D66 miss CDA 28 ZEELAND 73% Het Goese raadslid Carel Bruring maakt kans op de titel Beste Online Politicus 2014. Hoe actief zijn de Zeeuwse politici op Twitter? 54% 50% ■j 1 44% PvdA 38% 27% Actieve twitteraars per partij Christenunie GROENLINKS Op 20 december 2009 lanceerde Ca rel Bruring zijn eer ste 'tweet': Einde lijk... ook de lijsttrek ker van GroenLinks Goes op Twitter! Het laatste Goese nieuws... Inmiddels is hij ruim 67.000 berichtjes van maximaal 140 tekens verder, wat neerkomt op ge middeld 44 tweets per dag. Daarmee is hij veruit het actiefste Zeeuwse raads lid op Twitter. Geen wonder dat hij na mens Zeeland is genomineerd voor de titel Beste Online Politicus 2014. De lan delijke winnaar wordt morgen bekend gemaakt. Nederland telt, volgens de jongste cij fers, zo'n vijf miljoen twitteraccounts. Daarvan wordt ongeveer 20 procent re gelmatig gebruikt. Zeeuwse politici zijn naar verhouding behoorlijk actief op Twitter, blijkt uit een inventarisatie die deze krant heeft gemaakt. Van de 381 zittende raadsleden, wethouders, burgemeesters, Statenleden, gedepu teerden en de commissaris van de ko ning heeft iets meer dan de helft (192) een account. Daarvan was twee derde (128, een derde van het totaal) recent nog actief. Vijftien procent van de politici heeft een 'slapend' (al langer dan drie maan den niet gebruikt) account. Vijftien mensen hebben zich ooit aangemeld, maar nimmer een bericht achtergela ten. Zeven mensen kwamen niet ver- f&aay SsiliSl der dan één tweet, zoals hoe gaat dit ver der nu, hoe dit verspreiden (Peter Clijsen, raadslid GroenLinks in Terneuzen), in middels vier jaar geleden. Zeker vier raadsleden - Florus van der Paauw (SGP) en Daniel Joppe (CDA) op Schouwen-Duiveland, Rino Gelok (WD) in Goes en Ronnie Roctus (Alge meen Belang Groot Hulst) - hebben een afgeschemd account. Zij kunnen al leen worden gevolgd door mensen die eerst daarvoor toestemming hebben ge vraagd. Onder de actief twitterende politici zijn meer vrouwen dan mannen (38 om 32 procent). Vertegenwoordigers van de lokale partijen zijn aanzienlijk minder te vinden op het sociale me dium dan die van landelijke partijen (24 om 36 procent). Wethouders zijn met afstand de actiefste groep onder de Zeeuwse politici: 44 procent van hen laat regelmatig op die manier van zich horen. Per gemeente zijn er grote verschillen. In Middelburg zijn onder de raadsle den en in het college van B en W mo menteel de meeste actieve twitteraars: 59 procent. Achttien procent is er zelfs intensief - dagelijks - mee bezig. Schou wen-Duiveland, Goes, Veere en Provin ciale Staten scoren ook goed. Onderaan bungelt Noord-Beveland, waar alleen PvdA-raadslid Ron Meuldijk zich regel matig digitaal meldt. Per Zeeuwse regio bekeken komt Schouwen-Duiveland als beste uit de bus, met 48 procent actieve twitteraars, gevolgd door Walcheren met 44 pro cent, Zeeuws-Vlaanderen (31 procent), Bevelanden (24 procent) en Tholen (19 procent). Bij de politieke partijen spant Christen- Unie de kroon: 73 procent (elf van de vijftien zittende politici) was recente lijk actief op Twitter. Ook de combina tie PvdA/GroenLinks in Veere (60 pro cent), D66 (54 procent) en GroenLinks (50 procent) springen er in positieve zin uit. Twitter wordt nauwelijks be nut door SGP (slechts 6 procent actief). Geen van de vier PW'ers in Zeeland heeft een account. Het gemiddelde aantal volgers per twit- teraccount is 258. Dat ligt het hoogst bij het provinciebestuur (381) en in de ge meente Sluis (375); het laagst is het ge middelde in Borsele (77). De Middelburgse burgemeester Harald Bergmann heeft de meeste volgers: 2828 (peildatum: 13 februari), op af stand gevolgd door de Goese wethou der Jo-Annes de Bat (2042), Carel Bruring (1501) en burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst (1298). Als het gaat om het aantal tweets sprin gen er vier mensen uit. Behalve Bruring (66.957) zijn dat raadsleden Peter Koeman (21.237) en Kees Verburg (18.315) in Reimerswaal en SP-Statenlid Jeroen van Dijen (20.618). In totaal stuurden de Zeeuwse politici tot vorige week donderdag 290.413 tweets de wereld in. De meeste daar van waren - met dank aan Bruring - af komstig van GroenLinks (72.177). Van SGP-zijde konden tot dusverre slechts 265 berichtjes worden genoteerd. De partij sluit daarmee de rij. Naast Twitter gebruiken politici ook Facebook om zich te profileren. Er is een duidelijke overlap zichtbaar in het gebruik van beide sociale media. Wie op Twitter actief is, is dat veelal ook op Facebook. Van de 61 dagelijks bestuur ders in Zeeland (wethouders, burge meesters, gedeputeerden, commissaris van de koning) hebben er 29 zich op Facebook geregistreerd. Van hen heb ben er 25 ook een - veelal actief - twit- teraccount. Een van de weinige uitzonderingen is de Goese burgemeester René Verhulst. Hij richt zich nadrukkelijk op Facebook om - onder het motto What Goes on - te delen waar hij mee bezig is en wat er in zijn gemeente gebeurt. Bij de verkiezingen voor Beste Online Politicus 2014 dingt de provincie, in de persoon van Carel Bruring, overigens al leen mee in de categorie Twitter. In de categorie Facebook werden vanuit Zee land geen aanmeldingen ontvangen. Van de 381 zittende Zeeuwse raadsleden, wethouders, burge meesters, Statenleden, gedepu teerden en de commissaris van de koning heeft iets meer dan de helft een Twitter account. Daar van was twee derde in de laatste drie maanden ook actief. 1 Politici laten ook van zich horen op Twitter door Rolf Bosboom SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64