L Troonsafstand op 'slushy' sneeuw m maar wel achter de bierkraan O m MHPt SPORT 33 ■4J— Titels voor Wild en Kummer Snowboardster Patrizia Kummer is de nieuwe olympisch kampioene op de parallelreuzenslalom. De Zwitserse fa voriete, leidster in de wereldbeker, versloeg in de finale de Japanse Tontoka Takeuchi. Het brons ging tot vreugde van het thuispubliek naar de Russische Aiena Zavar/.ina die de Oostenrijkse Ina Meschik achter zich liet. De Rus sen werden helemaal enthousiast toen bij de mannen hun 'landgenoot' Vic Wild won. Wild is eigenlijk een Amerikaan, maar werd genaturaliseerd tot Rus, CURLING Weer Zweeds-Canadese finale vrouwen De cttriingvrouwen van Zweden en Canada mogen op herhaling. Stonden beide landen in Vancouver zoto ai in de olympische finale tegenover elkaar, in Sotsji ft het niet anders Regerend olympisch kampioen "Zwe den won de halve eindstrijd gisteren van Zwitserland met 7-5. Canada, goed voor zilver in eigen land vier jaar te rug, won met 6-4 van Graat-BrirrannitL Vandaag spelen beide ploegen tegen elkaar. Geen van de curlingvrouwen die in Sotsjl elkaar treffen, was er vier jaar geleden bij. om hun enkels te trainen. Voor Mai was namelijk een carrière als balletdanseres voorzien. Uiteinde lijk bleken beiden erg goed uit de voeten te kunnen op kunstschaat sen. Tweevoudig wereldkampioe ne Asada (23) hield zich de laatste dagen op in Armenië. Teleurge steld na de landenwedstrijd - Ja pan werd slechts vijfde - ont vluchtte Asada de olympische hec- tiek. „Ik was van mijn stuk, onze ker ook." Aanvankelijk bracht de verandering van omgeving geen verlichting. „Ik was veel te ge stresst. Ik deed té veel mijn best op mijn oefening te perfectione ren, verkrampte. Mijn coaches hebben me er van weten te over tuigen dat ik het allemaal maar moet laten gebeuren." In de korte kür lukte dat nog niet bepaald. Asada (55.51) staat na gis teravond slechts zestiende. Een podiumplaats is echter nog niet uitgesloten. In aanloop naar de Spelen van Vancouver liep ze vijf zware bles sures op. Twijfel. Ze moest nog langer door met haar lichaam. Bo vendien kwam ze er achter dat ze niet het ideale lichaam had om de top te bereiken. Haar enkels wa ren niet flexibel genoeg om de be nodigde diepe zit aan te leren. Ze stopte met topsport. Nu, vier jaar na Vancouver is ze alsnog op de Olympische Spelen. „Wel op een andere manier dan ik had gedacht", zegt ze. In de Ice berg strijden haar voormalige shorttrackcollega's om de medail les, zelf voorziet ze sporters van een drankje, een bemoedigend woord of een felicitatie. Net als twee jaar terug bij de Zomerspe len in Londen. „Als voormalig top sporter weet ik wel waar een spor ter behoefte aan heeft. Een blik is vaak al genoeg." Ze heeft geen moeite met haar rol. Het hoofdstuk topsport is af gesloten. Op haar eigen manier verwerkte ze het gedwongen af scheid. Ze maakte de documentai re Diepgaan voor Vancouver over haar besluit te stoppen. Op het filmfestival van Milaan leverde het haar een prijs op. „Mijn gou den medaille." De parallellen met vier jaar gele den waren er. Toen Nicolien Sau erbreij daar de eerste en voorals nog enige Nederlandse sneeuw- medaille won, kwam ze ook naar beneden van een piste die ze niet kende. Maar de ervaring, gecombi neerd met uiterst constant snow- boarden, zorgden ervoor dat Sau erbreij haar favorietenrol waar maakte. Tot gisterochtend was de Amster damse (34) in Sotsji ook niet één keer afgedaald. Het parcours was gesloten. Sowieso stond ze nauwe lijks op haar board de afgelopen week. Drie dagen achter elkaar trok ze wel de bergen in, maar durfde het niet aan. „Niet trainen was een moeilijk besluit, want je bent hier juist op zoek naar dat lekkere sneeuwgevoel. Maar ik moest even oud en wijs zijn. Het regende, het was mistig" en warm. Er lag misschien net dertig centi meter suikersneeuw. Levensge vaarlijk gewoon. Ik vond dat ik be ter gezond aan