OOO EU-land krijgt mogelijk geen inspraak als eigen bank faalt De werkgelegenheid trekt aan, vooral in Europa, zegt Randstad-topman Noteboom. ECONOMIE 13 RANDSTAD n y DIEMEN - Scheidend topman Ben Noteboom van uitzendbureau Randstad ziet een voorzichtig her stel van de economie. Vooral in Europa gaat het beter, zegt hij. Maar Noteboom waarschuwt ook: „Dit is een atypische crisis. Het herstel verloopt heel traag. Ik durf niet te voorspellen hoe we er eind 2014 voor staan." Op de dag dat Randstad de jaarcij fers over 2013 presenteert (verzes voudiging van de nettowinst bij een 3 procent lagere omzet), be richt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de werkloos heid in Nederland weer is ge groeid. In januari nam het aantal werklozen toe met 10.000 tot 678.000 - 8,6 procent van de be roepsbevolking. Vakbonden FNV en CNV zien in de jongste cijfers een bevestiging dat er snel geïn vesteerd moet worden in werkge legenheid. Noteboom stelt droog jes vast dat zijn organisatie daar al sinds het eind van het derde kwar taal van 2013 mee bezig is. „Na de RANDSTAD winst personeel 1 1 zomer zagen we dat de economie flink verbeterde. Gedurende het vierde kwartaal steeg de groei naar 3 procent in december. Janua ri kende zelfs meer dan 3 procent. Iedere procent groei betekent dat er meer mensen aan het werk ko men", aldus Noteboom. Noteboom (55) maakte eind okto ber vorig jaar bekend dat hij zou opstappen. Gisteren presenteerde hij zijn laatste jaarcijfers. Het was 'het ideale moment', zegt hij. „Ik ben hier twaalf jaar topman ge weest, heb 46 keer de kwartaalcij fers gepresenteerd. Het is nu tijd voor iemand anders." Vooral de winstgroei ten opzichte van 2012 is opvallend. Het is het gevolg van grote reorganisaties in met name Frankrijk en België en groei van het aantal uitzenduren in landen als Portugal, Spanje en Duitsland. Ook speelt de groei in opkomende landen mee. Hij wuift berichten over een op han den zijnde economische crash in bijvoorbeeld China van de hand. De groei in Nederland begon vol gens Noteboom 'met de blauwe boorden'. „De vraag uit de auto mobielsector, de bouw van vracht wagens en de toeleveranciers, die trekt als eerste aan. Daarop volgt de logistiek. Die doet het weer erg goed", zegt hij. „De maakin dustrie trekt de economie. We moeten in Nederland echt naar een slimme industrie. Want we zien traditionele mbo-banen in hoog tempo verdwijnen. Vroeger had je op een crediteurenafdeling tien mensen nodig. Nu doe je dat werk met iemand voor halve da gen en een computer." De koorts van de Nederlandse eco nomie is geweken, maar dat bete kent volgens Noteboom niet dat alle seinen op groen staan. Want tegenover de groei van de werkge legenheid in de industrie staat de daling in de zorg. „Ooit was dat 10 procent van onze omzet. Nu nog maar 3 procent. Dat komt me de omdat de zorg duur en ineffi ciënt is geworden. Wij worden in gezet om efficiënt te werken. Door de huidige regels kan dat niet in de zorgsector." Het imago van de uitzendbranche is volgens Noteboom goed. „Flex ligt onder vuur, maar als je door vraagt, zegt iedereen dat de uit zendbranche de zaakjes goed op orde heeft met betaling volgens een cao, een pensioenregeling en vakantiegeld. Ons probleem is dat alle flex op een hoop wordt ge gooid: nulurencontracten, illegale buitenlanders, noem maar op. Laat me dit zeggen: flex is een noodzakelijk fenomeen voor be drijven om succesvol te zijn. On ze sector haalt per jaar 200.000 mensen uit de werkloosheid en brengt ze naar werk." Dat bleek gisteren na afloop van een hoorzitting in het Europees Parlement (EP) waar hij aan de tand werd gevoeld over de toe komstige afwikkelingsprocedure van ongezonde banken. Het europarlement wijst het ak koord dat de EU-ministers van Fi nanciën in december bereikten over de vorm en inhoud van de Bankenunie af. Zonder fiat van het EP kan de Bankenunie echter niet worden opgericht. Het econo misch en monetair comité van het parlement heeft vooral kritiek op de plannen voor een nood fonds en de autoriteit die de be voegdheid krijgt om een bank aan te pakken of te sluiten nadat de banken onder het toezicht van de Europese Centrale Bank (ECB) zijn gekomen. Volgens de parle mentariërs is het voorgestelde me chanisme te gepolitiseerd en te log om een zieke bank in een weekend, zoals beoogd, te kun nen afwikkelen. Het parlement wil ook niet dat lidstaten iets te zeggen krijgen over een 'eigen' zieke bank - om belangenverstren geling te vermijden. Dijsselbloem reikte het parle ment de hand door te zeggen dat er 'serieuze ruimte voor verbete ring van het besluitvormingspro ces is'. Buiten de zaal zei hij dat lidstaten alleen bevoegdheden zul len afstaan aan een resolutie-auto riteit waarin ze het volste vertrou- De nationale 'compartimen ten' van het resolutiefonds moeten tot een fonds van 55 miljard euro versmelten Haast is geboden wegens de Europese verkiezingen in mei; daarna dreigt uitstel van de Bankenunie wen hebben, en alleen als alle pro cedures spijkerhard zijn. Het resolutiefonds, dat in het be gin uit nationale 'compartimen ten' zou bestaan die in tien jaar tot een fonds van 55 miljard euro versmelten, deugt ook niet. Het EP wil dat er vanaf het begin ge noeg geld in zit. Daarom moet het fonds kunnen lenen. Corien Wortmann (CDA), het eni ge Nederlandse lid van het econo misch en monetair comité van het parlement, verwijt Dijssel bloem dat de onderhandelingen tussen parlement en ministerraad 'in een slakkengang' verlopen. „Als de ministers het parlement niet willen tegemoetkomen, ko men we er niet", zegt ze. „Het is niet zo dat het parlement om vijf voor twaalf vanzelf om gaat." Er is haast bij de besluitvorming van wege de Europese verkiezingen in mei. Dan verloopt het mandaat en zou de Bankenunie moeten worden uitgesteld. Maar volgens Dijsselbloem gaat het tijdig luk ken. „Dat geloof ik oprecht", zei hij na de hoorzitting gisteren. Onder leiding van Dijsselbloem zijn oplossingen bedacht om alle lidstaten over de streep te krijgen. Maar een aantal daarvan staat nu op de helling. Naar verwachting zal hij de komende weken achter de schermen druk overleg voeren, niet in het minst met zijn Duitse collega Wolfgang Schauble. Die is echter met handen en voeten ge bonden aan het Bundesparlement en het grondwettelijke hof. VRIJDAG 21 FEBRUARI 2014 Auto trekt de economie door Wilko Voordouw omzet c c a> Q> O ES m CM '12 '13 '12 *13 '12 '13 infographic De Persdienst door Petra Janbroers BRUSSEL - Eurogroepvoorzitter Jeroen Dijsselbloem sluit niet uit dat een EU-land met een falende bank straks in de Bankenunie geen medezeggenschap krijgt over de af wikkeling van 'zijn' bank. De auto-industrie was in het vierde kwartaal van 2013 de grote trekker van de economie, foto Chris Keulen/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13