Rudi Dobbelaer verrast met plaats in derde ronde 36 SPORT KRISKRAS In bijna elke kern in de streek wonen (oud-)sporters, be stuurders, trainers of vrijwilli gers die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen' worden zij in de schijnwer pers gezet. Vandaag is het de beurt aan judoleraar Frans de Boevere. in Zeeland. Er zijn geen officiële toernooien meer in de provincie. „We trekken door heel Neder land om aan toernooien mee te doen." Tot drie jaar geleden had judovereniging Breskens nog een toernooi, waar ooit Elisabeth Willeboordse schitterde. „De or ganisatoren hebben het niet meer opgepakt. Degenen die ver der willen komen in hun sport gaan voor meer tegenstand nu trainen bij Geelhoed in Oost-Sou burg en judovereniging Goes. Zij trainen meerdere keren per week en hebben gelukkig ouders die bereid zijn om er tijd in te ste ken." Zondag zijn in Gilze de Zuid-Ne derlandse kampioenschappen. De Boevere heeft met Daniël Lu- teijn, Milan van Eetveldt, Marnix Scheele, Michel de Baere, Femke en Iris Catsburg, Luca Verheije en de broers Colin, Stijn en Rico van den Ouden sterke troeven. „Als ze daar goed presteren, kun nen ze zich plaatsen voor de Ne derlandse kampioenschappen." De Boevere wil nog zo lang mo gelijk doorgaan met het lesgeven aan kinderen, want judo blijft zijn grote passie. „Je moet het niet doen voor het geld, want er valt geen boterham mee te ver dienen." Het zijn drukke tijden. Naast ju do beheerst voetballen het leven binnen het gezin De Boevere. Zoon Milan is een talentvolle voetballer, die bij KAA Gent in de jeugd tot zeventien jaar speelt. „Milan kon ook goed judo ën, maar koos voor het voetbal len." Zes dagen per week rijden ze nu met hun zoon naar Gent. En Frans de Boevere weet maar al te goed dat je er veel voor over moet hebben om het hoogst haal bare te bereiken in je sport. BRESKENS - Frans de Boevere be gon 25 jaar geleden in Oostburg zijn eigen sportschool. Daarvoor was hij assistent van judoleraar Staf de Moor bij het lesgeven in Hulst en Clinge. „De afstand tus sen mijn woonplaats Breskens en Oost Zeeuws-Vlaanderen was nogal groot. Daarom besloot ik om zelfstandig een sportschool te beginnen", vertelt de 51-jarige ju doleraar uit Breskens. Na de start in Oostburg breidde hij zijn judolessen uit naar Bres kens, Sluis Biervliet en IJzendij- ke. „Biervliet is inmiddels afgeval len, omdat er te weinig animo was. Dat had te maken met een te ruglopend aantal kinderen." Vier dagen per week geeft hij judoles. Daarnaast werkt hij als gymnas- tiekdocent op basisscholen in Schoondijke en Breskens. De Boe vere heeft al tien jaar een samen werkingsverband met judovereni ging Breskens. De judoleraar geeft nu les en trainingen aan 130 jongens en meisjes, waarvan er 60 lid zijn van judovereniging Breskens. De kinderen kunnen vanaf hun vierde jaar terecht bij De Boevere. „Op die leeftijd wordt veel aan dacht aan de motoriek besteed. Daarom is het goed om zo vroeg mogelijk te beginnen. In mijn tijd begon ik op negenjarige "leeftijd met judo, maar toen was de moto riek van de kinderen ook veel be ter." „De motoriek van deze generatie kinderen is slechter, omdat ze te veel achter de computer zitten. Het duurt veel langer voordat ze de techniek onder de knie heb ben. Ze spelen tegenwoordig niet meer buiten. Wij deden niets an ders. De Bressiaander leerde het judo van Staf de Moor. De Boevere