Juliana was ooit de Barbier van Bekerke I I Inzamelingsactie voor zwerfkatten 26 WALCHEREN Het Zeeuws Planetarium wordt gerestaureerd. Deels in Middelburg en deels in Ouwerkerk. Jl Barcodes Horeca op Walcheren en echte Bekerkenaar zal je enigszins geamu seerd aankijken als je met hem een afspraak wil maken in café Julia na. „Bij Sies bedoel je?", is dan met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid het antwoord, want de Bekerkenaars spreken nog steeds hun eigen taal. Sinds nonkel Sies en tante Marie Herwegh-Simpelaar op zaterdag 13 september 1958 het café overna men van Janis Simpelaar, doet Juliana in de daarop volgende ja ren geleidelijk troonsafstand ten gunste van Sies. Het café aan de Dorpsstraat be schikt over een rijke geschiedenis en heet van 1901 tot 1950 - in dat jaar verandert Simpelaar de naam - Wilhelmina; de oranjekoorts zat er in Bekerke al vroeg in. De trans formatie van Wilhelmina naar Juliana markeerde tegelijkertijd de transformatie van het oude naar het nieuw gebouwde pand waar het café nu nog steeds in ge vestigd is. In het oude pand (verwoest in WO II) zat al een herberg in 1730, het jaar waarin Tobias de Potter zich in het dorp vestigt - hij is naast herbergier tevens chirur gijn, barbier en haarsnijder. De Potter sluit in 1734 een con tract met de kerkenraad van Be kerke waarin hij belooft voor 7 pond Vlaams per jaar alle armlasti gen van het dorp ,,'t zy groot of klein, jong of oud, te cureeren of genezen alle ziektens, krankhe den, wonden en breuken aan eeni- ge Ledematen des Lichaams, dat God verhoeden wil, en verder den baardt te scheeren van alle manspersonen, die op den armen zijn vervallen, haar hayr te sny- den, alsmede van alle kinderen, - die op onze armen zijn verval len." Daarbij ontving De Potter extra geld, wanneer hij patiënten visiteerde die meer dan een uur gaans van het dorp woonden - ki lometervergoeding of rekeningrij den avant la lettre dus. De barbier van Bekerke kreeg op een gegeven moment een conflict met de ker kenraad, omdat zijn herberg ook op zondag geopend was - de god Bacchus op de dag des heren die nen was in de ogen van 18de eeuwse bevindelijken ook al een heikel punt. In de 19de eeuw fungeerde de her berg - zoals dat op meer dorpen in het hart van Walcheren voor kwam - ook als gemeentehuis; verschillende advertenties uit die periode spreken afwisselend van stadsherberg, gemeenteherberg of gemeentehuis. Zoals eerder vermeld krijgt het pand pas'in 1901 een naam als Willem Corbijn er zijn café annex winkel Wilhelmina opent. In 1955 strijken Sies en Marie Herwegh uit St. Jansteen op Walcheren neer om een strandtent in Valke- nisse over te nemen die Sies in een interview uit de PZC van 25 mei 1975 omschrijft als 'een royaal konijnenhok'. In 1958 nemen ze ook café Juliana over - hun dorps genoten kijken eerst de kat nog een beetje uit de boom, maar schoorvoeten verandert al snel in de deur plat lopen. Hoewel nonkel Sies en tante Ma rie de 21ste eeuw niet hebben mo gen meemaken, zijn zowel die eer ste strandtent, Paviljoen Valkenis- se, als café Juliana nog steeds des Herweghs - hun kinderen Adrie, Leo en Tilly bewaken het erfgoed. Je hebt geen Bob nodig als je naar Sies gaat - de bushalte lonkt naast de deur. MIDDELBURG - Wie op de werk bank van uurwerkmaker Jan Stins in Middelburg kijkt, bekruipt het gevoel dat het nooit meer goed komt met het Zeeuws Planeta rium. In bakjes liggen balletjes die de planeten voorstellen, in la des liggen allerhande busjes en staafjes met tandwielen en op het werkblad een schijnba'ar achte loos opgestapelde hoeveelheid gaaswerk. „Dat is destijds hele maal met de hand gemaakt", ver telt Stins. „Het verhaal gaat dat een man daar een jaar aan heeft gewerkt." In het atelier van restaurateur Vin cent Krans in Ouwerkerk biedt de aanblik van de ontmandelde kast van het historische