Patstelling wietdebat: O; r vangen bot it via anonieme meldlijn 'Niet morfine maar slechte hygiëne en zorg doodden jongens in Heel' 'Relatief veilig' tot 'no-go': Egypte heeft het allemaal y-i i wiëiycodi; ligheid in hun vakantieland. „Mensen moeten altijd de risico's zelf afwegen. Het is een persoon lijk besluit om ergens vakantie te vieren of niet." Door de politieke instabiliteit la ten bijna alle toeristen in Egypte de plaatsen buiten de resorts aan de Rode Zee links liggen. „De aan bieders van cultuurreizen worden heel hard getroffen", aldus Men- sink. Dat hoeft niemand Ahmed Reffat (64) uit het Limburgse Lomm te vertellen. De geboren Egyptenaar biedt vanuit Nederland vakanties en groepsreizen aan naar Egypte. Maar sinds het uitbreken van de politieke onlusten is er geen brood meer te verdienen aan rond reizen door Egypte. „De laatste groepsreis die ik begeleidde, da teert uit februari 2012. Dat was een groepje Leidse studenten." Het doet Reffat pijn om de situa tie in zijn land te zien. „Ik lijd er onder mijn land te zien afglijden. En de mensen die naar luxere- sorts gaan, boeken niet via mij. Ik moet nu als kok bij een Van der Valk werken om rond te komen. Al mijn spaargeld is opgegaan. Zo had ik het begin van mijn oude dag niet voorgesteld." Patrick uit Enschede wordt niet veel wijzer van de reisadviezen van het ministerie en zijn reisor ganisatie. „Ze zeggen dat het vei lig is, maar ik heb er absoluut geen goed gevoel bij. Morgen hak ken mijn vriendin en ik de knoop door." Egypte is niet veilig, maar ook geen oorlogsgebied. Toch is de Si- naï-woestijn volgens het reisad vies van het ministerie van Bui tenlandse Zaken een absoluut no-go-area. Aan de andere kant: wie een luie vakantie wil aan de stranden van de Rode Zee, kan ge rust een vakantie boeken. Zolang men maar 'extra waakzaamheid betracht". Net zoals een toerist dat moet doen in, pak 'm beet, Grie kenland of Marokko. De bewegingsvrijheid in Egypte is beperkt, stelt het ministerie. Wie het echt niet kan laten om het resort te verlaten, kan een ex cursie boeken naar de relatief vei lige steden Luxor of Aswan. Het is zelfs mogelijk een Nijlcruise te maken tussen deze steden. Over de weg reizen tussen deze steden wordt wel weer afgeraden. De resorttoerist dient zich te ver zekeren van een directe vlucht. Het halve land doorreizen is im mers geen goed idee. Eenmaal ge arriveerd: geniet van uw cocktail, maar vergeet niet 'waakzaam' te blijven. Minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie, WD) herhaalde tijdens het debat gisteren nog maar eens zijn inmiddels bijna versleten mantra: legale hennep teelt lost de drugsproblemen niet op. Experimenteren hiermee, zo als bijna dertig gemeenten nu be pleiten, gaat niet dus gebeuren. De Tweede Kamer sprak gisteren over het wietbeleid. Verschillen de - vooral linkse - partijen wil len dat het kabinet luistert naar de tientallen gemeenten die expe rimenten met hennepteelt willen. Ook regeringspartij PvdA is hier voor. Legale teelt zou goed zijn voor de veiligheid en leefbaarheid in steden en de gezondheid van de cannabisroker. Maar Opstelten wil niet. Hij heeft steun van zijn eigen WD, PW, CDA, Christen- Unie, SGP en Bontes. Het wietdossier zit compleet vast. Tussen VVD en PvdA botert het ook helemaal niet op dit punt. Tijdens het debat botsten ze giste ren hard. Toen de PvdA erop wees dat zelfs verschillende VVD-bur- gemeesters legale hennepteelt wil len, verweten de liberalen hun coalitiepartner 'verfoeilijke' uit spraken te doen. Burgemeesters bedrijven namelijk geen partijpoli tiek, stelde WD-Kamerlid Ard van der Steur, want die staan bo ven de partijen. Waarop de