Gipsverbandmeester is soms net een tovenaar Nieuw streekmuseum Aimabele regionale nieuwsjager heet Het Warenhuis met een indrukwekkend netwerk 1964-2014 66 In het ziekenhuis zag ik kinderen die ledematen misten. Vreselijk, ik kon alleen maar janken 24 ZEEUWS-VLAANDEREN DAGBOEK MILITAIR Patrick van Straten uit Terneuzen legde 4,5 maanden op het vliegveld van Kandahar vast in een dagboek. Uit de zorg Een fakir heeft een vlie gend tapijt en Theo de Krijger een zwevend bed. Met een beetje fan tasie zou je in Theo een soort Hans Klok kunnen zien. Hij kan namelijk ook in een handomdraai mensen boven de grond laten zweven. Zijn 'slachtoffers' werken daar doorgaans maar wat graag aan mee, omdat ze verlost willen wor den van vaak helse pijnen. Philip- pinenaar Theo (59) is gipsverband- meester. En als er ruggen moeten worden vastgezet, dan haalt hij zijn zwevende bed tevoorschijn. Patiënten gaan bovenop een aan gespannen band op het bed lig gen. Liggen ze stabiel? Dan zakt het bed naar beneden en gaan de gipsverbandmeester als de wiede weerga met verband in de weer. Is de patiënt ingewikkeld? Dan wordt de stand van het bed weer verhoogd. Net toveren dus. Ook als het om breuken in kinder botjes gaat, worden in de gipska- mer vaak trucs toegepast. „We proberen kinderen het idee te ge ven dat ze niet in een ziekenhuis zijn. Bijvoorbeeld met een kind vriendelijke muur en gekleurd gips. En als de kinderen eenmaal van gips zijn voorzien, krijgen ze vaak het restant mee naar huis om er hun pop of beer mee in te pakken", vertelt Theo. „Bij kinde ren draait alles om overredings kracht. Ze moeten weten dat het even pijn gaat doen. Dan leg ik de keuze tussen twee kwaden voor: bijt je even op je tanden en mag je daarna naar huis of wil je onder narcose en vervolgens een nachtje blijven?" Gemiddeld behandelen de gips- verbandmeesters zo'n 25 patiën ten per dag. In deze periode van het jaar komen er wekelijks twee tot drie wintersporters voor nabe handelingen bij Theo en zijn colle ga's langs. „En dan hebben we ook nog skipiste Skidöme om de hoek. Twee tot drie keer per week zien we ook uit die hoek een ge broken pols of enkel op ons afko men. De zachte winter zorgt er wel voor dat het hier dit jaar wat rustiger is dan vorig jaar. Daar naast speelt ook mee dat mensen die geen acute hulp nodig heb ben, steeds meer nadenken of ze wel willen komen. Dat heeft met verzekeringszaken te maken. Zijn ze al over hun eigen risico-bedrag heen? Dan zie je ze toch weer nét iets eerder bij ons komen." TERNEUZEN - De Afghaanse kinde ren. Die blijven Terneuzenaar Pa trick van Straten (47) het meeste bij. Kinderen die onschuldig spe lend op een mijn stapten en daar door de rest van hun leven een le demaat moeten missen. Kinderen die soms zelfs bewust worden ge slachtofferd om de vijand pijn te doen. „Die krijgen de opdracht mee om heel dicht bij een legerba sis te komen. Vervolgens moeten ze aan een touwtje van hun vest trekken. Hen is beloofd dat ze daarna vlindertjes zien." Het beeld van kinderen die pijn lijden in een ziekenhuis op Kanda har Airfield zal Van Straten de rest van zijn leven met zich mee dragen. Toen hij net terug was van zijn 4,5 maanden durende missie als technicus op het vlieg veld, realiseerde hij zich tijdens een boodschappenrondje in de Jumbo in Terneuzen dat je ergens druk over maken maar betrekke lijk is. „Ik had maar een paar bood schappen en voor mij stond een onbemande, volle winkelwagen. De caissière wenkte mij, waarop een vrouw woedênd naar haar wa gen kwam hollen. Die begon mij uit te schelden. Op dat moment wilde ik haar zó ontzettend op haar nummer zetten. Ik was net terug uit Afghanistan, alles zat nog vers in mijn geheugen. Maar ik ben wijs geweest. Ik heb afgere kend en ben doorgelopen." Het akkefietje wordt ook vermeld in Van Stratens dagboek Op Uit zending, dat hij onlangs op de markt bracht. Van Straten ver haalt over de alledaagse dingen als militair op uitzending. Over gevaren, vertedering, thuis en con trasten tussen hier en daar. Hij was het wel al gewend om lang van huis te zijn. In zestien jaar bij de Koninklijke Marine zag hij heel veel van de wereld. „Daar na heb ik de overstap gemaakt naar de luchtmacht, vooral om wat vaker thuis te zijn. Maar toen ik werd gevraagd of ik naar Afgha nistan wilde voor het onderhoud van Fi6's en helikopters, hoefde ik eigenlijk niet eens na te denken. Mijn vrouw Silvia was wel even stil