Gratis brochure *Vers' vlees kan lang in vrieshuis hebben gelegen Samenscholingsverbod voor buurt Benno L. 169 274 474 494 574 644 734 6 BINNENLAND Tot 70,- korting per boeking! ►Kras.nl/busvakanties of 0900-9697 w Komt 'Iers rund' AH uit Verenigd Koninkrijk? Voordeelreis Londen Het Westerwald Elzas Vogezen Andorra Barcelona Het Gardameer Midden-Europa Dalmatische kust Dubrovnik Vlees van dieren die meer dan een jaar geleden zijn geslacht, kan nu nog als 'vers' worden verkocht. „Het merendeel van het vlees in Nederland wordt ingevroren", zegt een woordvoerder van de Ne derlandse Voedsel- en Warenauto riteit (NVWA). „Dat is een beken de werkwijze, ook bij vis. Vervol gens mag het ontdooid als vers worden verkocht in een super markt of slagerij." Dinsdag werd bekend dat de NVWA de erkenning van Slachte rij Van Hattem Vlees BV uit Dode- waard heeft geschorst. Het bedrijf mag geen dieren meer slachten en geen levensmiddelen meer op de markt brengen. Bij zijn afne mers moet Van Hattem al het vlees terughalen dat tussen 1 ja nuari 2012 en 23 januari 2014 is verwerkt. In totaal is in die perio de 28 miljoen kilo geproduceerd. Het is de tweede keer dat de NVWA grote partijen vlees terug roept. Bij Willy Selten uit Oss ging het vorig jaar om 50 miljoen kilo. Een groot deel daarvan viel niet meer terug te halen. De NVWA kon gisteravond nog niets melden over het resultaat van de huidige terugroepactie. Ook van het vlees van Van Hat tem zal al veel zijn geconsu meerd, zegt woordvoerder Dé van de Riet van COV, de brancheorga nisatie van de vleessector. „Maar er zullen zeker nog voorraden lig gen bij bedrijven. De keten van vlees is een ingewikkelde spaghet- tistructuur van verwerkers, han delaars en afnemers in heel Euro pa. Dat heeft het paardenvlees- schandaal vorig jaar wel laten zien." De voorraad van Van Hattem die nog in vrieshuizen lag, is door de NVWA geblokkeerd. De supers Deen, Vomar en Deka, die vlees van het bedrijf afnamen, hebben dat uit de schappen gehaald. Volgens Van de Riet is het meeste vlees dat in Nederland vanuit de verskoeling wordt verkocht, nooit ingevroren geweest. „Van de slach terijen gaat het rechtstreeks of via een verwerker naar de super markt. Het gros van het vlees dat Van Hattem moet vlees terughalen dat sinds 1 januari 2012 is verwerkt, in totaal 28 miljoen kilo Industrieel invriezen gaat nauwelijks ten koste van de smaak, het is niet te vergelij ken met het vriesvak thuis Meeste vlees dat in Neder land vanuit de verskoeling wordt verkocht, is nooit ingevroren geweest Nederland produceert, gaat echter naar het buitenland. Dat vlees wordt meestal wel diepgevroren." Bij Albert Heijn is bijna al het vlees in de koeling echt vers, zegt een woordvoerder. „Wij werken samen met een select aantal pro ducenten, die precies weten wan neer ze wat kunnen leveren. Zo komt al het varkensvlees van ze ventien Nederlandse boeren. De dieren worden geslacht bij Vion en komen via een pakstation in de winkels terecht. Omdat we één tot anderhalf jaar van tevoren bepalen wanneer we twee karbonaadjes voor de prijs van één in de aanbieding doen, weten de fokkers wanneer ze extra zeugen moeten laten be vruchten. Onze keten is gesloten, we kopen niet op de markt de goedkoopste bulk in." Bij samengestelde producten zo als 'verse' lasagne, soepballetjes en worstjes waar verschillende soorten vlees in zijn vermengd, is dat anders. De kans is groot dat daar vleessnippers in zitten die uit een vrieshuis komen. Ook vlees dat al een keer ont dooid is, kun je volgens de NVWA thuis veilig opnieuw in vriezen. Van de Riet: „Je moet dat alleen niet zes keer doen, want zo wel bij invriezen als ontdooien gaat vocht verloren. Dat gaat ten koste van de kwaliteit; het vlees wordt minder mals en sappig." In dustrieel invriezen gaat volgens hem nauwelijks ten koste van de smaak. „Dat is wat anders dan een huis-, tuin- en keukenvries vak met een deurtje dat vaak open en dicht gaat." Jumbo verkocht in Valkenswaard vlees van Nederlandse koeien als 'Iers' rundvlees, berichtte deze krant gisteren. Dat leverde tele foontjes op van verschillende le zers die Iers