Hirscher koopt niks voor zijn vierde plaats "d liggen lachen in zijn slaap Ireen Wüst is heel blij met dit zilver Drama SPORT 31 mm. Noor Björndalen pakt record De Noor Ole Einer Björndalen heeft eindelijk de felbe geerde dertiende olympische medaille binnen. De biatlon- legende won gisteren samen met Tora Berger, Tiril Eck- hoff en Emil Hegle Svendsen de teamestafette. De Noren waren de Tsjechen en Italianen te snel af. De veertigjari ge Björndalen schreef historie. Björndalen werd de meest gelauwerde olympiër op de Winterspelen. Hij haalde acht goud, vier zilver en één brons op vijf achtereenvolgende Olympische Spelen. Finland dompelt Rusland in rouw De ijshockeyers van Rusland, vooraf getipt als favo riet, verloren gisteren redelijk kansloos van Finland in de kwartfinales. 'The Big Red Machine' kwam nooit goed op gang. De Finnen wonnen met 3-1 Finland mag het morgen opnemen tegen de j 3 aartsvijand op ijshockeygebied, Zweden. Ook Amerika haalde de laatste vier en speelt in de halve finale tegen Canada. e- i Ireen Wüst veroverde giste- I ren op de 5 kilometer haar derde zilveren medaille op de Olympische Spelen in Sotsji. Ze was er blij mee. „Ik heb er echt heel hard voor geknokt. Het was alles of niets", zei de vrouw die ook al een keer goud won in Sots ji. „Het was de enige manier waar op ik kon rijden. Ik hoopte dat Martina Sablikova eerder bij me kwam, zodat ik kon aanhaken. Maar nu was het toch een beetje erop en erover." Wüst is de eerste Nederlandse schaatser met vier medailles op dezelfde Spelen. Er kan nog een vijfde bij komen. „Ik heb er nu vier en dat is al een unieke prestatie. Het zou nog unieker zijn als ik het op de ploeg achtervolging kan afmaken met een vijfde." Wüst is nu ook de Nederlandse schaatser met de meeste olympi sche wintermedailles. Ze staat op zeven plakken. Yvonne Nauta had zich haar de buut bij de Olympische Winter spelen heel anders voorgesteld. De schaatsster van Team Liga hoopte op een medaille, maar viel gisteren in het slotdeel van haar race tegen de Duitse Claudia Pech- stein ver terug. Uiteindelijk werd ze zesde. Nauta: „Als ik nou een goede race had gereden en toch buiten de medailles was gevallen, had ik hier met een ander gevoel gestaan." bij goud zaten. En toch loop ik een beetje zuur rond. Dat is vreemd." Kemkers zal straks in het vlieg tuig stappen met een hele vracht aan medailles. Daar is hij trots op. De score is zeker niet slecht. En toch voelt het allemaal niet lek ker. „Ik heb twee kanjers aan de Het is bijna zielig, zo'n vent die de hele tijd staat te lachen start en dan kun je vaak alleen maar verliezen", legt hij uit, doe lend op Ireen Wüst en Sven Kra mer. De coach merkt het ook aan mensen om hem heen. Moeten ze hem nou feliciteren met zilver of niet? Jillert Anema staat driekwart dag na de zege van zijn pupil Bergsma nog altijd te swingen. Als een wa re cabaretier maakt hij grappen en grollen. Lachsalvo's daveren door de schouwburg die Adler Arena heet. „Zou je ook eens moe ten doen, een 10 kilometer win nen. Daar ben je dagen high van." Eerder die ochtend fietste hij rich ting de ijsbaan. Het was alsof de banden van zijn fiets nauwelijks het asfalt raakten. „Ik grijns de he le tijd", constateert Anema. „Het is bijna zielig, zo'n vent die de he le tijd staat te lachen. Het straalt niet veel vakmanschap uit." Het zal hem worst zijn. Weer een schaterlach. Later op de dag ziet Kemkers hoe zijn pupil Ireen Wüst op de 5 kilo meter opnieuw zilver haalt. Haar derde. Maar ditmaal voelt die me daille zeker niet aan als verlies. Ze moet haar meerdere erkennen in Martina Sablikova. En die was vooraf al de grote favoriet. De serie van tien opeenvolgende podiumplekken op de