Nieuwe voetbalkooi verbindt Goese wijken PvdA wil aandacht voor vereenzaming ouderen 'Leden van coöperatie vragen veel minder zorg dan verwacht' 66 Totstandkoming is een BEVELANDEN en THOLEN 27 „Samenwerking in optima for ma", aldus sportwethouder Jo-An- nes de Bat. Want de voetbalkooi is namelijk op een bijzondere ma nier tot stand gekomen; door over leg met de twee betrokken wijk- verenigingen Goes-Zuid en Over- turia en het vervolgens samenvoe gen van de wijkbudgetten die de gemeente beschikbaar stelt. Daar om is de kooi, die tevens dienst kan doen als bastketbalveld, ook wat groter dan gebruikelijk. Waar je in een pannakooi normaliter één tegen één speelt, kunnen er nu ook partijtjes worden gedaan. Dat gebeurde gisteren onder lei ding van welzijnsorganisatie SM- WO. Het heeft overigens wel een aantal jaar geduurd voordat de kooi er daadwerkelijk kwam. Het begon bij 'geestelijk moeder' Floor Köhlen uit de wijk Ouvertu re, die ooit met haar zoon Tren be dacht dat er op het voetbalveldje in Goes-Zuid genoeg ruimte was voor een pannakooi. Tren mopper de destijds regelmatig over het feit dat het veldje blank stond, ver geven was van de hondendrollen of was omgeploegd door mollen. Een gesprek met de voorzitter van de wijkvereniging Goes-Zuid en het SMWO volgde, om te be zien wat de mogelijkheden wa ren. Köhlen wilde haar - inmid dels 17-jarige - zoon vooral leren dat als je een idee hebt, je vervol gens ook actie moet ondernemen. Nu is de kooi er dus, al had Köhlen dat niet verwacht. „Want ik hoorde er eigenlijk nooit meer iets van." voorbeeld van samenwerking in optima forma Met de opening van de kooi sluit de gemeente het bijna drie jaar ge leden vastgestelde uitvoerings plan speelvoorzieningen af. Met bijna alle wijk- en dorpsverenigin gen is inmiddels tot overeenstem ming gekomen over de (aanpak van) speelplaatsen. „Dat het een aantal jaar heeft geduurd, komt omdat we eerst zorgvuldig heb ben geïnventariseerd wat de be hoefte per wijk was", legt De Bat uit. „Leeftijdsopbouw speelt een belangrijke rol. In een wijk als Riethoek wonen veel jonge kinde ren, die hebben nu niets aan een pannakooi. Het betekent wel dat we er over vijf jaar opnieuw naar moeten kijken." Van de voetbal kooi in Goes-Zuid, waar uiteraard ook kinderen uit andere wijken welkom zijn, wordt in elk geval gretig gebruik gemaakt. Waterbed betaald met kerstlichtjes Saskia van der Weel, direc teur van Stichting Lente kind, kreeg gisteren een che que ter waarde van de voor zitter van Rotary Club Middelburg, Jaap IJdema. De Rotery verkocht in decem ber kerstboomlichtjes aan het winkelend publiek op de Markt De opbrengst van de actie gaat deels naar de aanschaf van een therapeu tisch waterbed. Expo moeder en dochter in Kunstuus In galerie 't Kunstuus in Heinkenszand is van 26 fe bruari tot en met 22 maart een expositie van Mathisse Arendsen (schilderijen) en Sarah Arendsen (mozaïe ken). Mathisse kiest voor di verse stijlen die elkaar lo gisch opvolgen. Sarah Arend sen, de oudste dochter van Mathisse, rangschikt glas, porselein, tegels en alles wat als materiaal geschikt lijkt. Historische markt op dorpsplein Het dorpsplein in Koudeker- ke krijgt 's zomers een weke lijkse historische markt. De gemeente Veere heeft daar vergunning voor verleend aan de ondernemersvereni ging. In juli en augustus komt er iedere woensdag een markt, te organiseren door de stichting die ook de markt in het stadje Veere runt. Fietser door val op Molendijk gewond Bij een val gisteren op de Molendijk in Yerseke is een