rundvlees van het merk Greenfields hadden gekocht bij Albert Heijn. Op het etiket stond als herkomst: Verenigd Ko ninkrijk. Alleen Noord-Ierland be hoort tot het Verenigd Konink rijk. Volgens AH komt het Green- fields-vlees van koeien uit zowel Ierland als Noord-Ierland. Die worden geslacht bij twee slachte rijen. „Is het dier geslacht in de re publiek Ierland, dan staat de code IRL op het etiket. Komt het uit de slachterij in Noord-Ierland, dan staat er Verenigd Koninkrijk op", aldus een woordvoerder. In de schappen ligt dus Greenfields- vlees met twee verschillende her- komstcodes. Supers promoten Iers rundvlees als afkomstig van dieren die een goed leven hebben gehad. Doordat ze grazen in Ierse weilanden, zou het vlees lekker der smaken. Het is dan ook duur der dan regulier rundvlees uit bij voorbeeld Nederland. Dat AH het vlees niet alleen uit Ierland maar ook uit Noord- Ierland haalt, heeft volgens de su permarkt een praktische reden. „We willen ons verzekeren van aanbod. Als in een land dierziek tes zijn, gaan de grenzen soms dicht. Nu spreiden we de risico's." LEIDEN - In de Leidse wijk waar pe doseksueel Benno L. woont, mo gen voorlopig geen groepen meer bij elkaar komen. De gemeente heeft gisteren een samenscho lingsverbod ingesteld voor de buurt. Dat is gedaan 'in het be lang van de rust in de wijk en de veiligheid'. Het verbod geldt 'zo lang als de burgemeester dit nood zakelijk acht'. Oud-zwemleraar L. werd in 2011 veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf, omdat hij tientallen klei ne kinderen had misbruikt. Zater dag werd bekend dat L. sinds kort in Leiden woont. Dat veroorzaak te grote onrust in de wijk. Er zijn een paar demonstraties geweest. Een Facebookgroep tegen Benno L. heeft inmiddels meer dan vijf duizend likes. De Bond van Wetsovertreders kondigde gisteren aanvankelijk nog een kort geding aan om Ben no L. te beschermen. Met name omdat betoger Marcel Groenen dijk had gedreigd dat er 'conse quenties zouden volgen' als L. in Leiden zou blijven. Het geding gaat niet door nu het samenscho lingsverbod voor veiligheid zorgt. Ook heeft de maker van een an- ti-Benno-Facebookpagina een balkje gezet over een foto van L. ter bescherming van zijn privacy. Busreizen Klantbeoordeling 8,4! Weekendje shoppen en sightseeing in de stad van de Big Ben, winkelparadijs Harrods en musicals. Zie: Kras.nl/39043 4 dagen v.a. Een prachtige bestemming met romantische rivierdalen, bossen en gezellige wijnstadjes als Koblenz. Ook 2 lunches inbegrepen. Zie: Kras.nl/39447 5 dagen v.a. Geniet van natuur, cultuur en de beste wijnen van Frankrijk. Met excursies naar o.a. Straatsburg, Colmar en de Grand Ballon. Zie: Kras.nl/39426 8 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,1! Beleefde machtige Pyreneeën, meren, valleien en wereldstad Barcelona. Verblijf in 4-sterren hotel. Zie: Kras.nl/39378 10 dagen v.a. Genieten op z'n Italiaans! Ontdek de imposante bergen van de Dolomieten, het romantische Venetië en operastad Verona. Zie: Kras.nl/39438 10 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,5! Beleef alle hoogtepunten van de hippe én historische steden Dresden, Praag, Boedapest en Wenen. Zie: Kras.nl/39368 12 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,6! Populaire rondreis langs het mooiste aan de Kroatische kust. Met o.a. de Plitvice Meren, Split en Zadar. Zie: Kras.nl/39396 12 dagen v.a. Kras heeft het mooiste en grootste aanbod busreizen. Dus bestel de nieuwe 200 pagina's tellende brochure, helemaal GRATIS op kras.nl/brochures Daarom boekt u uw busvakantie bij Kras: Reizen met vertrekgarantie Altijd per Comfort Class touringcar Zeer ervaren chauffeurs Garante opstapplaatsen in heel Nederland Voorovernachting met gratis parkeren En... altijd de beste prijs! Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. door Annemieke van Dongen DODEWAARD - Het vlees van de ge sloten slachterij van Hattem kan overal terecht zijn gekomen. Zelfs vlees in de koeling van de slager of supermarkt heeft soms al maanden in een vrieshuis gelegen. Marcel Groenendijk foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6