I Liever op de bus dan in een luxe wagen Achtervolgingsploegen 66 Ze is beter dan Vonn. Ik denk dat Mikaela het in zich heeft om veel meer te winnen 32 SPORT v Ze is pas achttien jaar, maar van Mikaela Shiffrin wordt verwacht dat ze de VS het tweede skigoud bezorgt. Canadese vrouwen pakken goud Canada heeft in het curling revanche genomen op Zwe den. De Canadese vrouwen versloegen de Zweedse vrou wen gisteren in een lang gelijk opgaande finale uiteinde lijk toch met ruime cijfers: 6-3. Een blunder in de negen de end van de Zweedsen bezegelde hun lot. Canada pakte daardoor goud, Zweden zilver. Vier jaar geleden was het in Vancouver net andersom, toen won Zweden met 7-6. Brons was er voor Groot-Brittannië, dat Zwitserland in de troostfinale de baas was. Van Calker heeft het naar zijn zin in Sotsji. Vooral in het ijskanaal in het Sanki Sliding Center voelt hij zich op zijn gemak. „Ik heb de ze baan goed onder controle." Hoe anders was het vier jaar gele den. Van Calker worstelde op Whistler Mountain. Met zijn slee, met zijn gevoel. De baan was ge vaarlijk, dat wist iedereen. Zeker toen de Georgische rodelaar No- dar Koemaritasjvili bij een trai ning uit de baan schoot en om het leven kwam. De Nederlandse stuurman was extra gewaar schuwd. Angst sloop in het lichaam. Moest hij zijn eigen le ven en dat van de drie weerloze mannen achter hem wel in de waagschaal leggen? Van Calker be sloot niet deel te nemen. In aan loop naar de race in Sotsji wordt het verleden weer opgerakeld. Van Calker zit er niet mee. Hij is er op voorbereid. „Ik wist dat het er nu weer over zou gaan. Al sinds mijn besluit om na Vancou ver nog vier jaar door te gaan." In tegenstelling tot vier jaar gele den is Van Calker op olympische bodem weer alleen bezig met presteren. De laatste training ge bruikt hij vandaag voor de spreek woordelijke puntjes op de i. Morgen en zondag moet het ge beuren. In de viermansbob. De bob die Van Calker het beste ligt. „In de vier laten we vaak zien dat we de hoogste snelheden kunnen bereiken in de baan", weet Van Calker. „Dat is een wapen." In de slee met drie passagiers ach ter hem voelt hij zich lekkerder. „De twee is een luxe wagen, de vier meer een bus. Die ligt wat stabieler in de baan." Tegelijkertijd worden in de vier mansbob foutjes ook sneller afge straft. En een foutje is zomaar ge maakt. De bobsleebaan in Sotsji gaat op drie plekken weer een stukje omhoog. „Leuk, interes sant", vindt Van Calker. „Als je hem daar tegen de kant aan zet, gaat het hard. Dan verlies je dub bel zoveel tijd." Het komt aan op stuurmanskunst. De beste bus chauffeur wint goud. In de viermansbob komt het aan op stuurmanskunst. De beste buschauffeur wint goud R Eindelijk kon er gejuicht aai worden bij de Amerikaanse skiploeg. Het goud van Ted Ligety op de reuzenslalom was pas het eerste grote olympische skisucces voor Team USA, dat in Sotsji on dermaats presteert. Zonder de ge blesseerde superster Lindsey Vonn viel de oogst zwaar tegen, terwijl de ploeg ambitieus naar het skigebied van Krasnaja Polja- na was afgereisd. Na het goud van Ligety heeft de ploeg met Mikaela Shiffrin nog wel een opmerkelijke troef achter de hand. Slechts achttien jaar jong is de regerend wereldkam pioene op de slalom. Een discipline waar jarenlange er varing eigenlijk belangrijker is dan een jeugdige leeftijd. Die vlie ger gaat niet op voor Shiffrin, door Bode Miller niet voor niets een fenomeen genoemd. „Daar van zijn er niet veel. Als ze skiet, is dat een genot om naar te kij ken. Ze is heel stabiel en echt ie mand om je geld op te zetten", al dus de lovende