Relay moet goud opleveren na vier jaar keiharde arbeid ontgaat zo goed als niets m SPORT 35 Bode Miller haakt af voor slalom Bode Miller twijfelde al, maar heeft nu definitief de knoop doorgehakt. De 36-jarige Amerikaanse skiër komt morgen niet in actie op de slalom, het laatste onderdeel van het al pineski op de Olympische Spelen van Sotsji. Miller kreeg woensdag op de reuzenslalom weer veel last van zijn al ge teisterde linkerknie. Miller is de oudste alpineskiër ooit met eremetaal. Hij veroverde in Sotsji brons op de su- per-G. Het was zijn vijfde olympische medaille op zijn vijf de Olympische Spelen. Goud op de achtervolging is een droom die de Nederlandse short track-mannen al jaren najagen. Een succesvolle relaywedstrijd. Vijf kilometer lang elkaar aandu wen en weer anderhalve ronde volle bak schaatsen. Bondscoach Jeroen Otter kan er ontzettend van genieten. „Vier rij ders moeten tegelijk in vorm zijn", legt hij uit. „Ze moeten wer ken als team, maar ook als indivi du. De kwaliteiten tonen terwijl ze op topsnelheid liggen." De per fecte relay is voor Otter het sum mum. „Dat is iets anders dan één talentvolle rijder die een wed strijd naar zich toetrekt." Het lijkt een rommeltje op het ijs. Halve finale van de relay. Zestien schaatsers - de finale telt vijf lan den en dus zijn het er vandaag twintig - dartelen over het ijs. Een chaos is het beslist niet. „Iedereen weet precies wat hij moet doen", zegt Rianne de Vries, lid van de vrouwenploeg. „Je moet continu scherp blijven. Valt een ploeggenoot dan moet je er snel heen om aan te tikken en verder te gaan." Ook anderen kun nen vallen, dus nooit opgeven. Dagelijks is "de Nederlandse ploeg met de relay bezig. Elke training oefenen, al vier jaar lang. Op het wisselen, op inhaalacties, op de ti ming. „Daardoor zijn we een geo liede machine geworden", zegt Daan Breeuwsma. „We weten pre cies wat we aan elkaar hebben. Ik weet precies hoe Sjinkie de bocht uit komt. Die waait uit. Freek komt juist naar binnen. Niemand komt hetzelfde de bocht uit." Breeuwsma heeft er zin in. De te leurstelling van het missen van de 500 meter is verwerkt. Nu is zijn kans, nu is het tijd voor zijn medaille. „Daar zijn we hier voor", stelt hij. Hij is de man die gas moet geven. Degene die zorgt dat slotrijder Sjinkie Knegt in een ideale positie komt en met zijn te lescoopbeen de medaille kan bin nenhalen. Koel blijven, dat is wat Nederland moet doen. „Met vijf landen in de baan is de kans op ongelukken groter", stelt Kerstholt. De rust be waren dus. En een keer goed gas geven, dan liggen de Kazachsta- nen er naar verwachting meteen af. Blijven de VS, Rusland en Chi na over. „Als de Chinezen gaan rijden, gaan ook de Russen er af', denkt Knegt. „Rusland heeft drie top pers, maar hun vierde man is niet Met vijf landen in de baan is de kans op ongelukken groter echt goed." Wie er ook in de baan staat, Knegt wordt er niet warm of koud van. Dat de Canadezen er niet bij zijn, is lekker, maar meer ook niet. De eveneens ontbrekende Koreanen zien de Nederlanders al lang niet meer als favoriet. „Op de relay zijn wij wel kanshebber", stelt Knegt. Nederland won nog geen wed strijd waarin alle toplanden aan wezig waren. „Ik heb die zege niet nodig als bevestiging, want ik weet dat we kunnen winnen", zegt Knegt. Geen fouten maken, daar draait het vandaag om. Niet te vroeg in de baan stappen voor een aflos sing, want een foute wissel is zo gemaakt. „Op het EK kwam ik te vroeg de baan in en was de duw niet goed." Knegt kreeg te