Sotnikova volgt Kim Yuna op als ijskoningin gaan vol gas op jacht naar goud Rug SPORT 33 Schaatsers treffen Frankrijk De Nederlandse schaatsers rijden vandaag bij het onder deel ploegachtervolging in de kwartfinale tegen Frank rijk. De andere wedstrijden zijn: VS tegen Canada, Zuid-Korea tegen Rusland en Noorwegen tegen Polen. Als Oranje wint, volgt een confrontatie met Noorwegen of Polen. Het Nederlandse vrouwenteam is in de kwartfi nale gekoppeld aan de Verenigde Staten. Nederland stuit in een mogelijke halve finale op Japan of Zuid-Korea. Beide Oranje-teams zijn nu favoriet voor het goud. Björndalen in atietencommissie Ole Einar Björndalen is gisteren gekozen in de atleten- commissie van het Internationaal Olympisch Comité. De Noorse biatleet behaalde woensdag zijn 13e olympische medaille en werd hiermee de meest succesvolle sporter bij de Winterspelen. Ook de Canadese ijshockeyster Hay- ley Wickenheiser zal zitting nemen in de commissie. Ze haalde met haar ploeg de finale. De deelnemers aan de Spelen konden uit negen atleten kiezen. Björndalen kreeg 1087 stemmen, Wickenheiser kreeg er 758. Tijdens het seizoen gaan ook de studieboeken mee. Net als Lind- sey Vonn wil Shiffrin vloeiend Duits - de internationale skitaai - leren spreken. „Dat wordt wel gewaardeerd", weet de tiener uit de Rocky Mountains inmiddels al. Misschien is het haar leeftijd, mis schien haar instelling. Feit is dat Shiffrin bij het starthekje boven aan het parkoers geen enkele druk zegt te voelen. „Dat had ik wel toen m'n oma ver telde dat mijn wedstrijden haar in leven houden", grapte ze eer der deze week in Sotsji. In Massa chusetts zit de 92-jarige oma voor de buis. Klaar om haar kleinkind als dé titelkandidaat in actie te zien. keer toe al snel uitgeschakeld. Met Koops aan het roer is er se rieuzer werk gemaakt van het on derdeel. De coach maakte gisteren de ploegen bekend. Bij de man nen rijden Sven Kramer, Koen Verweij en Jan Blokhuijsen. Jorrit Bergsma is reserve. Bij de vrou wen starten Ireen Wüst, Lotte Het punt blijft dat Nederland het onderdeel ploegachtervolging nu echt een keer moet winnen. van Beek en Jorien ter Mors. Die laatste naam is wel opvallend, aan gezien zij ruim twee uur na de kwartfinale van vandaag ook in de kwartfinale van de 1000 meter shorttrack staat. En daar gaat ze voor een medaille, dus mogelijk moet ze drie races rijden. „Dat is geen probleem", benadrukte Koops. Hij had voor de kwartfinale Mar rit Leenstra kunnen kiezen, maar wil van meet af aan met de sterk ste formatie rijden. Koops neemt daarmee een risico, namelijk dat Ter Mors bij het shorttrack net wat minder fris aan de start staat De jury waardeerde de vrije kür van de jonge Russin, die hoog bo ven zichzelf uitsteeg, met 149,95 punten (totaal 224,59). Kim, die in het korte programma de beste was, kon haar kleine voorsprong niet behouden. Ze kwam meer dan vijf punten tekort voor titel- prolongatie. De Italiaanse routi nier Carolina Kostner, die ook een voortreffelijke oefening liet zien, veroverde het brons. Dus niet Kim op de hoogste trede in de 'Ijsberg', maar ook niet Joe- lia Lipnitskaja, de vijftienjarige Russische lievelinge, of de Japan se Mao Asada, de nummer twee van Vancouver 2010. Beiden za gen het goud woensdag al dof worden door een val waaraan ze blauwe billen en een beschadigd ego overhielden. Asada maakte een noodlanding na de uiterst ris kante drievoudige axel. Lipnitska ja, de Europees kampioene, ver dwaalde tijdens een andere sprong met drie rotaties om de lengteas. Haar aanhang onder de 12.000 