Vijf partijen niet bij Noord-Bevelanddebat W Fraanje pakt bouwplan voor wijk De Valkreek in Colijnsplaat op Bezuinigingen treffen zwembad Wissebad .4 De betere lijmpoging 24 BEVELANDEN en THOLEN OUDERENZORG t Maria-Oord in Hansweert biedt ook in nieuw onderkomen onderdak aan ouderen van divers pluimage. Namens WD, CDA, SGP, PvdA en NBB heeft NBB-voorman en raadsprimus Ariekees Oudshoorn dat aan Scoop meegedeeld. Alleen de nieuwkomer op de Noord-Be- velandse kieslijst, Betrokken Noord-Beveland, heeft wel toege zegd deel te nemen aan het debat. Reden voor de afzegging is de vrees dat het al maanden geleden geplande gemeentelijke verkie zingsdebat een week later, donder dag 6 maart in het gemeentehuis in Wissenkerke, minder mensen zou kunnen trekken. Daarom wei gerden de vijf partijen ook al de debatten van de Sociëteit Noord- Beveland en de Gezamenlijke On dernemers Vereniging. Scoop en PZC organiseren in elke Zeeuwse gemeente een verkie- GEMEENTERAAD 2014 zingsdebat. Alleen op Noord-Beve land haakt het merendeel van de politieke partijen af. Volgens Oudshoorn is er geen sprake van onwil bij de vijf partijen, maar is het een praktische en organisatori sche afweging. BEN-lijsttrekker Mark Faasse snapt niks van de ge zamenlijke afzegging. „Ik vind het onbegrijpelijk dat politici zich in de aanloop naar de verkiezin gen verschuilen." Hij wil gewoon deelnemen. De verkiezingsbijeenkomst gaat ook gewoon door. Debatleiders Ron Lubbersen van Scoop en Ernst Jan Rozendaal van de PZC presenteren de resultaten van de Zeepeil-enquête met stellingen over actuele kwesties op Noord-Beveland. Over de uit komst gaan zij in gesprek met pu bliek en vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties. 11 r JiïW ERKIEZIN* hansweert - Met het dorp heeft hij niet zo veel en contact de ande re bewoners heeft hij niet echt. Toch woont Huibert van der Wee- Ie (77) naar z'n zin in Maria-Oord in Hansweert, zeker nu zijn ka mer twee keer zo groot is gewor den. Maandag verhuisde hij naar de nieuwbouw, dat pal naast het oude zorgcentrum is gebouwd. „Mijn oude kamer stond propvol. En als er mensen waren, keken ze zo op het bed, want dat stond in een hoekje", zegt Van der Weele. Hij woonde praktisch zijn hele le ven in 's-Gravenpolder. „In een huis met 2200 vierkante meter grond." Of't nu twee of vier jaar geleden was, weet hij niet meer, maar op een gegeven moment ging het niet meer thuis. „Ik heb nog heel even op een flatje in 's-Gravenpolder gewoond, maar m'n kinders hebben ervoor ge zorgd dat ik hier terechtkwam." Van der Weele is één van de men sen die tot de speciale doelgroep van Maria-Oord behoren, legt teamleider Annet Kroes uit. In te genstelling tot het gemiddelde zorgcentrum van Ter Weel, ko men in Maria-Oord relatief veel ouderen terecht die elders niet in het stramien passen dat op de ge middelde Zeeuw is toegesneden. In de nieuwbouw is hier rekening mee gehouden. „Sommige cliën ten zijn niet zo zuinig op spullen, daarom geven openstaande kast- deurtjes hier mee als je er tegen aan loopt." Kroes is de afgelopen weken met bijna niets anders be zig geweest dan de verhuizing. Maandag gingen de bewoners over naar hun nieuwe woning. „Ik heb hier zelf twee nachten ge slapen. Je kunt van alles verwach ten, bijvoorbeeld dat mensen 's nachts rondlopen." De operatie is al maanden daar voor in gang gezet. „De mensen gaan van 19 naar 45 vierkante me ter. We zijn een jaar geleden be gonnen met verzamelen van oude meubels. Dat moest wel, omdat sommige mensen een zakgeldre geling hebben en niet eens een bank of een kast kunnen kopen." Behalve deze praktische zaken, vergde ook het voorbereiden van de cliënten op de verhuizing veel energie. Maria-Oord is namelijk alles behalve een standaard verzor gingstehuis, schetst Kroes. „Na tuurlijk wonen hier ook gewone bejaarden uit Hansweert, maar het grootste deel van de mensen is bekend met de psychiatrie." In de praktijk betekent het dat (ex-)verslaafden en oud-patiën ten van Emergis in het centrum wonen. „Dat beleid is zo'n tien jaar geleden ingezet. Hansweert is een klein dorp, voor alleen de ei gen ouderen had je hier nooit zo'n groot zorgcentrum kunnen houden", vertelt Kroes. Omdat Emergis door bezuinigin gen veel bedden moet inleveren, komen oud-patiënten uit de hele provincie in Hansweert terecht. Volgens Kroes zitten deze men sen die al vaak veel hebben mee gemaakt in hun leven juist in Hansweert goed op hun plek. „Dit