4 St. Gregoriuskoor zoekt perfectie Sluise vrouwen lief voor elkaar tijdens debat 1 1 ZEEUWS-VLAANDEREN 27 Vindo Solar in Hulst levert zonnepanelen met een hoge energie-opbrengst voor particulieren en bedrijven. Ondernemersplein AGENDA HULST - Voor niets gaat de zon op. Als je zakendoet met Vindo Solar in Hulst klopt dat helemaal. Het bedrijf, gerund door José Zaman, doet namelijk in zonne-energie en met name in zonnepanelen die een superhoog rendement le veren. De panelen worden in Portugal gemaakt door Martifal Solar met glas dat is geleverd door Vindico, een ander bedrijf van Zaman. Hij heeft een speciale coating ontwik keld waardoor zonnepanelen lan ger een hoog rendement houden. Zaman: „Zonnepanelen zijn ge maakt van glas. Het probleem is vaak dat glas natrium kan oxide ren waardoor de zonnecellen aan getast worden. We hebben aan de binnenkant van het zonnepaneel een coating ontwikkeld, een soort natriumbarrière. Die zorgt ervoor dat het glas niet kan oxideren. Aan de buitenkant zit een op- brengstverhogende antireflecte- rende laag die ook vuilafstotend is. De combinatie van die drie punten maakt onze zonnepane len uniek." Bij een proefopstelling in de woes tijn in Qatar blijkt over een perio de van achttien maanden dat de panelen van Vindo Solar 12 pro cent meer opbrengst hebben. „Daar worden veel zonnepanelen gebruikt. We zijn in onderhande ling om ook daar een productie lijn op te zetten." Vindo Solar verkoopt aan bedrij ven en particulieren. „Ik ga altijd bij de mensen op bezoek om de gezinssituatie te bekijken, zodat ik een goed advies kan geven. Het heeft geen zin om te veel panelen op je dak te leggen, want terugle veren van stroom is financieel niet interessant." Zonnepanelen gaan zo'n 25 jaar mee en je hebt ze na 7 of 8 jaar terugverdiend. „Daarna ga je gratis energie op wekken en gaat inderdaad de zon voor niets op." Voor particulieren is zonne-energie interessant om dat je de btw kunt terugvragen. Dan moet je wel een eigen 'be drijfje' oprichten. Zaman: „Dat is niet moeilijk, wij helpen de men sen daarbij en alles wordt ook compleet geïnstalleerd." Voor een gemiddeld gezin is zo'n 25 vier kante meter zonnepanelen ge noeg. In Hulst heeft Vindo Solar het dak van Albert Heijn volgelegd met zonnepanelen. „Naar aanlei ding daarvan hebben we veel posi tieve reacties gehad." Sommige ondernemers hebben interesse, maar geen geschikt dak om de pa nelen op te leggen. „In samenwer king met de ondernemersvereni ging willen we proberen de onder nemers in Hulst iets te bieden. Misschien dat we bij een bedrijf een dak kunnen huren om zonne panelen op te leggen." Wim Bartz begon 24 februari 1944 met 32 leden het Grego riaans koor. Hij vond het parochie koor niet goed genoeg en wilde beginnen met frisse, jongere zan gers. Nu zijn er vijftien leden. „Sa men zijn we goed voor 1092 jaar, de gemiddelde leeftijd van het koor is inmiddels 73 jaar", vertelt penningmeester Paul Prince. Hij vindt het fijn om wekelijks met gelijkgestemden te repeteren. „En minimaal eens per maand de dienst zingen, soms een extra re quiemmis. Als gastkoor treden we op in andere kerken zoals in Sint Gillis, Antwerpen en Sint Ni klaas. We hebben ook een vijftig mis-uitzendingen voor de radio verzorgd." Theo Dobbelaar is een enthousias te zanger. „Ik was zeven jaar, mis dienaar en vond het Gregoriaans zo mooi en rustgevend. De liefde voor die muziek is nooit meer overgegaan. Gregoriaans hoort bij de kerk. Het invoeren van de ei gen landstaal voor de eredienst heeft uiteindelijk meer kwaad dan goed gedaan." Dat in enkele kerken straks geen vieringen meer gehouden wor den, is een doorn in het oog van de koorleden. „Als de kerk van Sint Jansteen wordt gesloten, ho pen we dat we kunnen samenwer ken met parochiekoren in Oost- Zeeuws-Vlaanderen." Het St. Gregoriuskoor in Sint Jan sten streeft aldus de leden naar perfectie. Ze stellen: „De hoge ge middelde leeftijd werkt niet in ons voordeel, maar het niveau is absoluut acceptabel. Het is ook een hechte vriendenclub, herinne ringen ophalen wakkert het ver langen naar vroeger aan." Pater Joop Reurs draagt zondag de mis op en het koor zingt een volledige Gregoriaanse mis. Om 11.45 uur is er in de kerk gelegen heid het koor te feliciteren. Om 16.00 uur wordt vervolgens een speciale Mariastonde gehou den in de Kapel van O.L. Vrouw ter Eecken in Kapellebrug. Dan worden zeven Gregoriaanse Maria- liederen gezongen die aansluiten bij de