planetarium Bij het Sint Jacobscafé en brasse rie Jong in Vlissingen is het van 10 tot en met 16 maart Scheldekat- week: er wordt zoveel mogelijk geld ingezameld om de stichting die zwerfkatten opvangt en sterili seert te ondersteunen. „Wij verkopen de cartoons die in de zaak hangen", zegt Anne-Bouk van der Hoeven van het Sint Ja cobscafé. „Die zijn gemaakt door Hans Walters, die zijn galerie hier twee deuren verderop heeft. Hans heeft alle vaste gasten getekend." Van der Hoeven hoopt dat de gas ten zélf hun tekening kopen, het bedrag staat vrij. Verder heeft het personeel beslo ten om alle fooien in de Schelde- katweek aan het goede doel te ge ven. Bij Brasserie Jong op de Nieuwendijk ondersteunen ze de actie op een andere manier. „Wij hebben geen personeel", zegt An na Houtman. „Dus dat is lastig met die fooien. Wij gaan wel wat extra lekkernijen verkopen voor het goede doel." Vooral op het Scheldeterrein wor den regelmatig katten gedumpt, weten Van der Hoeven en Hout- EF ook al een licht ongemakkelijk ge voel, al is de vorm van het planeta rium hier nog duidelijk waar neembaar en is de ontmanteling minder ingrijpend. „Wat ik doe is vooral cosmetisch", zegt Krans. „De stukken op zich zijn construc tief goed." Het Zeeuws Planetarium is eigen dom van het Koninklijk Zeeuw- sch Genootschap der Wetenschap pen en staat normaliter in het Zeeuws Archief. Het planetarium is gebouwd tussen 1783 en 1786. En dat laatste jaartal is nieuw, ont dekt door Stins. Eerder ging men ervan uit dat het uurwerk al in 1784 voltooid was, dat stond gegra veerd in de klok. „Maar wij heb ben een ingekraste tekst gevon den en daaruit blijkt dat het laat ste deel op 20 februari 1786 ge maakt is", zegt Stins. De klokken bouwer was Joseph van Eekhout en hij deed dat in opdracht van Jo- han Adriaan van de Perre. Deze heer van Nieuwerve en Wel- singe en voormalig representant van de Eerste Edele in Zeeland, betaalde het werk uit eigen zak. Van de Perre stierf in 1790 en heeft maar kort van zijn planeta rium kunnen genieten. Hij liet het inmiddels in brede kring ge roemde planetarium na aan het Middelburgs departement van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen (het huidige Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen). Het planeta rium is al die jaren in eigendom gebleven bij het genootschap en het is deze organisatie die op dracht heeft gegeven voor de res- taurantie. En dat was voor de 'bewegende delen' van het planetarium hard nodig. Het uurwerk was vijfjaar man. Hele nestjes soms.De stich ting Scheldekat ontfermt zich al jaren over die zwervers; dit jaar zijn al 21 zwerfkatten van straat gehaald en gesteriliseerd. En dat kost de stichting ongeveer twee honderd euro per kat, zei voorzit ter Marleen Drijgers van Schelde kat vorige week nog tijdens de commissievergadering op het stadhuis. „Toen we Koos vonden, afgelopen augustus, hebben we de dierenbe scherming gebeld. Die kon niks doen, omdat het dierenasiel hele maal vol zat. Hij was er slecht aan toe, hij zat onder de parasieten. Het kussen waarop hij lag, be woog helemaal van de vlooien toen hij opstond. We hebben Koos een tijdlang in de badkamer EP door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. E 9 I Café Wilhelmina - later Juliana - in Biggekerke foto Beeldbank Zeeland Zeeuwse Bibliotheek Ieder radert j e of nerfj e wordt nagelopen door Melita Lanting door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Eigenlijk komt het al lemaal door Koos. Koos is een zwar te kater, die als klein zwart zwerf- katertje aan kwam lopen in het Sint-Jacobscafé. Koos bleef, maar zijn broertjes zijn door de Stichting Scheldekat bij andere gezinnen ge plaatst. Jan Stins aan het werk in zijn atelier in Middelburg. „Het was een heel be roemd project in die tijd." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26