4- I Kleine basisschool moet in de directe omgeving blijven I s> 30 MENINGEN brieven te gast Bijstand Europese Unie Kamuli ADRZ Fusie Zeeland Ouderen Spaarbankboekje AOW is geen bijstand maar uitge steld loon, of uitkering van opge bouwde verzekering dat de wer kende Nederlanders in solidari teit hebben opgebouwd. Je kan geen kosten delen als je niet rond komt met wat je ontvangt. Een in wonend studerend kind kost voor levensonderhoud, kleding, ziekte kostenverzekering, eigen risico, elektriciteit en gasverbruik, ver voer, telefoon, laptop, internet, studiekosten, sporten. Zonder een laptop kan je geen overheids dienst meer bereiken. De aftrek belasting bijdrage voor levenson derhoud kinderen van maximaal 3800 euro per jaar mag niet, zelfs als hij thuiswonend een studietoe lage van 67 euro krijgt. In de vori ge jaren is er al 10 procent gekort op de AOW. Iemand met een part ner die maximaal 25 jaar in Neder land woont als ze 65 wordt, wordt er al met 50 procent gekort op de partnertoeslag. Als je zelf dan ook nog een pensioengat hebt kom je dichtbij de armoedegrens. Als je partner wat gaat verdienen, mag dat bruto maximaal maar 228 eu ro zijn, anders krijg je een korting van 66 procent. Om te regelen dat in Nederland voortaan de burgemeesters wor den gekozen, is er een tweederde meerderheid nodig en in een vol gende legislatuurperiode een tweede stemming met weer een tweederde meerderheid. Vandaar zou ik het heel vreemd vinden als Nederland, zoals het door de afge vaardigde Wilders wordt gesugge reerd, even zo een twee drie uit de Europeese Unie zou kunnen stappen. Uit het artikel (4 februari) over ontwikkelingshulp blijkt weer heel erg duidelijk, hoe eenvoudig het is om naast je functieomschrij ving in overheidsdienst, toch als amateuristische onnozelaar in Uganda, je ongebreidelde reislust te bevredigen met ons gemeen schapsgeld. Dus het geld van an deren. Als een kundige Belgische genees heer een protestbrief schrijft dan moet hij wel enorm in zijn eer zijn aangetast. Het is niet niks als gesteld wordt dat je uit bent op 'geldelijk gewin' opererend van uit je met MSRA-bacteriën be smette operatiekamers. Heeft de directeur van Klaverblad Zeeland, beschuldigend, zijn ervaringen in Zeeland ook op België van toepas sing verklaard? Het zou best kun nen. Tijd voor een Belgisch studie reisje? In diezelfde krant lezen we dat dokters van het ADRZ, in de avonduren en in de kantine, aan 50 computers hun rekeningen, 96.000 stuks, zaten te herschrij ven. Uit medelijden - geen over werkvergoeding - kregen ze van de financiële topman een sa- teetje als tegemoetkoming. Wat een hemelsbreed verschil tussen een Belgisch geneesheer van het UZA en een rij rekeningen her schrijvende artsen in het ADRZ. Belgische ziekenhuizen zijn beter en goedkoper. Dit kan niemand verbazen. Minister Plasterk heeft het onzali ge plan om Zeeland bij Zuid-Hol land te voegen. Veel Zeeuwen zijn het daar niet mee eens, om dat ze vinden dat Zeeland net als Friesland en Limburg een eigen identiteit heeft. Vandaar dat er een petitie opgestart is om te pro testeren tegen dit plan. Velen van jullie zijn Zeeuwen of hebben nauwe banden met onze provin cie. Albert de Vries moge in Middel burg goed gedaan hebben met de woonservicezones, veel ouderen zetten daar vraagtekens bij (zoals: wie wonen daar eigenlijk in?) of haken zelfs af en gaan naar Ter Reede in Vlissingen. Bovendien hoort bij zoveel gejuich wel een kritische blik. Want ook de ont zaglijke hoeveelheid onverkoopba re grond, de grote schuldenlast van 270 miljoen, de erfpachtkwes tie, het dossier theater, bejaarden in containers aan de rand van de stad en de bouwput, om maar eens wat te noemen, zijn erfstuk ken van meneer de Vries waar, om het maar mild te houden, niet iedere Middelburger gelukkig mee is. En dan heb ik het nog maar niet over de wijze waarop deze oud-wethouder van Middel burg