34.000 politie druk Belangendub refohomo's wankelt 'Al,es ?oen om zaak^Borst'ps na veroordeling misbruik directeur «eg te'krijgen- BINNENLAND 7 In het Amsterdamse Verzetsmuseum loopt een expositie over het transport van kinderen vanuit Vught naar Sobibor. AMSTERDAM - Touwtjespringen, poppenspelen, kersen eten: alle daagse dingen die kinderen doen. In het besef van naderend onheil worden het echter beelden die de ziel doorboren. De i6mm-film- pjes die Sam Frank ooit van zijn kinderen maakte, vormen tot eind augustus de luchtige ope ning van een aangrijpende exposi tie in het Amsterdamse Verzets museum over de kindertranspor ten in 1943 vanuit het beruchte Konzentrationslager Herzogenbusch. Nu bekend als Kamp Vught, dat werd omgedoopt tot nationaal monument waar elk jaar de kin dertransporten worden herdacht. Betty en Daatje Frank waren de enige joodse kinderen in het Be- tuwse dorp Ochten. Vader Sam had een kledingzaak en mocht graag zijn dochters filmen. Zoals velen werd ook de familie Frank vernietigd in Sobibor. Voordat de vier naar Vught werden vervoerd, werden vaders filmpjes onderge bracht bij dokter Van Driel. Daar lagen ze jaren op zolder, nu beho ren ze tot de collectie van het Joods Flistorisch Museum. De vader van Ernst Verduin (1927) uit Bussum maakte ook i6mm-filmpjes, eveneens te zien in het Verzetsmuseum. Vader Al- bert had een dameshoedenfabriek en woonde in een luxe halve villa. Tót 14 januari 1943, toen ze plots naar Kamp Vught moesten. De 18-jarige dochter Wanda zou in het 'experimentenblok' van Aus chwitz belanden; vader werd ver moord in Gross Rosen, een ander concentratiekamp in Polen. Moe der en Ernst overleefden. Wanda en Ernst maakten de kin dertransporten niet mee: Wanda was te oud (het ging om kinderen tot 16 jaar), Ernst lag destijds 'ge lukkig' in een coma in het kamp ziekenhuis. Ernst is een van dege- nen die in 2003 werden geïnter viewd en in korte video's van on geveer twee minuten getuigen van toen. In tegenstelling tot de vele geschreven teksten met En gelse vertaling zijn deze video's helaas niet ondertiteld. Wat Ernst van de oorlog heeft overgehou den? „Vooral afstandelijk gedrag. Alle contacten waren toen tijde lijk, ik denk dat ik een soort verla- tingssyndroom heb." De treinreis in 'veewagens' van Kamp Vught naar Sobibor duurde drie dagen. Het kamp was onder deel van 'Aktion Reinhardt': de systematische uitroeiing van alle Joden, in kampen diep in Polen. Zo'n 170.000 Joden zijn in Sobi bor vermoord, onder wie 34.000 Nederlanders. UTRECHT - Het rechercheteam dat onderzoek doet naar de dood van oud-minister Els Borst is woens dag druk bezig geweest met het natrekken van tips die zijn binnen gekomen. Volgens een woordvoer der leverde een getuigenoproep op televisie dinsdagavond 23 tips op, maar of er 'een gouden aanwij zing' bij zit kon hij nog niet zeg gen. Over het tijdstip van overlij den wil de politie niets zeggen. Er is vooralsnog volgens de woord voerder geen enkele aanwijzing dat de politica in haar woning een inbreker tegen het lijf is gelopen. Het is ook mogelijk dat iemand haar bewust heeft opgewacht. Stichting RefoAnders, opgericht in 2006 door de veroordeelde direc teur, zet zich in voor acceptatie van homoseksuelen in de gerefor meerde gezindten. Vorige week veroordeelde de rechtbank in Mid delburg de 52-jarige directeur tot een celstraf van bijna twee jaar en een schadevergoeding van 8500 eu ro voor seksueel misbruik van zijn minderjarige zoontje. De Middel burger is openlijk homoseksueel maar is getrouwd met een vrouw en heeft vijf kinderen. Ook was hij het enige actieve bestuurslid van RefoAnders. Andere betrokkenen verlieten de stichting de voorbije Ongewis of RefoAnders blijft bestaan na veroorde ling Middelburgse directeur voor misbruik zoontje jaren. Het is daarom onduidelijk of RefoAnders, de enige homo-orga nisatie in orthodoxe kring, blijft bestaan. Piet van Veen, secretaris van CHJC, een bredere vereniging voor christelijke homoseksuelen, zegt: „Dankzij RefoAnders durf den meer mensen uit de kast te ko men." Hij zou het voor de doel groep 'heel erg' vinden als RefoAn ders zou ophouden te bestaan. Ad vocaat van de directeur Claudine Kouijzer kon gisteren niet zeggen wat er met RefoAnders gaat gebeu ren. Zij wist ook nog niet of haar cliënt in hoger beroep zal gaan te gen de uitspraak. RefoAnders was niet bereikbaar. MIDDELBURC - De 52-jarige veroor deelde Middelburger moet zo snel mogelijk zijn winkel sluiten. Dat is het oordeel van een buurt bewoner die daar naar eigen zeg gen 'alles aan zal doen wat legaal is'. „Ieder normaal mens beseft toch dat het niet kan dat hij nu met een lach in zijn winkel staat?" Gistermiddag ging de be woner in op een uitnodiging van burgemeester Bergmann om met hem in gesprek te gaan. Bij dat ge sprek waren ook een vertegen woordiger van de politie en de Veiligheidsregio aanwezig. Berg mann heeft daarna ook contact ge had met de veroordeelde. DONDERDAG 20 FEBRUARI 2014 $1 Portretten van kinderen van het kindertransport, vanaf linksboven met de klok mee: Lothar Gold, Betty Frank, Daatje Frank, Judith Wurms, Leo en Gientje de Leeuw, Sylvia en Sem Sztycer en Car- la Veffer. foto's mevrouw Mulder-Ris, IISG, Joods Historisch Museum, Nationaal Monument Kamp Vught kindertrein Vught-Sobibor De door Ton de Lange In Sobibor zijn zo'n 170.000 Joden ver moord, onder wie 34.000 Nederlan ders. De treinreis van de kinderen van Kamp Vught naar het Poolse Sobibor duurde drie dagen. door Koen Verhelst MIDDELBURC - Homoseksuelen in reformatorische kring moeten waarschijnlijk op zoek naar een nieuwe belangengroep. Het is onge wis of RefoAnders blijft bestaan, nu de directeur uit Middelburg ver oordeeld is voor seksueel misbruik van zijn zoontje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7