fietser gewond geraakt. De man is vermoedelijk on wel geworden en gevallen. Hij heeft waarschijnlijk let sel aan zijn hoofd opgelo pen. De onfortuinlijke fiet ser is met de ambulance naar het ziekenhuis in Rot terdam gebracht. De traumahelikopter is ook ter plaatse geweest. aadslid Rinus Mieras komt daar- met een motie. Hij doet dat de behandeling van een docu- waarin de kaders voor het beleid op sociaal gebied mschreven. Dit beleid gaat samen met de ande re Bevelandse gemeeenten uitvoe ren. Vorige week bleek al dat veel partijen vraagtekens zetten bij dit gezamenlijke beleid. Verschillen de fracties maken zich grote zor gen over de financiële gevolgen. Omdat de raad echter geen aan passingen kan doen aan de zoge heten kadernota, dient de PvdA ook een amendement in. Daarin wordt het college van B en W ge vraagd het stuk in te trekken. Als het aan de PvdA ligt, worden eerst de meningen van alle ge meenteraden erin verwerkt. Van uit Reimerswaal zou de 'finan ciële autonomie' van gemeenten beter moeten worden benadrukt. Het gaat om 25 tot 30 procent min der zorg. „Het is hun eigen organi satie. De coöperatie heeft het in zich, in de vezels eigenlijk, dat ouderen niet overvragen." Van bijkomende 'onschatbare waarde' noemt Pijnenburg het feit dat de ouderen worden aange sproken op wat ze kunnen. Die vraaggestuurde aanpak strookt niet met de werkwijze van be staande zorgorganisaties. Zorg coöperatie Hoogeloon, dat in 2005 is opgericht, heeft nu zelf - naast zestig vrijwilligers - vijfentwintig medewerkers in dienst. De omslag van verzorgingsstaat naar participatiesamenleving vergt van meerdere partijen aan passingsvermogen, waarschuwt strateeg Ben van Essen van de pro vincie Limburg. „Want het lijkt misschien een sprookje, maar het is keihard werken." Zo moeten ge meenten op een heel andere ma nier het samenspel met burgers aangaan. Naast de autoritaire en regelgestuurde rol zal de gemeen te vooral ook een partnerrol gaan vervullen. „En is ze dus niet de baas en is ze niet de regisseur. Het eigenaarschap ligt bij de bur ger." Op meerdere plaatsen in Zee land wordt nagedacht over de op richting van coöperaties. ZZVK wil met netwerkbijeenkomsten, die steeds op een andere plaats in Zeeland worden gehouden, infor meren en inspireren. DONDERDAG 20 FEBRUARI 2014 De voetbalkooi in Goes-Zuid is gisteren met een mini-pannatoernooi officieel in gebruik genomen, foto Marcelle Davidse door Luc Oggel GOES - Voetbal is oorlog, maar dat geldt niet voor de kinderen uit de Goese wijken Zuid en Ouverture. Met een sportief mini-pannatoer- nooi namen zij gisteren de nieuwe voetbalkooi op het veld naast het hertenkamp in Goes-Zuid, ter hoogte van de Populierenstraat, of ficieel in gebruik. Sportwethouder De Bat MIDDELBURG HEINKENSZAND KOÜDEKERKE YERSEKE door Joeri Wisse KRUININGEN - De PvdA vindt dat de gemeente Reimerswaal bij de over heveling van taken op sociaal ge bied, ook aandacht moet hebben voor 'preventieve activiteiten' on der ouderen. Daarmee wil de partij bereiken dat ouderen blijven bewe gen en niet vereenzamen. door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Zorgcoöperatie Hoogeloon hoeft meestal veel min der zorg te leveren dan eigenlijk geïndiceerd is. Dat heeft volgens voorzitter Ad Pijnenburg veel te maken met de juridische construc tie, waardoor alle 250. leden van de coöperatie 'de baas' zijn. Pijnen burg bracht op uitnodiging van de Zeeuwse Vereniging voor Kleine Kernen (ZVKK) een bezoek aan Sint-Annaland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63