Videoscheidsrechter Gialt Biesma 44 Maar hij kan wel skiën. Anders was hij hier niet En in zijn leeftijdsklasse is hij vast de beste 44 Ik deed zelf mee aan de slalom en reuzenslalom in Calgary. TWee keer gevallen 34 SPORT m&m Wolf in hotelgang bij Amerikanen Russische minister gaat hard ingrijpen Sporters blijven toch in Sotsji Er is één Mexi caan in Sotsji: Hubertus von Hohenlohe alias 'Andy Himalaya'. Canadese vrouwen pakken goud Regerend olympisch kampioen ijshockey Canada heeft op miraculeuze wijze zijn titel geprolongeerd bij de vrouwen. Ze versloegen in de finale de VS nipt met 3-2 in de verlenging. Het ging er behoorlijk hard aan toe in de finale, een herhaling van vier jaar geleden. De VS kwamen op 2-0. Met nog 3,5 minuut te spelen, scoorde Canada 2-1 en met nog 55 seconden op de klok tekende Marie-Philip Poulin voor de gelijkmaker. In de verlen ging was het opnieuw Poulin die scoorde. 'Vrouwen ook in vierzitter' Ze noemt de viermansbob een 'beest' en weet dat niet iedere bobsleepilote er al mee overweg kan, maar olym pisch bobsleekampioene Kaillie Humphries vindt de tijd wel rijp dat ook de vrouwen gaan sleeën in de vier zitter. „Ik heb heel wat pilotes gesproken en er is animo voor. Het wordt tijd dat we de internationale bobsleefe deratie gaan overtuigen en ik wil de boel wel aan de gang brengen", aldus de Canadese, die woensdag in Sot- sji haar olympische titel prolongeerde. De Winterspelen leveren talrij ke rare, leuke, opmerkelijke en ontroerende zaken op. Die vin den hun plaats in deze rubriek die tijdens de Spelen dagelijks verschijnt. De Amerikaanse Kate Hansen schrok zich gisteren wild toen ze haar hotelkamer wilde uitlopen. Op de gang liep namelijk dood leuk een wolf. Of in ieder geval een hond die wel heel erg lijkt op een wolf. De rodelaarster was wel kalm genoeg om het beest te fil men en de beelden meteen via Twitter te verspreiden. Voor wie de beelden wil zien, Hansen twit- tert via @k8ertotz. Je kon erop wachten. De vroege uitschakeling van het Russische ijshockeyteam, waarvan in het gastland niets anders dan goud werd verwacht, houdt nu ook de politiek bezig. De Russische mi nister van Sport, Vitali Moetko, uitte gisteren hoogstpersoon lijk zijn frustratie. Hij is teleur gesteld over de prestaties van Rusland bij de Olympische Spe len in Sotsji en kondigde alvast harde maatregelen aan. „IJs hockey en biatlon zijn onze lie- velingssporten en in beide on derdelen zijn we nu al uitge schakeld voor de medailles. Na de Olympische Spelen gaan we het werk van de coaches en sporters nauwkeurig bekijken en dan zullen er beslissingen worden genomen." De wintersporters uit Oekraï ne blijven toch tot het einde van de Olympische Spelen in Sotsji. Dat heeft voorzitter Ser gei Boebka van het nationaal olympisch comité gisteren la ten weten na spoedoverleg met de atleten. Vanwege de ge welddadigheden in de Oek raïense hoofdstad Kiev wilde een aantal sporters eigenlijk zo snel mogelijk naar huis. „We zijn allemaal diep bezorgd over de tragische gebeurtenis sen en het geweld in Oekraïne", aldus Boebka in een verklaring. „Ieder lid van ons olympisch team neemt het heel persoonlijk. We blijven ac tiefin Sotsji en kunnen daar mee hopelijk onze landgeno ten thuis een steuntje in de rug geven." Een schaterlach klinkt. Ge volgd door een diepe zucht. „Alsjeblieft niet", zegt Carlos Pru- neda op de vraag of Hubertus von Hohenlohe na Sotsji nog een keer deelneemt aan de Olympische Spelen. De Mexicaanse chef de mission vindt het wel welletjes ge weest. Na zes olympische deelna mes van Von Hohenlohe (55 in middels) is het tijd voor verjon ging van de Mexicaanse ploeg. In 1984 was de toen 25-jarige Mexicaanse alpineskiër al van de partij in Sarajevo. Vier jaar later waren Von Hohenlohe en Prune- da ploeggenoten. „Ik deed mee aan de slalom en reuzenslalom in Calgary. Twee keer gevallen", zegt de huidige chef de mission la chend. De enige Mexicaanse sporter in Sotsji was ook in Albertville, Lille- hammer en Vancouver actief. Hubertus von Hohenlohe heet ei genlijk: Hubertus Rudolph von Furstenberg von Hohenlohe Lan- genburg. Een prins noemt Prune- da hem. Zoals alle Von Hohenlo- hes dat zijn. Een adelijke familie van Duitse af komst, bepaald niet onbemiddeld. Alleen daarom al houdt Hubertus het zo lang vol op ski's. „Het is zijn hobby." Ligt er in Oostenrijk veel sneeuw, dan trekt Von Hohenlohe vanuit zijn woonplaats Wenen de ber