toen ik het zei, maar gelukkig is zij redelijk nuchter. Ze ver trouwde er meteen op dat het alle maal goed zou komen." Maar zo vanzelfsprekend was dat nu ook weer niet. „Ik was eerst een weekje in Kandahar om ken nis te maken, om de sfeer te proe ven. Nou, meteen na de eerste nacht was het prijs. We hadden amper een instructie gehad hoe te handelen bij een raketaanval of we konden de theorie meteen in de praktijk toepassen. Je hoort het raketalarm, je hoort hem inslaan en dan weet je meteen: oké, dit is geen fictie." Van Straten was in 2010 in Afgha nistan. Inmiddels werkt hij voor Defensie in Italië als tester van nieuwe helikopters, maar door de publicatie van zijn memoires is hij weer veelvuldig met zijn Af ghaanse tijd bezig. „Toen ik ver trok, kreeg ik een dagboek van vrienden. Ik ben meteen in het vliegtuig begonnen met schrij ven. Telkens maar een kort stukje. Al die korte stukjes zijn nu een boek geworden, op aanraden van vrienden en bekenden overigens. Er staat ook een brief in van een dochter van een maat van mij, die ze mij stuurde. Vragen als 'moet je weieens vechten' en 'heb je al eens in een helikopter gezeten' ga ven mij een mooie kijk hoe kinde ren tegen de situatie in zo'n land aankijken." Van Stratens dagboekverhalen zijn onder meer bij boekhandel Van de Sande in Terneuzen ver krijgbaar. Daar houdt Patrick van Straten op zaterdag 15 maart van 15 tot 16 uur een signeersessie. Patrick van Straten Op Uitzending, ISBN 978-90-484-3082-6. Het Warenhuis refereert aan de vroegere functie van het 'pand Antheunis'. Museumvoorzitter Piet de Blaeij legde uit dat de naam om nog meer redenen is ge kozen. „De naam dekt letterlijk de hele handel. Op een foto uit 1920 van dit pand zie je behalve 'Het Warenhuis' ook de woorden 'en gros' en 'en detail' staan. Die komen er nu ook weer op te staan. Want wij willen hier de ge schiedenis van Zeeuws-Vlaande ren in hoofdlijnen (en gros) laten zien, maar aan de hand van verha len en voorwerpen ook gedetail leerd (en detail). Het logo van het museum is een barcode. „Want aan de artikelen in een warenhuis hangt een prijs kaartje. Wie de barcode scant, be landt op onze website", aldus De Blaeij. Wethouder Pim Broekhuy- sen hoopt dat het museum in juni opent. „Er moet nog worden verhuisd en aan promotie worden gedaan. Er is dus nog veel werk aan en in de winkel." Oud-verslaggever Harold de Puysseleijr (49) van de PZC en BN/DeStem is dinsdag in zijn woonplaats Sint Jansteen overleden. Hij was al eni ge jaren ernstig ziek. De Puysse leijr, opgeleid als leraar Engels, be gon zijn carrière als correspon dent bij de PZC. Hij werd al snel, in 1988, 'weggekocht' door De Stem. Harold ging begin jaren ne gentig aan de slag bij de redactie Hulst, in de regio die hij geduren de zijn hele carrière trouw is ge bleven. De Puysseleijr, geboren in Biervliet, woonde al sinds zijn vroege jeugd in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De krant - De Stem Harold de Puysseleijr en uiteindelijk de samenwerkings- redactie van PZC en BN/DeStem - profiteerde volop van het feit dat Harold de streek als zijn broek zak kende. Als verslaggever van de oude stempel ontpopte hij zich als een regionale nieuwsja ger, die zich vastbeet in politieke besognes en vele andere kwesties. Overigens manifesteerde hij zich tegelijkertijd als een uiterst aima bel mens met veel gevoel voor hu mor. Mede daardoor bouwde hij een indrukwekkend netwerk op. Harold besteedde zijn vrije tijd vooral aan de voetbalcarrière van zoon Tijs, die nu in de Ai van HW'24 speelt en ook al in het eerste elftal stond. Zijn laatste artikel verscheen op 28 april 2012. Het was het verhaal over de Red Star Line, de Ant werpse rederij die tussen 1870 en 1930 drie miljoen Europese emi granten naar Canada en Amerika bracht. Onder hen verschillende familieleden van Harold. Het wa^ een indrukwekkend verhaal. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering gipsver- bandmeester Theo de Krijger. Trek aan het touwtje en je ziet vlindertjes door Raymond de Frel I Theo bij het skelet, dat in de gipskamer wordt gebruikt om aan patiënten te verduidelijken wat er moet worden gedaan om een breuk te herstellen. Patrick van Straten door Raymond de Frel AXEL - Het nieuwe streekmuseum, voormalig Land van Axel, heet Het Warenhuis. De naam werd gisteren onthuld in het nieuwe onderko men aan de Markt in Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68