toeschouwers verlegde de aandacht graag naar Sotnikova, twee jaar ouder slechts. Zij bezweek niet onder de druk, maar presenteerde zich op het enig juiste momènt als stralende ijskoningin met bijzondere techni sche kwaliteiten. De beoordelings commissie had geen aanmerkin gen en gaf de olympische titel voor het eerst aan een Russische kunstrijdster. Sceptici vonden haar rapportcij fers, wellicht bijgekleurd door het thuisvoordeel, ietwat aan de hoge kant. Feit bleef dat Sotnikova im ponerend reed en geen fouten maakte. En sportminnend Rus land kon na de uitschakeling van de eigen ijshockeyers wel een op steker gebruiken. REDACTIE SOTSJI dan haar concurrentes. „Je kan het ook omdraaien, ze kan ook juist die wedstrijdprikkel van de achtervolging meenemen en er voordeel van hebben." Saillant in deze kwestie is dat Koops als technisch directeur van de bond ook de baas is van Jeroen Otter, de shorttrackbondscoach die zich geen liefhebber heeft ge toond van langebaanschaatsen. Hij zal niet staan juichen met de ze wedstrijdvoorbereiding van Ter Mors. „We hebben het uitvoe rig besproken. Jeroen heeft zich al veel eerder gecommitteerd aan on ze ploegachtervolging." Ik ging voor goud. Deed er alles aan de laatste jaren. Reisde van schaatsbaan naar schaatsbaan, maakte net als de schaatsers steeds een stapje, voelde hoe de olympi sche vorm langzaam mijn lichaam binnen drong. Het ver slaan van de Olympische Spelen is voor mij wat de 10 kilometer voor een schaatser is. De Winterspelen betekenen ook keihard werken. Een streng regi me van werken, eten en slapen. Topsport in zijn puurste vorm. Ik voel mij soms een schaatser die traint, eet en slaapt. De wekker voelt elke ochtend weer als een onaangekondigde klop op je deur van een doping- controleur. Maar je moet door. Het zijn de Spelen. Daar moet je pieken. Als ik in de spiegel kijk, zie ik niet iemand die de komende dagen olympisch kampioen gaat wor den. Ik zie vooral dat de wallen nog groter en blauwer zijn gewor den. Langzaam beginnen de Spelen me op te breken. Je kunt gewoon niet drie weken lang die span ningsboog strak houden. Al die kilometers die je elke dag weer maakt op weg naar het gro te doel. Mijn voeten doen zeer, de tenen liggen open. Gelukkig had de ploegarts van de Nederlandse schaatsers een verdovend zalfje mee. En een lekkere pil uit zijn snoeptrommel. Hartstikke legaal. Ze gaan mij hier niet op doping betrappen. Goud lonkt. Je kunt echter nog zo geprepa reerd zijn. Sommige dingen heb je niet in de hand. De laatste vijf dagen begint mijn rug wat op te spelen. Het is er langzaam in ge slopen. Daar heb ik wel vaker last van. Zeker als de werkomstandig heden variabel zijn. Meestal hebben mijn rugklachten geen effect op mijn werk, dan heb ik het onder controle. Maar dit zijn de Spelen. Dan kun je die pijntjes eigenlijk niet hebben. Dan moet je messcherp zijn, kun je geen steekje laten vallen. Dus moet u er niet van opkijken dat de krant vandaag vier seconden te laat op uw deurmat ploft. Als ik in de spiegel kijk, zie ik niet iemand die de komende dagen olympisch kampioen gaat worden VRIJDAG 21 FEBRUARI 2014 PLOEGACHTERVOLGING Mikaela Shiffrin Mikaela Shiffrin is vandaag een van de topfavorieten voor de olympische titel op de haar zo geliefde slalom, foto VI Images Kim Yuna is gisteren in Sotsji i afgetreden als de olympische ijskoningin. Adelina Sotnikova volg de onverwacht en tot uitzinnige vreugde van het thuispubliek de Zuid-Koreaanse kunstrijdster op. Johan Stobbe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33