be zit de derde dan. Hij moest op veertigjarige leeftijd noodgedwon gen met de wedstrijdsport stop pen. „Tijdens een wedstrijd werd mijn heup uit de kom getrokken. Dat betekende het einde voor mij als wedstrijdsporter." Negentig procent van zijn leerlin gen beoefent het judo als recrea tiesport. Bob Vastenhout is met 53 jaar de oudste recreant. Er stro men in tegenstelling tot vroeger nu minder judoka's door naar de wedstrijdsport. „Tien procent van de judoka's doet mee aan wedstrij den. Ze zijn van een hoog niveau en kunnen zich meten met tegen standers uit Zuid-Nederland. We hebben circa tien talentvolle judo ka's. Vijftien jaar geleden hadden we nog 25 tot 30 jongens en meis jes die op een hoog niveau pres teerden." In de leeftijd tot vijftien jaar zit ten de meeste talenten. „In de breedte zit het bij deze lichting kwalitatief nog wel goed. Je ziet er daarna afvallen, omdat ze naar de middelbare school en het hoge re onderwijs gaan. Ze trekken weg uit Zeeuws-Vlaanderen. Ook kiezen ze sneller voor fitness." Po sitieve uitzonderingen zijn Iris Catsburg, Freek Cornelius, Bram en Tessa Kareis. Judo heeft het als sport moeilijk Michaëlla Krajicek naar kwartfinale Tennisster Bertens uitgeschakeld in Rio Kiki Bertens is gisteren ge strand in de tweede ronde van het tennistoernooi van Rio de Janeiro. De Nederlandse ver loor in twee sets van Paula Or- maechea (5-7 5-7), de nummer drie van de plaatsingslijst uit Argentinië. Bertens verspeelde in de tweede set een voor sprong van 5-1. Bertens bereikte de tweede ronde door een zege op Danka Kovinic uit Montenegro (7-5 6-0). Tennisster Michaëlla Krajicek heeft de kwartfinales bereikt van het ITF-toernooi in het Zwitserse Kreuzlingen. Krajicek was gisteren in twee sets te sterk voor Jil Beien Teichmann (6-3 6-2). De Zwitserse was met een wildcard tot het toernooi toe gelaten. De tegenstandster van Krajicek in de kwartfinale komt uit de wed strijd tussen de Duitse Kristina Barrois en de Zwitserse Conny Perrin. Robin Frijns rijdt heel wat rondjes Robin Frijns heeft gisteren heel wat testkilometers gemaakt in de formule i-bolide van Caterham. De Limburgse autocoureur reed op het circuit van Bahrein 68 ron den en kon goed mee in het veld. Zijn snelste ronde van 1.42,534 bracht hem op de zevende plaats in de tijdlijsten. Nico Hülkenberg was de snelste op de eerste van vier testdagen in Bahrein. De Duitser van Force In dia kwam tot 78 ronden en noteer de 1.36,880 als beste tijd. Rudi Dobbelaer zorgde op de tweede speeldag van de ZVB Grand Prix Leenhouts Aanne mersbedrijf voor de eerste echte verrassing door zich te plaaten voor de derde ronde. Eddie van Goethem deed hetzelfde, maar dat was naar verwachting. Dobbelaer begon met een nipte overwinning op Stanny La Hey- ne en liet daarna Joni Sanderse royaal achter zich. In de andere poule begon Van Goethem ma tig, maar won wel en speelde in zijn tweede partij met precies 1.000 gemiddeld uit. In het driebanden groot verloor Polka Print met 6-2 van Centre du Lac. Voor de Sluiskilse forma tie won alleen Louis Dallinga. Ook de andere Zeeuws-Vlaamse ploeg in de tweede divisie ver loor met 6-2. Hier won Dion Bergmans zijn partij. Judo als de grote passie door Aector Dooms Frans de Boevere in actie tijdens de training, foto Peter Nicolai KREUZLINGEN SINT JANSTEEN RIO DE JANEIRO BAHREIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74