66 Het regime bombardeert alles zodat de mensen zich tegen ons keren Columnist zegt 'sorry Oranjefans' na haatmail SYRIË 8 BUITENLAND Regime van Assad zet Syrische burgers op tegen rebellen met ultimatum en bombardementen. _L ARSAL - Het is een cynische trend in een gruwelijke oorlog. Het regi me van de Syrische president Bas- har al-Assad biedt belegerde buur ten van steden die in handen zijn van opstandelingen, op papier am nestie aan. Indien het aanbod wordt afgewezen, beginnen prompt heftige bombardemen ten. De tactiek werkt, want Syri sche burgers die hun bezittingen vaak letterlijk in rook zien opgaan en zwaar te lijden hebben onder vat- en clusterbommen, keren zich steeds vaker tegen de rebel len. „Mijn huis werd gebombar deerd vanwege het Vrije Syrische Leger", zegt een vrouw buiten haar tent in Arsal in het oosten van Libanon. Ze barst in tranen uit. Zulke bombardementen had den voorkomen kunnen worden, zeggen zij en ook andere vluchte lingen die hier hun toevlucht heb ben gezocht. De Syrische regio Qalamoun ligt net aan de andere kant van de ber gen. Een rij dorpen met als 'hoofd prijs' Yabroud is het laatste gebied dat de rebellen in handen hebben in het midden van Syrië. Het is strategisch cruciaal voor de strijd om Damascus. Het Syrische Le ger, gesteund door de strijders van de Libanese beweging Hezbol- lah, heeft de aanval ingezet. Yabroud heeft prioriteit voor Hez bollah. Dat leidde gisteren weer tot represailles in Dahiyeh, een Hezbollah-buitenwijk van de Li banese hoofdstad Beiroet. Daar vielen zeker vijf doden en tachtig gewonden bij een autobomaan slag die vrijwel zeker uit de hoek van de rebellen komt. Want dat het bommen regende bij Ya broud, hadden de Syrische rebel len over zichzelf afgeroepen, zo zei een woordvoerder van Hezbol lah. Feit is dat dorpen om Ya broud een uitweg was aangebo den. Indien bewoners de strijders van de oppositie zouden verjagen, de anti-Assadgrafïiti zouden ver wijderen en de Syrische vlag zou den hijsen, zouden ze worden ge spaard. Ook moest de Syrische staatstelevisie worden toegelaten om de herovering van de stad aan het volk te tonen. Hoewel veel burgers er wel oren naar hadden, weigerden de zwaar bewapende strijders van de aan al-Qaeda geaffilieerde groep Jab- hat al Nusra te vertrekken. Toen had de bevolking nog maar 24 uur de tijd om haar spullen te pakken. Want in de minuut dat het ultimatum van de Syrische strijdkrachten was verstreken, be gonnen de bombardementen. „Waarom accepteerden ze dat aan bod niet", jammert Hamdi al-Sheikh (75), voordat ze won den in haar arm en been toont. Tijdens haar vlucht werd ze be schoten, haar huis is gebombar deerd. „Ze hebben het alleen maar op burgers voorzien", zegt ze bitter. Sinds zes dagen woont ze, net als honderden van haar bu ren, in een tent net over de grens met Libanon. Syriërs keren zich tegen de strij ders, merkt ook Abu Chamel, een militaire adviseur van de rebellen uit Yabroud. „Het regime bombar deert alles, zodat de mensen zich tegen ons keren", zegt Abu Cha mel, die eerder zelf in Afghanis tan vocht. „Wij leven in de ber gen, dus de enigen die geraakt worden, zijn de burgers." Inmiddels zijn er ook in Yabroud pamfletten verspreid met een laat ste oproep van het leger. De enige kans een bombardement te voor komen, is het overdragen van wa pens. 