woorden van de held over de jongste telg van de Amerikaanse skiploeg. Olym- Skifans achtervolgden haar de winkel in, toen ze wat boodschap pen wilde doen. „He jongens, wat doen jullie nou?", reageerde de kersverse wereldkampioene ver baasd. „Ik ben maar gewoon een skiester, hoor." Het succes van de vorige winter heeft Shiffrin voortgezet. Drie sla lomraces heeft ze al gewonnen, goed voor de leidende positie in het wereldbekerklassement. Ze reist haar wedstrijden af in het ge zelschap van haar moeder Eileen. Zodat ze 's avonds na een lange trainings- of wedstrijddag met mam op de bank naar haar favorie te tv-series kan kijken. Zoals de meeste van haar klasgenoten in Colorado zouden doen. pisch en voormalig wereldkampi oen Picabo Street gaat nog een stap verder. „Ik vind haar beter dan Vonn. Ik denk dat Mikaela het in zich heeft om veel meer te gaan winnen." Afgelopen dinsdag maakte de uit Eagle-Vail (Colorado) afkomstige Shiffrin haar olympische debuut. Dat was op de reuzenslalom. Op haar - nog - niet beste en favorie te onderdeel van het alpineskiën eindigde ze na twee runs als vijf de. Vandaag is ze één van de topfavo rieten voor de olympische titel op de haar zo geliefde slalom. Ze was nog een highschool-tiener van slechts vijftien jaar toen ze in het Tsjechische Spindleruv Mlyn voor het eerst langs de palen van een wereldbekerwedstrijd slalom de. Nog geen twee jaar later riep de internationale skiorganisatie FIS haar uit tot beste nieuwko mer. Afgelopen winter won ze vier van de acht World Cups, het eindklas sement van de wereldbeker sla lom en voegde daar ook nog eens goud aan toe op het WK. In Schladming kreeg Shiffrin 30.000 dolenthousiaste Oostenrijkse ski fans stil door hun grote favoriet Michaele Kirchgasser te verslaan. Met haar 17 jaar en 340 dagen was de Amerikaanse toen de jongste wereldkampioen in de afgelopen veertig jaar. „Skiën", gaf ze toen na afloop aan, „voelt voor mij als dansen of vlie gen." Zo makkelijk gaat het haar af. Niet gek als je bedenkt dat haar ouders de tweejarige Mikaela de ski's al onder bonden. In Oostenrijk ontdekte ze meteen de keerzijde van het succes. Het verhaal van de achtervolging is bekend. Het onderdeel, sinds 2006 olympisch, is bijna gemaakt voor Nederland. Maar op de Spe len gaat het steeds mis. Coach en rijders herhalen dat er meer bij komt kijken dan 'gewoon' de drie snelste rijders achter elkaar zet ten, maar punt blijft dat Neder land het onderdeel nu echt een keer moet winnen. Bij de man nen en de vrouwen. Dat lukte in 2006 niet, de man nen moesten het doen met brons nadat Sven Kramer in de halve fi nale op een blokje was gaan staan. Vier jaar later was er weer brons. Jan Blokhuijsen, Sven Kra mer en Mark Tuitert reden zo'n beetje voor het eerst in die samen stelling, maakten een tactische fout en verloren in de halve fina le. De vrouwen werden tot twee MËWw*' CURLING Si% jm- door Johan Stobbe Vier jaar geleden zag piloot Edwin van Calker ervan af om zijn viermansbobslee op de ge vaarlijke baan in Vancouver naar be neden te sturen. In Sotsji heeft hij zijn slee wel onder controle. door Ralph Blijlevens Picabo Street Troef VS is de piep j onge door Rik Spekenbrink Ireen Wüst zei het klip en klaar. „Als we nu die ploeg achtervolging niet winnen, winnen we nooit." Bondscoach Arie Koops had daar moeite mee. Hij sprak over een 'perfecte taakuitvoering' en durfde het woord goud pas na lang aarzelen uit te spreken. Bondscoach Arie Koops gaat voor goud op de achtervolging, maar hij durft dat nauwelijks uit te spreken, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32