weinig snelheid mee en zag de import-Rus Victor An voorbij komen. „We hebben ervan geleerd", zegt Knegt. „Alles draait om timing." En tactiek. Knegt weet hoe de fi nale moet worden gereden. „Maar de juiste tactiek vertel ik natuur lijk niet." mam vroeg me toen om wat jurywerk te doen. En later zei iemand dat ik eigenlijk aan de verkeerde kant van de boarding stond." Biesma belandde via regionale wedstrijden, NK's, World Cups en WK's uiteindelijk op de Olym pische Spelen. Hij geniet volop van zijn verblijf in Sotsji. „Je merkt aan alles dat het wat spe ciaals is. Alles is tot in de puntjes geregeld." Ook zijn eigen plek aan de rand van de baan. De schaatsen hoeven deze keer niet aan. Biesma, een van de vier scheidsrechters bij de vrouwen, volgt de actie op het ijs rechtstreeks en via beeldscher men. „Een oog op het ijs, het an dere op de schermen." Als er wat onreglementairs ge beurt, trekt hij aan de bel. „Om dat ik zelf aan shorttrack gedaan heb, zie ik de meeste dingen meestal wel aankomen." De hoofdscheidsrechter beoor deelt de beelden en neemt vervol gens het besluit. Zo vlogen de Ne derlandse achtervolgingsvrouwen er uit nadat bij bestudering van de beelden werd geoordeeld dat Sanne van Kerkhof iets deed wat niet mocht. Het zijn beslissingen die Biesma liever niet neemt. Naast scheids rechter is hij ook fan van de Ne derlanders. Het mannentoernooi volgt hij als supporter. Zonder oranje hoed, dat wel. „Als een Ne derlander het goed doet, spring ik niet omhoog." Juichen doet hij in wendig, ingetogen. „Je moet er na tuurlijk wel rekening mee hou den dat je scheidsrechter bent." De brenger van slecht nieuws, dat is wat Biesma doet in de Iceberg. Als Sjinkie Knegt wat verkeerd doet, moet hij dat melden. Land genoten bevoordelen, is er niet bij. „Dan heb ik wel een pro bleem." Nee, fout is fout. Ze droeg de vlag bij de ope ning, won mooi olympisch goud, maar haar grootste wens is nog niet in vervulling gegaan: een medaille bij het shorttrack. Vandaag is de laatste kans voor Jorien ter Mors. Als ze de kwart finale van de ploegachtervol ging (tegen Amerika, 15.40 uur) op de langebaan erop heeft zit ten, snelt ze van de Adler Arena naar de Iceberg-hal, voor de 1.000 meter op de korte baan. Om 17.39 uur begint ze met de kwartfinale, de finale is tegen zevenen. De mannen schaatsen de kwart- en de halve finale van de ploegachtervolging. De eerste tegenstander van Sven Kramer, Koen Verweij en Jan Blokhuijsen is Frankrijk, om 14.49 uur. De finales van de mannen en de vrouwen zijn op zaterdag. Het ijshockey is aanbeland in de halve finale, met twee kra kers: Zweden-Finland om 13.00 uur en om 18.00 uur Ameri- ka-Canada. In Canada is curling ook een populaire sport. Om 14.30 be gint de finale bij de mannen, waarin de Canadezen Groot-Brittannië treffen. De vrouwen van Canada deden gisteravond voor hoe het moet door Zweden te verslaan. zie onze website/sotsji VRIIDMffiÜiEBRUARI 2014 i >-• Hubertus Rudolph von Furstenberg von Hohenlohe Langenburg, de trotse vlaggendrager van Mexico, foto VI Images door johan Stobbe Vier jaar lang werkte het kwartet Sjinkie Knegt, Daan Breeuwsma, Niels Kerstholt en Freek van der Wart keihard voor dat ene doel. Vandaag gaan de shorttrackers voor goud op de re lay. Niels Kerstholt Tijdens de relay is de situatie op de baan voor de toeschouwers nog wel eens onoverzichtelijk, foto VI Images SPOORBOEKJE SOTSJI ■MM Al het actuele nieuws over de Olympische Spelen van Sotsji

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35