is een heel tolerant, een heel sociaal dorp waar veel verschillen de mensen wonen. De doelgroep van Maria-Oord sluit goed bij de bevolking aan, zegt Kroes. „Onze cliënten gaan hier gewoon naar de supermarkt, het dorpshuis of het café, zonder dat ze raar worden aangekeken. En als iemand een keer flipt, om het zo maar eens te zeggen, wordt hij netjes teruggebracht." De bijzondere doelgroep vraagt iets extra's van het personeel. „De eerste vraag bij een sollicitatie is: ben je allergisch voor dieren en kun je tegen rook? Mensen mo gen hier namelijk gewoon blijven Die ontwikkelaar voorzag daar aanvankelijk een wijk met 27 wo ningen, van rijtjeswoningen tot vrijstaand met prijzen van 170.000 tot. 300.000 euro. Fraanje pakt het anders aan: het bedrijf biedt starterswoningen, gezinswo ningen en aan de kreekzijde van het gebied vrijstaande huizen en 'nultrede'-woningen, naar gelang de vraag van de kopers. Zodra er een huis verkocht is, wordt het door Fraanje gebouwd. Daar is de gemeente Noord-Beve land gelukkig mee. De vorige ont wikkelaar wilde pas gaan bouwen als zeventig procent van het pro ject verkocht was. Fraanje presenteert het plan tij dens de raadsvergadering van donderdag 27 februari. Het bouwplan sluit aan op de tien kavels die Martin Rijnberg ontwikkelt aan de kant van de Ringweg. Met de nieuwbouw hoopt de ge meente op een impuls voor Co lijnsplaat. Er zijn plannen om het havengebied toeristisch en econo misch sterker te maken. De staat van die plannen licht de dorps raad woensdag 5 maart toe in dorpshuis De Brug. Met de bouw van de huizen ver trekt ook de opslag van de Coöpe ratieve Sproeivereniging Noord- Beveland uit de Ringweg. In die opstallen staan gewasbescher mingsmiddelen opgeslagen en die stoffen wil de gemeente niet langer temidden van woningen hebben. Waar de nieuwe opslag komt, is nog niet bekend. Het zwembad heeft een begro ting van circa 33.000 euro en redt zich goeddeels zelf, via donaties, abonnementen en arrangemen ten met campings. Daarbij neemt de gemeente de stookkosten voor de waterverwarming voor haar re kening; via een houtkachel die 's zomers voor het zwembad en 's winters voor de gymzaal werkt. Vorig jaar vulde de gemeente twee keer een acuut tekort aan; eens met 1500 euro en eens met 2000 euro, voor het loon voor de beroeps-zweminstructeurs. Het tekort ontstond doordat het open- luchtbad in het lange, koude voor jaar veel inkomsten misliep. De bezoekersstroom in de warme zo mer daarna maakte de slech start van het seizoen maar gede telijk goed. Het bad moet bezuk genopbestuurskosten.de] van het winkeltje gaan om' en de relaties met recreatie ven moeten beter benut1 door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Vijf van de zes par tijen in de gemeenteraadsverkie zing op Noord-Beveland hebben ge zamenlijk afgezegd voor het verkie zingsdebat dat Scoop en de PZC houden op woensdag 26 februari in café-restaurant De Kroon in Wis- senkerke. ■T KRUININGEN - Je kuntzoals in Vlissingen, met z'n allen langs de verkiezings borden rijden om de partijposters op te plakken. In Reimerswaal pakken ze het -net als vier jaar geleden- nog efficiënter aan. Daar beplakten vijf van de zes deelnemende partijen gisteravond alvast in de gemeentwerkplaats de bor den. Van een harde campagne was nog geen sprake. De aanwezige politici hiel den het vooral bij recencies van de posters van de concurrentie. Dat varieerde van 'dus Hans gaat het anders doen?' over de slogan van de één, 'dit is meer iets voor een uitvaartverzekering' over de portretten van een ander en 'geeft de WD nou oesters weg?' over de posters van de derde. SGP"er Hans Rottier en Marien Weststrate van Leefbaar (midden op de foto) grapten over een, naar aangenomen mag worden letterlijke, lijmpoging, foto Marcelle Davidse Bijzonderste zorgcentrum van Zeeland door joeri Wisse Teamleider Annet Kroes door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - Bouwbedrijf Fraan je pakt het bouwplan aan de Val kreek in Colijnsplaat op. Het be drijf neemt het project over van bouwbedrijf Kroon én De Koning uit Zwijndrecht, voorheen Boender en Maasdam en deel van de Volker Wesselsgroep. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Het Wissebad in Wissenkerke moet bezuinigen. Het bad krijgt 2500 euro minder van de gemeente Noord-Beveland dan de 12.000 euro die het zwembad- bestuur aan subsidie gevraagd heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60