Leven onder continue dreiging van drones Geheime dienst houdt 'antiterreuractie' in heel Oekraïne Nieuwe dusterbom dodelijker BUITENLAND 9 WÊKKKÊmKÊKÊBKHÊKm WASHINGTON - Het Syrische leger heeft eerder deze maand voor het eerst sinds het uitbreken van de burgeroorlog een zeer krachtig soort clusterbommen ingezet. Dat stelde Human Rights Watch (HRW) gisteren op basis van vi deomateriaal. Volgens HRW is het type clusterbom dat op de beelden te zien is, een stuk krach tiger en dodelijker dan andere mu nitie die het leger inzet. Een clus terbom bevat tientallen of zelfs honderden kleinere bommen. Eén zo'n bom of raket kan daar door een groot gebied bestrijken. De Pakistaanse journalist Kareem Khan verloor zijn zoon en broer in 2009 na een aanval met een drone, een onbemand vliegtuig. En fotograaf en journalist Noor Behram leeft in een Pakistaans ge bied in Noord-Waziristan waar de vliegtuigen 24 uur per dag in de lucht surveilleren. De bewo ners van de Pakistaanse dorpen le ven continu in angst, aldus Khan en Behram die gisteren in Den Haag waren. Want, zeggen ze, je weet immers nooit zeker wan neer er een aanval wordt uitge voerd. Kinderen zijn bang, vrouwen zijn bang, het voelt niet veilig om boodschappen te doen of naar de moskee te gaan. En veel Pakistani lijden aan stress en zijn getrauma tiseerd na aanvallen, zeggen de twee journalisten. Op het huis van Behrams buren werd een aanval uitgevoerd. Sinds dien raakt zijn 3-jarige dochtertje overal van in paniek. „Ze schrikt al als we de deur sluiten." Volgens de journalisten zijn de drones te zien met het blote oog. „Het zijn er soms drie per dag, soms vier en soms vijf', aldus Khan. Sommige drones maken een zoemend geluid, vergelijk baar met het geluid van een gene rator. Khan en Behram waren in Neder land op uitnodiging van vredesor ganisatie Pax. Ze dienden een aan klacht wegens oorlogsmisdaden in bij het Internationaal Strafhof in Den Haag tegen verschillende landen, waaronder Afghanistan, Duitsland en Nederland. Ook pleitten ze'in de Tweede Kamer tegen de Amerikaanse aanvallen. Sinds Barack Obama aan de Het huis van Behrams buren werd aangevallen. Sindsdien raakt zijn 3-jarige dochter van alles in paniek macht is, is het aantal de drone- aanvallen toegenomen. Geschat wordt dat er in de periode vanaf 2004 tot vorig jaar 381 drone-aan- vallen zijn uitgevoerd. Daarbij kwamen honderden onschuldige burgers om. De onbemande vlieg tuigen stijgen op in Afghanistan, worden bestuurd door Amerika nen en jagen op taliban- en al-Qaedastrijders. Voor de be stuurders zijn mensen vaak niet meer dan stipjes op een beeld scherm. „Vanaf 2004 hebben we in ons dorp te maken met de drones" vertelt Behram. „Destijds wisten we helemaal niet wat het waren. Ze vlogen redelijk verspreid. Maar een paar jaar later nam het aantal enorm toe, en waren er soms wel twee of drie keer per dag aanval len. Daarbij kwamen ook tiental len vrouwen en kinderen om." Behram fotografeerde tientallen slachtoffers, onder wie veel kinde ren. Zijn foto's werden geëxpo seerd in Londen. Hij begon aan slapeloosheid te lij den, werd ongeduldig en snel geïr riteerd. Hij realiseerde zich na een doktersbezoek dat hij getrau matiseerd was geraakt door alle beelden die hij zelf maakte. „Het Voor de bestuurders van drones zijn mensen vaak niet meer dan stipjes op een beeldscherm feit dat de vliegtuigen continu aanwezig zijn, geeft enorme stress. Omdat er ook huizen on der vuur zijn genomen, zijn vrou wen doodsbang in hun eigen huis." Kareem Khan zegt dat zijn leven volledig is vernietigd door de dro nes. Hij verloor zijn zoontje en broer. „Hij was mijn oudste zoon. Ik had zo veel dromen voor hem. Ik hoopte dat hij zou gaan trou wen en mij en mijn vrouw in de toekomst zou kunnen ondersteu nen. Mijn jongere kinderen weten rationeel gezien wel dat hij er niet meer is, maar denken nog steeds dat hij terugkomt." Sinds de dood van zijn zoon en broer is