PvdA de liberalen betichtte van 'emotio nele' reacties. Minister Opstelten wees er in het debat verder ook op dat het zoge noemde ingezetenencriterium wel goed werkt. Daarmee reageer de hij op een onderzoek van Nico le Maalsté (werkzaam aan de Uni versiteit Tilburg), waaruit giste ren bleek dat buitenlanders in ruim acht van de tien Nederland se coffeeshops gewoon wiet kun nen kopen, ondanks het verbod op verkoop van cannabis aan bui tenlanders. zelf nog steeds verwikkeld te zijn in een zaak waarbij een man - een oude bekende van de politie - tot twee keer toe een huiszoe king kreeg. Nadat de politie bij de eerste huiszoeking bot ving, kwam pal daarna een tip via M. binnen en zette de politie weer het huis op zijn kop. „Ook toen hebben ze niets gevonden. In fei te kun je dit als smaad zien, al leen is via Meld Misdaad Ano niem nooit te achterhalen wie er precies achter de melding zat." Directeur Titus Visser van Stich ting M. benadrukt dat er alles aan gedaan wordt om tips van baldadi ge tipgevers, maar ook van overij verige agenten eruit te filteren. „Ja, het komt voor dat politiemen sen proberen om via ons informa tie door te spelen. Omdat ze, kort door de bocht, misschien een stap verder willen zetten in een onder zoek. Daar blijven we ook continu over in gesprek met de politie. Het zal best zo zijn dat er wel eens meldingen doorheen glip pen, maar het gaat echt om een randverschijnsel. Misschien 1 pro cent van alle meldingen." Bovendien, zegt Visser, zijn de te lefonisten van M. getraind om de betrouwbaarheid van informatie goed in te schatten. „We gaan - niet over één nacht ijs. Er wordt flink doorgevraagd. Als een tipge ver vaktaal gebruikt, vragen we ook op de man af of iemand soms bij de politie werkt en geven aan dat dit niet de bedoeling kan zijn van onze anonieme tiplijn." Dat beweert een werkgroep schrij vers en onderzoekers die met Eer herstel een boek over broeder Andreas hebben geschreven. Die had begifr jaren vijftig de zorg over ernstig zieke jongens in het internaat, toen daar veel sterfge vallen plaatsvonden. Het OM on derzocht de zaak en concludeerde dat de jongens een onnatuurlijke dood waren gestorven en dat Andreas verdachte was. „Andreas had maar elf van de 37 jongens on der zijn hoede", zegt Ton van Reen, initiatiefnemer en een van de schrijvers van het boek. „De Het OM dacht dat 37 zwaargehandicapte jongens een onnatuurlijke dood waren gestorven. r meeste van de andere jongens ken de hij niet eens. En veel sterfgeval len? Die had je ook in andere in ternaten met zwaarzieke jonge ren, zoals Sint Anna in Heel. Ook de suggestie dat hij de jongens do delijke morfine-injecties heeft toe gediend, is absurd. Het gebruik van morfine was toen streng gere guleerd: Andreas had daar onmo gelijk toegang toe. Verder gaat het OM voorbij aan het feit dat zwaar gehandicapte jongens volgens de medische wetenschap nooit veel ouder zouden worden dan een jaar of 15. Daarvoor waren ze te ziek." Het boek Eerherstel ligt mor gen in de winkel. DONDERDAG 20 FEBRUARI 2014 IN HET NIEUWS 3 een Egyptisch resort door Niels Klaassen DEN HAAG - De politieke discussie over het wietbeleid zit compleet op slot. De Tweede Kamer is ver deeld over de vraag of legale hen nepteelt moet kunnen - coalitiepar tijen botsen hard op het dossier. door Wim Doesborgh HEEL - Geen dodelijke morfinespui- ten, maar slechte hygiëne en onvol doende medische mogelijkheden hebben geleid tot de dood van 37 zwaargehandicapte jongens in inter naat Sint Joseph in het Limburgse Heel. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft deze zaken verkeerd in geschat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3