'Grijp deze kans en ga terug naar je familie en geliefden', aldus het pamflet. De afgelopen maan den heeft Damascus vaker zo'n hand uitgestoken. Een tactiek die de oppositie als 'sterf van de hon ger of geef je over' heeft bestem peld. Deze week kwamen er bij zondere beelden uit Babila, een buitenwijk van Damascus, van strijders en soldaten die eikaars hand schudden en met elkaar in gesprek gingen. Dat zal in Ya broud niet gebeuren, voorspelt Abu Chamel. Er zijn vijfhonderd strijders die blijven vechten tot het bittere einde. De meeste bur gers zijn wel vertrokken. De chris tenen reisden af naar Damascus en de rest vooral naar Arsal in Li banon, waar de afgeladen busjes de bergen over stroomden. Er zijn nu nog ongeveer 15.000 burgers in het omsingelde Yabroud en die moeten leven met ernstige tekor ten aan meel, medicijnen, olie en benzine. Alles wat er wel is, werd vanaf Libanon naar binnen ge smokkeld, maar nu worden ook de toegangswegen gebombar deerd. Abu Chamel denkt dat de bevolking de belegering wel aan kan. „Op andere plekken ging het leven door: er waren geboortes, mensen overleefden het, waarom zou het in Qalamoun anders zijn?" Doodstraf Indiërs voor verkrachting Drie Indiërs die een 19-jarige vrouw hebben ontvoerd, ver kracht en vermoord, zijn giste ren ter dood veroordeeld. De rechter zei bij het uitspreken van het vonnis dat het tijd is dit soort gruwelijke misdaden zwaar te straffen en zo een boodschap uit te sturen naar de samenleving. India werd in 2012 opgeschrikt door de groepsverkrachting in een bus. Het slachtoffer, een 23-jarige studente, overleed la ter in een ziekenhuis. De ver krachting leidde tot betogin gen in het hele land en de roep om zwaardere straffen. Zwitserse luchtmacht breidt werktijden uit De Zwitserse luchtmacht zal in de toekomst ook opstijgen buiten kantoortijden. Daar zijn wel zo'n honderd nieuwe vliegers voor no dig. Dat heeft de Zwitserse minis ter van Defensie Ueli Maurer giste ren gezegd. De luchtmacht van het Alpenland kreeg deze week hevige kritiek nadat een door de copiloot gekaapt Ethiopisch passa- giersviegtuig op de luchthaven van Gèneve was geland. Het toe stel werd begeleid door Franse straaljagers toen het om 06.00 uur aankwam. De Zwitserse ge vechtsvliegtuigen bleven aan de grond, de piloten beginnen hun dienst pas om 08.00 uur. Matthew Futterman, sportcolum nist van The Wall Street Journal heeft 'een bombardement aan haatmail uit Nederland ontvan gen'. Hij had in een column ge klaagd dat de Nederlandse over macht bij het schaatsen op de Olympische Winterspelen de sport 'nogal saai maakt voor ieder een die geen oranje ondergoed draagt*. Met zijn nieuwe column die de kop 'Beste Nederlanders, vergeef mij alsjeblieft* heeft, wil Futterman het goedmaken. De eerste column kwam hem op reac ties te staan als 'Hallo huilbaby. Kom naar Nederland en je krijgt mijn 50-jarige Nederlandse vuis ten tegen je lelijke kop'. Anderen suggereerden dat de Amerikaan het beter kan hebben over het 'complete falen van het Ameri kaanse team om aan de verwach tingen te voldoen'. In zijn sorry- column brengt Futterman een ode aan Nederland, waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor Ruud Gullit, kinderkopjes, friet met mayonaise en koning Wil lem-Alexander. Zo wil hij duide lijk maken dat hij niets tegen Ne derland of de Nederlanders heeft. Blair wilde News of the World helpen De voormalige Britse premier Tony Blair heeft zijn diensten aangeboden aan Rupert Mur doch, nadat het afluisterschan- daal rond diens krant News of the World naar buiten kwam. Dat blijkt uit een e-mail die gis- tern op tafel kwam tijdens de rechtszaak tegen topmensen van de Britse krant. In juli 2011 schreef Rebekah Brooks, die destijds de scepter zwaaide over News of the World, dat ze een uur telefonisch met Blair had gesproken. Ze meldde dat Blair beschikbaar was 'als offi cieus adviseur, maar het moet tussen ons blijven'. 'Sterf van honger of geef door onze correspondent Fernande van Tets Abu Chamel, militair adviseur van de rebellen NEW DELHI BERN NEW YORK LONDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8