Khan bijna fulltime in touw om aandacht te vragen voor de gevolgen van de aanvallen. Met gevaar voor eigen leven. Begin van de maand werd hij plotseling meegenomen, naar diverse plaat sen gebracht, ondervraagd en ge slagen. Hij weet nog steeds niet door wie hij werd ontvoerd uit zijn huis. Vorige week vrijdag werd hij geblinddoekt weer uit een busje geduwd in de Pakistaan se hoofdstad Islamabad. „Nee, ik geef de strijd niet op. Ook al is het niet gemakkelijk." Sinds de dood van zijn zoon en broer is Khan in touw om aandacht te vragen voor de aanvallen „Radicale en extremistische groe peringen en hun acties zijn een reëel gevaar voor de levens van miljoenen Oekraïners", aldus de mededeling. Die groeperingen hebben zich volgens de verkla ring schuldig gemaakt aan 'ter reurdaden' zoals gewapend ge weld, brandstichting, ontvoering en moord. Volgens de SBU kun nen terreurorganisaties volgens de wet worden 'geliquideerd'. De SBU had al meegedeeld dat de dienst een onderzoek tegen 'enke le politici' is begonnen wegens 'poging tot staatsgreep'. De Duitse, Franse en Poolse mi nisters van Buitenlandse Zaken bezoeken vandaag Oekraïne. Dat heeft de Franse minister Laurent Fabius gisteren bekendgemaakt. In Brussel buigen de Europese mi nisters van Buitenlandse Zaken zich vanmiddag over de crisis. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Kerry zei gisteren dat de Oekraïense rege ring van president Viktor Janoeko- vitsj de oproerpolitie moet terug trekken bij het Onafhankelijk heidsplein en een bestand moet afkondigen. Volgens Kerry moet Janoekovitsj kiezen tussen 'com promis en dialoog' of 'geweld en wanorde'. De Amerikaanse ambas sadeur in Kiev liet gisteren weten dat Oekraïense functionarissen die te maken hebben met geweld dadigheden de VS niet meer in mogen. Rusland op haar beurt heeft de leiders van de oppositie in Oekraï ne gisteren gevraagd het bloedver gieten te stoppen. Tevens liet het Kremlin weten dat het 'al zijn in vloed zal gebruiken' om vrede te brengen in het 'broederland'. Mos kou ziet de protesten als een po- Volgens Kerry moet Janoekovitsj kiezen tussen 'compromis en dialoog' of 'geweld en wanorde' ging tot een staatsgreep. De bot singen tussen politie en betogers in Kiev hebben sinds dinsdaga vond aan 26 mensen het leven ge kost. Daarnaast vielen 1000 ge wonden. Voor vandaag is een dag van nationale rouw afgekondigd. Het geweld is intussen nog niet geweken. Relschoppers zouden in en rond de westelijke steden Lviv, Ivano-Frankovsk en Ternopol vuurwapens hebben buitgemaakt bij de bestorming van politiebu- Het Kremlin liet weten 'al zijn invloed te gebruiken' om vrede te brengen in het 'broederland' reaus. Leden van het regionale parlement in Lviv hebben zich gis teren naar eigen zeggen onafhan kelijk verklaard van de centrale re gering in Kiev. De gouverneur van de regio is uit zijn kantoor ge zet en er is een speciaal parlemen tair comité gevormd dat de taken van de regionale regering over neemt. De Oekraïense strijdkrachten heb ben laten weten dat ze in het ka der van de strijd tegen terrorisme wettelijk mee kunnen doen aan de opsporing en aanhouding van verdachten. Het leger suggereert hiermee dat er al een soort nood toestand is. DONDERDAG 20 FEBRUARI 2014 je over 1 I Een strijder in Aleppo. De rebellen kunnen op steeds minder sympathie rekenen van de burgers, foto Anadolu Agericy/HH door Nynke Sietsma DEN HAAG - De aanwezigheid van drones beïnvloedt alles in het dage lijks leven, zeggen twee Pakistaan se slachtoffers van Amerikaanse aanvallen met de onbemande vlieg tuigen. l SP-Tweede Kamerlid Harry van Bommel in gesprek met Noor Behram (I) en Kareem Khan (r). foto Phil Nijhuis/HH door onze redactie buitenland KIEV - De Oekraïense geheime dienst SBU is een 'antiterreuractie' in het hele land begonnen. Dit zei de SBU gisteren in Kiev. pagina 10 en 11: Het volk tegen de macht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9