veelvuldig de medezeggen schap van burgers buitenspel zet te als het hem zo uitkwam. De maneschijn die de heer de Vries zich in dit artikel toedicht ver spreidt bepaald geen rozengeur! Werkgevers mogen geen oudere werknemers lozen. Werkgevers krijgen onverbiddelijk een leef tijdsboete van 52 procent belas ting (art. 32ba Wet Loonbelas ting). De overheid negeert dit vol strekt. Geld genoeg. Zeeland heeft een spaarbankboekje van 34 mil joen belastinggeld. Hoe lang nog? Een groep 57-jarige provincieamb tenaren mochten van Kees van Be- veren (CDA) met 'vroegpen- Dick van de Wouw schreef za terdag in deze krant dat een 'schaalsprong' nodig is voor het basisonderwijs. Hij be doelt dat scholen groter moe ten worden. 'Kleinere scholen hebben im mers aantoonbaar grotere problemen om de kwaliteit duurzaam te borgen' aldus Van der Wouw. Hij zegt niet ronduit dat de kwaliteit van kleine scholen slecht is, want dat kan hij niet hard maken, maar de schijn wordt wel gewekt. Dat is jammer. Afgelopen woensdag kwam in de commis sie samenleving van de gemeente Hulst een burger van Hengstdijk pleiten voor kleine scholen. Uit zijn relaas bleek de ver wevenheid van school en dorp. De school vervult een belangrijke rol in de leefbaar heid; hij noemde een reeks voorbeelden van evenementen waaraan de school mee werkt en die grotendeels zouden verdwij nen als de school sluit. De inspreker wees ook op het maatschappelijke succes van een aantal oud-leerlingen van de plaatselij ke basisschool, ter onderbouwing van zijn stelling dat er met het niveau niets mis is. Het zal allemaal wel niet wetenschappe lijk onderbouwd zijn, maar ik geloof die man. Want we hebben in Hulst de beste middelbare school van Nederland. Een re latiefkleine school die zijn leerlingen gro tendeels krijgt van kleine scholen. Ligt de conclusie dan niet eerder voor de hand dat deze overwegend kleine scholen het waarschijnlijk beter doen dan gemiddeld? Van der Wouw maakt een politieke keuze. Googlen levert al snel een citaat van hem op in Trouw. Hij noemt de koestering van de kleinschaligheid 'dorpsisme' en 'daar moeten we vanaf. Dit is denigrerend, je ruikt de spruitjes bijna. De schrijver plaatst zichzelf hiermee bo ven het niveau van het andersdenkende Zeeuwse volkje. Hoe vaak nog moet een fiasco aantonen dat groter niet per se beter is? Positieve ef fecten van schaalvergroting worden klak keloos overgenomen uit rapporten. Er is al leen vooraf geld voor onderzoek naar schaalvergroting, nooit achteraf. De men sen die het opschrijven zijn altijd 'profe ten die brood eten' want ze worden be taald door de opdrachtgever. Door de krimp is er al een proces van concentratie van scholen aan de gang. De vlucht voor uit zal een ongekende ravage in het Zeeuwse onderwijs aanrichten en de krimp extra aanwakkeren. De voornaamste norm voor het bestaans recht van een school is de kwaliteit. Zo lang die goed is en je boven het wettelijk minimum blijft, moet je gaan voor in standhouding van de kleine school. In het belang van de kinderen en de zo vurig ge wenste leefbaarheid van de kleine kern. Kinderen voor hun vermeende heil vanaf tweeënhalf jaar 's morgens vroeg in een busje duwen? Ik zou dat niet doen, ik ga voor onderwijs in de eigen omgeving. Daarin sta ik gelukkig niet alleen, in Hulst is de steun hiervoor raadsbreed. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Karei C j Kindt Zeldenrustlaan 17, Terneuzen Judith Masanke Nieuwe Bonedijkelaan 106, Vlissingen H.P. Roskam Kelderweg 1, Meliskerke j.W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Van Cilst Boogerdlaan 23, Kortgene Loes Souisa-Kooger Vlasmarkt 43, Middelburg Het ADRZ in Vlissingen; ziekenhuizen in België zijn beter en goedkoper, stelt de schrijver van een ingezonden brief, foto Lex de Meester door Karei Martinet, raadslid voor het CDA in de gemeente Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30