gen in. In de zomer is hij zanger, hij bracht onder artiestennamen Andy Himalaya en Royal Disaster acht albums uit. Ook is hij kunst zinnig fotograaf en werkt hij voor Red Bull-televisie. Een man van de wereld is de prins op ski's. Zijn moeder was een prinses en stamt af van de Ag- nelli-familie, die onder meer Fiat en Juventus besturen. Een halve eeuw geleden vertrok de jonge Hubertus op vijfjarige leeftijd al uit Mexico. Via Liechtenstein, Duitsland en Spanje belandde hij uiteindelijk in Oostenrijk. Zijn Italiaanse vriendin Simona Gandolfini is een nicht van skikoning Alberto Tomba, van wie hij soms advies krijgt. Zijn Mexicaanse paspoort hield Von Hohenlohe. Daarmee trok hij dertig jaar lang, een record trou wens, langs olympische steden overal ter wereld. Hij wordt mor gen een van de oudste winterolympiërs ooit. Zijn beste prestatie tot nu toe? „Sarajevo", zegt Pruneda. „Twintignogwat." In Sotsji komt hij morgen naar be neden op de olympische slalom. Een medaille zit er niet in. „Maar hij kan wel skiën", zegt Pruneda. „Anders was hij hier niet. En in zijn leeftijdsklasse is hij vast de beste." Slechts één atleet onder zijn hoe de en toch is Pruneda al bijna drie weken in Sotsji. „Ik heb het nog nooit zo druk gehad. Alleen om de olympische kleding - Von Ho henlohe skiet steevast in extrava gante pakken, dit keer in de outfit van een mariachizanger - hier te krijgen was al een opgave. En elke dag om half acht naar de team meetings. Vroeg opstaan hoor." En Von Hohenlohe zelf? Ook die heeft aan aandacht geen gebrek. In aanloop naar de Spelen ston den er ruim zestig interviews in zijn agenda. Rolling Stone, CNN, BBC, de Daily Telegraph, ze ston den in de rij om het verhaal van Hubertus von Hohenlohe op te te kenen. „Zelfs in Mexico ligt einde lijk de rode loper voor ons uit." Met trillende vingers opende Gialt Biesma op 29 juli zijn email. 'Afzender ISU' stond er boven het bericht. De 45-jarige Fries wist dat op die dag de internationale schaatsbond de acht scheidsrech ters voor het olympische short- tracktoernooi bekend zou maken. Hij zat erbij. Videoscheidsrechter bij de vrouwen. Een vreugde sprongetje in de huiskamer. „Daar had ik niet op gerekend", zegt hij op de tribune van de Ice berg in Sotsji. Zolang is Biesma immers nog niet actief op het hoogste niveau. Drie seizoenen staat hij pas tussen de groten der aarde. In het afgelopen seizoen was hij bij het WK en zijn optre den als hoofdscheidsrechter bij de World Cup in Calgary viel kenne lijk dusdanig op dat er voor Bies ma een kamer werd gereserveerd in het potsierlijke kasteelhotel aan de rand van het olympisch park. „Dit is het ultieme", zegt hij. „Een mooie waardering voor wat je doet." Scheidsrechter werd Biesma min of meer bij toeval. Van zijn 16e tot 24e shorttrackte hij zelf. Door een knieblessure en militaire dienst was er een jaar lang geen moge lijkheid om te trainen. „Mijn club Omdat ik zelf aan shorttrack heb gedaan, zie ik het wel aankomen IjSHOCKEY BOBSLEE I De Spelen zitten er bijna op. Net op tijd, de lente rukt op. foto VI Images UITSLACEN SOTSJI MANNEN Freestyle-ski. Cross: 1. Chapuis (Fra), 2. Bovolenta (Fra), 3. Midol (Fra), 4. Leman (Can), 5. Korotkov (Rus), 6. Flisar (Slv). Noordse combinatie. Teamwedstrijd: 1. Noorwegen 47.13,5, 2. Duitsland 47.13,8, 3. Oosten rijk 47.16,9, 4. Frankrijk 48.26,3, 5. Japan 48.30,6 6. Verenigde Staten 49.35,1. VROUWEN Kunstrijden Individueel, eindstand na vrije kiir: 1. Sotnikova (Rus) 224,59, 2. Kim Yuna (ZKo) 219,11, 3. Kostner (Ita) 216,73, 4. Gold (VSt) 205,53, 5. Lipnitskaja (Rus) 200,57, 6. Asada (Jap) 198,22. Curling. Om goud: Canada - Zweden 6-3. Om brons: Groot-Brittannië - Zwitserland 6-5. IJshockey. Om goud: Canada - Verenig de Staten 3-2 nv. (0-0 0-1 2-1 1-0) Om brons: Zwitser land - Zweden 4-3 (0-1 0-1 4-1). Royal Disaster, prins op ski's door Johan Stobbe en Rik Spekenbrink Carlos Pruneda Carlos Pruneda Freestyle-ski. Halfpipe: 1. Bowman (VSt) 89,00, 2. Martinod (Fra) 85,40, 3. Ono- zuka (Jap) 83,20, 4. Faivre (Zwi) 78,00, 5. Kuzma (NZe) 77,00, 6. Sigourney (VSt) 76,00. door Johan Stobbe I Kunstrijdster Adelina Sotnikova is zeer gelukkig met haar hoge scores, foto VI Images Wy^ Voor de shorttrackvrouwen KJ liggen vandaag de eerste me dailles klaar. Vals spelen kan niet, want er is altijd het wakend oog van videoscheidsrechter Gialt Bies ma. Gialt Biesma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34