde de Oekraïense minis ter van Binnenlandse Zaken Vita- lij Zasjartsjenko gisteren. „Om de gijzelaars te bevrijden, heeft de politie het recht de wapens te ge bruiken", liet hij weten. Eerder had hij bekendgemaakt dat de op roerpolitie was uitgerust met wa pens om een 'anti-terreuractie' uit te voeren. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken ontraadt 'niet-essentiële' reizen naar delen van de Oekraïne: de steden Kiev, Ternopil, Lviv, Rivne, Ivano-Fran- kivsk en Khemlnytsky. Het ministerie vraagt Nederlan ders die in Kiev zijn, dringend be paalde gebieden te mijden: rond om het parlementsgebouw, de In- stitutska- en Shovkovyych- nastraat, Mariinski Park en de Hrushevskohostraat. Ook kunnen ze beter wegblijven van de Mai dan (het Onafhankelijkheids plein) en van gemeente- en over heidsgebouwen in het centrum. EP g 1399 1590 -"yj 12 dagen v.a 21 VRIJDAG 21 FEBRUARI 2014 de volgende slag af iS65 I Eugeniy (24), beveiliger op een parkeerterrein in Odessa, een stad in het zuiden van Oekraïne, pa trouilleert op de Maidan. I Een van de Kozakken die de bevol king bijstaan. Kozakken vormen een etnische groep in het zuiden van Oost-Europa die bekendstaat om zijn strijdlust. I Een jongeman bij barricades in de Hrushevskohostraat, de weg die naar de parlementsgebouwen leidt. I Een ict'er uit de West-Oekraïense stad Lviv houdt de wacht bij de weg naar het stadion van Dinamo Kiev. foto's HH Exclusief bij Kras! Cruise mee per luxe MSC Magnifica***** naar de mooiste bestemmingen. Alle aanbiedingen zijn inclusief alle maaltijden. Schotland IJsland Naar o.a. Lerwick, Akureyri, Isafjordur, Reykjavik EBBSBI en Kirkwall. Laatste plaatsen. ■■jjjkwjl Ontdek de Shetland en Orkney eilanden Vertrek 26 juni en 1 augustus Zie: Kras.nl/37152 I rM l Schotland, Engeland Ierland Naar o.a. Queensferry, Invergordon, Belfast, Greenock, Dublin en Cork. Maak kennis met de Schotse stad Glasgow Vertrek alléén 12 augustus Zie: Kras.nl/37153 Noorse Fjorden Noordkaap Naar o.a. Alesund, Honningsvêg, Tromsa, Molde, Hellesylt en Geiranger. Passage door het smalle Geirangerfjord Verfrek alléén 7 juli Zie: Kras.nl/37154 12 dagen v.a. 12 dagen V fci ft V, I ft «t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3