Riesen- torlauf waarmee de Oostenrijker (met Nederlands bloed) naar de Spelen kwam, was op slag waarde loos geworden. „Dat aan die reeks een einde gekomen is, kan me niet schelen. Wel dat het hier is gebeurd." Het goud was voor Ted Ligety, voor wie op de zware helling van Krasnaja Poljana alles op zijn plaats viel. De 29-jarige Ameri kaanse wereldkampioen gold als de topfavoriet, maar de opluch ting was er niet minder om. „Dit is de medaille die ik mijn le ven lang heb willen winnen", zei de man, die in 2006 (Ttirijn) al eens goud pakte op de combina tie. Daarna is hij zich gaan specia liseren op de reuzenslalom, waar zijn befaamde carvetechniek het meest tot zijn recht komt. Ligety was in de eerste run al direct een seconde sneller dan de rest. Daar achter was het een gekrioel om de overige ereplaatsen. Hirscher ging als zevende de tweede ronde in. In de steeds zachter en zwaarder wordende sneeuw deed Hirscher het niet eens zo slecht. Het was dat vanuit het achterveld de Frans man Steve Missillier als een speer door de prut gleed. Anders was hij alsnog op het podium terecht gekomen. Opvallend detail: Missillier had deze winter nog niet één keer het podium gehaald. Hij verraste daar mee ook zijn landgenoot Alexis Pinturault, die zijn topvorm van de laatste maand omzette in een bronzen plak. Voor Hirscher rest zaterdag nog de herkansing op de slalom, zijn favoriete onderdeel. En een nummer dat Ligety veel minder ligt. REDACTIE SOTSJI Dinsdagavond zat ik aan mijn laptop te werken. Ik had geen tijd om schaat sen te kijken en eer lijk, gezegd: zo gek veel interes seert schaatsen me ook niet meer de laatste jaren. Nederland wint. Punt. Het wordt een beetje saai. Vier jaar geleden vloog Sven Kra mer in Vancouver door een onver klaarbare black-out van zijn coach de verkeerde baan in. En dat trauma moest hij dinsdag weg poetsen. Via Twitter begreep ik dat hem dat niet was gelukt. Ik las op Facebook dat Kramer zich een beetje onsportief had gedragen en het verlies ook had toegeschre ven aan zijn rugblessure. Op een ander tabblad had ik intus sen een livestream uit Kiev meelo pen, waar ik af en toe een blik op wierp. Nadat dinsdag de pleuris in de Oekraïense hoofdstad weer was uitgebroken, leek de rust op het Onafhankelijkheidsplein enigszins wedergekeerd. Acteurs, parlementsleden en anderen die er in Oekraïne kennelijk toe doen, riepen om beurten in de micro foon hun steun uit voor de opposi tie. En met de regelmaat van de klok steeg vanuit de toegestroom de menigte het volkslied op. Een mooi gezicht, het werd bijna knus. Tof ineens de vlam in de pan sloeg en overal op het Onafhanke lijkheidsplein geknal en lichtflit sen waren te horen en te zien. Met open mond zat ik toe te kij ken hoe een opstand plotseling volledig kan omslaan in een ui terst grimmig conflict, waarbij in middels tegen de dertig doden zijn gevallen. Ik twijfelde nog even of ik op de NOS Sven Kramers mislukte rond je en zijn commentaar daarop zou bekijken, nieuwsgierig als ik was geworden door het vele getweet daarover. Ik probeerde het zelfs, maar de NOS-website liet me in de steek. Tot middernacht keek ik naar Oekraïne. En ik vroeg me in eens af: zou Sven überhaupt we ten wat daar gebeurt? Drama's heb je in soorten en maten. Tot middernacht keek ik naar Oekraïne. Ik vroeg me ineens aft zou Sven weten wat daar gebeurt? Drama's heb je in soorten en maten DONDERDAG 20 FEBRUARI 2014 BIATLON a de bronzen race IJSHOCKEY x SF| door Ad Pertijs 1- Jillert Anema Vierde op de reuzenslalom. „Daar koop je dus niks voor", zei Marcel Hirscher nadat zijn eer ste optreden in Sotsji op 0,3 secon de van het podium was geëindigd. Joost Bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31