de start kon ver schijnen." En in de eerste twee kwalificatie rondes, gisterochtend vroeg, bleek dat geen slecht besluit. Vier de stond Sauerbreij na twee runs. Dat leverde in de achtste finales de nummer dertien Ina Meschik als tegenstander op. De eerste run was voor Sauerbreij, de tweede verloor ze van de Oostenrijkse. Opgeteld kwam ze vijf honderd sten tekort voor de kwartfinale. De omstandigheden waren in Vancouver ook totaal niet in haar voordeel. Het regende pijpenste len tijdens de wedstrijd, onafge broken. De helling van de piste was flauw, niet steil genoeg naar Sauerbreijs smaak. Maar die 26e fe bruari 2010 was gewoon haar dag. Ze was trouwens dat hele seizoen al de beste. En dat is de laatste jaren niet meer het geval. De tiende plek van gisteren was haar beste sei zoensresultaat. Nu waren de sneeuwcondities vooral heel wis selend. Door de regen in de nacht van dinsdag op woensdag kon Sauerbreij 's ochtends nog goed uit de voeten. „De piste was zo hard als het ijs van de Adler Arena. Dat lag me wel." Een paar uur lang deed de zon zijn werk, tot de achtste finale. „En toen was het zacht, slushy. Daar ben ik gewoon min der op." Liever had ze gezien dat de organi satie tussendoor wat meer zout had gestrooid om het vocht uit de sneeuw te trekken. „Maar dan nog: gezien het feit dat hier al drie weken de zon schijnt, was deze piste eigenlijk exceptio neel goed. Het voelt ook niet als een deceptie dat ik eruit lig. Oké, ik kwam niet voor de tiende plek, maar technisch gezien heb ik het maximale neergezet. Er is geen punt te bedenken waar ik iets heb laten liggen. Ik kwam hier niet om mijn titel te verdedigen, dat heb ik steeds gezegd. Wat ik heb gewonnen, heb ik gewonnen." Zaterdag is er nog de parallelsla lom, eea korter parcours. Sauer breij hoopt op betere sneeuw, maar weet dat dat gezien de weersverwachtingen niet reëel is. „Maar ik heb wel vertrouwen op gedaan over mijn vorm. Zoals ik op mijn board sta, klopt alles. Ik wil daar wel wat rechtzetten." Tot gisterochtend was Nicolien Sauerbreij in Sotsji niet één keer afgedaald 3 De Schutter schreef het boek Stop pen en doorgaan, houdt lezingen en lanceerde de website extop- sporter.nl. „Ik kwam na het stoppen erachter dat er maar weinig aan nazorg werd gedaan." Af en toe pakt De Schutter in Sot sji een shorttrackwedstrijd mee, maar een vakantie is haar verblijf in Sotsji zeker niet. Lange dagen. Onvoorspelbaar ook. „Dat maakt het zo mooi. Als ik 's ochtends op sta, weet ik niet wat er die dag gaat gebeuren. Dat maakt de Olympic Club tot zo'n bijzondere plek." Voor de tweede en laatste keer deze Olympische Spelen een dag zonder Nederlanders in actie. Er wordt natuurlijk overal getraind, maar er komt in ieder geval geen nieuwe medaille bij voor 'Team NL'. De bondscoach van de ploeg achtervolging, Arie Koops, maakt vandaag bekend welke drie mannen en vrouwen mor gen gaan starten. De finales zijn op zaterdag. Het is sowieso een vrij dun programma vandaag, bijvoor beeld ook zonder alpineskiën. De vrouwen van Canada en de Verenigde Staten gaan om 18.00 uur uitmaken wie het ijs- hockeytoernooi wint. Zwitser land en Zweden hebben dan al om het brons gespeeld. Canada kan ook bij het cur ling goud winnen. De dames ne men het vanaf 14.30 uur op te gen Zweden. De freestyleskiërs hebben vandaag de cross op het pro gramma staan. 8 De vrije kuur bij de kunst schaatssters (vanaf 16.00 uur) zal de meeste aandacht krijgen. DONDERDAG 20 FEBRUARI 2014 SNOWBOARD op de schaats -v? - .4' door Rik Spekenbrink ■Yuna Kim toont haar kunsten op de Spelen van Sotsji. foto Vladimir Pesnya/VI Images In Vancouver was Nicolien I Sauerbreij baas over de om standigheden. Ze was gewoon de beste. Gisteren trad ze uit als olym pisch kampioene. SPOORBOEKJE SOTS zie onze website/sotsji Al het actuele nieuws over de Olympische Spelen van Sotsji

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33