afbeeldingen van de ramen in de kapel. Tussendoor wordt uit leg gegeven over de geschiedenis van de kapel. Op het debat - een initiatief van de drie West-Zeeuws-Vlaamse af delingen van Vrouwen van Nu - kwamen een kleine honderd da mes af. Onder hen burgemeester Annemiek Jetten, die voor de pau ze als gespreksleider optrad. De elf politici van acht partijen maak ten het haar niet al te moeilijk. De stellingen die de organisatie had bedacht, leverden regelmatig gelijkluidende reacties op. Zo wa- Ita GEMEENTERAAD 2014 ren alle deelnemers het eens met de bewering dat er niet genoeg be taalbare woningen voor senioren in de gemeente Sluis staan, en vond niemand dat alle openbaar vervoer gratis moet zijn. Joyce Kramer (PvdA) pleitte wel voor gratis vervoer voor scholieren, en Lia Flikweert (Lijst Babijn) wil kij ken of mensen met een smalle beurs korting kunnen krijgen. De dames van de SP en D66 wa ren het meest te betrappen op af wijkende meningen. Jolande Westdijk (SP) was de enige die het bordje 'eens' omhoog hield toen de stelling luidde dat 'het noodzakelijk voor de leefbaarheid van dorpen is dat er een school of kinderopvang is'. Zelfs D&T, dat altijd opkomt voor de dorpsbelan gen, ziet dat dit niet mogelijk is, gaf Marianne Carels aan. „Maar wij willen ook niet naar slechts vijf scholen, zoals sommige ande re partijen", reageerde ze op het betoog van Rianne Korevaar (D66) om de scholen te concentre ren in de vijf grootste kernen. Westdijk (SP) meende ook als eni ge dat Sluis niet klaar is voor de vele zorgtaken die gemeenten van af volgend jaar op hun bordje krij gen. „Het stellen van indicaties zal uitbesteed moeten worden. Dat kunnen ambtenaren niet." Westdijk zei signalen te hebben dat die ambtenaren er zelf ook Zelfs plantsoentjes met alleen gras worden niet goed onderhouden maar weinig vertrouwen in heb ben. Korevaar (D66) was de enige die de aanleg van meer nieuwe na tuur verdedigde. Alle andere deel neemsters menen dat het daar mee in West-Zeeuws-Vlaanderen nu wel genoeg is. Opvallend was de brede steun voor de stelling dat de gemeente te weinig doet aan onderhoud van straten en groen. „Een aantal jaar geleden is heel veel groen in Oostburg weggehaald en vervan gen door gras", constateerde Ma rianne Poissonnier (Nieuw Ge meentebelang). „Maar zelfs dat wordt niet fatsoenlijk onderhou den." Van Kleef (WD) wees op de eigen verantwoordelijkheid van bewoners om ook zelf eens een papiertje op te rapen. Aniek Uitdewilligen (CDA) vond dat wijkbewoners mee moeten den ken over de indeling van plantsoe nen. „Als je betrokken wordt, vóel je je ook eerder betrokken." DONDERDAG 20 FEBRUARI 2014 voor niets op Meer agendanieuws vindt u op onze website. DONDERDAG 20 FEBRUARI AXEL - Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Hobby middag; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten (bieden); HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 15.00 uur: Bingo; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gilden straat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; De Korenmarkt, 14.00 uur: Sjoelen; Blaauwe Hoeve, 9.30 uur: Kaartjes maken; 9.45 uur; Bloemschikken; 14.00 uur; Zangclub;19.00 uur: Bingo; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 14.00 uur: Zangers van Toen; LAMSWAARDE - Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; TERNEUZEN - De Veste, 9.30 uur: Wan delgroep Terneuzen; De Zeemeeuw, 19.00 uur: Smartlappen koor; ï)e Blide, 14.30 uur: Modeshow. door Eugène Verstraeten José Zaman van Vindo Solar: „Wij leveren naast zonnepanelen ook oplaadpalen voor elektrische au to's en carports waarvan het dak bestaat uit zonnepanelen." foto Camile Schelstraete iTheo Dobbelaar (links) en Paul Prince van het Sint Gregoriuskoor Sint Jan steen. foto Mark Neelemans door Jeanette Vergouwen SINT JANSTEEN - Het Sint Gregorius koor Sint Jansteen verzorgt al ze ven decennia de erediensten in de katholieke kerk in Sint Jansteen. De mijlpaal wordt zondag gevierd. door Martijn de Koning OOSTBURG - „Help, ik heb een man nodig!" WD-kandidate Astrid van Kleef riep dinsdag tijdens het vrou wendebat al .na vijf minuten de hulp in van theaterdirecteur John Bolsius. De hapering aan haar mi crofoon kon echter zonder hulp van een vertegenwoordiger van het 'sterke geslacht' ongedaan wor den gemaakt. En dus bleven man nen tijdens de bijeenkomst overbo dig. Marianne Poissonnier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71