Dolblij met die gevreesde vierde plek Jillert Anema heeft hard 30 SPORT J- Carien Kleibeuker, de op een na oudste deelneemster aan de Spelen, pakt tot haar eigen verbazing brons op de 5.000 meter. Achtervolgingsploeg vol frustratie Aan motivatie geen gebrek bij de Nederlandse achtervol gingsploeg. Waar Koen Verweij op de 1500 meter het goud op drie duizendsten van een seconde misliep, moest Sven Kramer de zege op de 10 kilometer aan Bergs ma laten. Ian Blokhuijsen, de derde basiskracht in het team, eindigde als tweede op de 5 kilometer. De drie staan dus op drie keer zilver, al won Kramer wel goud op de 5 kilometer. „De knop kan om. Op naar de finale. Ge noeg motivatie in team lijkt me", aldus Blokhuijsen. Bobsleepilote Esmé Kamp huis en remster Judith Vis zijn gisteren bij de Olympische Spe len in Sotsji als vierde geëindigd. De ontlading na die gedenk waardige prestatie was groot. Ze moest er niet aan denken, een half jaar geleden, vierde worden op de Olympische Spelen. Esmé Kamphuis wilde Nederland een unieke eerste bobsleemedaille be zorgen. „Op dat moment dacht ik dat ik zwaar depressief zou wor den van een vierde plek", zei Kamphuis gisteravond. Toch was de vreugde bij de pilote en rem ster Judith Vis enorm na precies die vierde plek. De ontlading was, terugkijkend op de afgelopen maanden, begrij pelijk. Het seizoen verliep name lijk lange tijd moeizaam. Er was niet echt één verklaring voor te vinden, het wilde gewoon niet. De derde plek op het EK vorige maand was het eerste teken van herstel en die lijn werd in Sotsji doorgetrokken. Gisteravond klom het duo van plek zes, via plek vijf (na de derde heat), naar vier. Nog steeds de bes te prestatie ooit voor een Neder landse bob. Met de drie snelste bobs nog te gaan, was er even de hoop op een medaille. „Maar het gat was groot, dan had er iets naars moeten gebeuren", wist Kamphuis. Dat gebeurde niet, ze bleven 66 honderdsten verwijderd van brons, in bobslee- Als het dan toch een vierde plek wordt, is dat een halve bronzen plak termen best een fors verschil. „We hebben gevochten voor wat we waard zijn, dit was het maxi maal haalbare", verklaarde Kamp huis. „We wisten dat we met vier constante runs ergens tussen plek drie en acht zouden eindigen. Als het dan vier wordt, is dat een hal ve bronzen plak. Zo voelt dat." Voor Vis kwam er nog iets anders bij. Tien jaar geleden, toen nog als hordeloopster, zag ze haar olympi sche droom van Athene worden verstoord door een gescheurde achillespees. Amper hersteld scheurde ze ook de tweede. „Ik had nooit gedacht ooit nog aan een Spelen te kunnen meedoen. Dat maakt dit extra speciaal." Vis (33) maakte meteen bekend dat het nu ook mooi is geweest met haar topsportcarrière. Ze keert terug bij DSM, waar ze tot vorig jaar werkte als chemisch analist. Kamphuis (30) wil ook weer gaan werken ('de gynaecolo gie wacht'), maar ziet het WK van volgend jaar in Winterberg ook lonken. De wedstrijd op de relatief simpe le olympische baan kende overi gens een schitterende ontkno ping. In de laatste run verspeel den de Amerikaansen Elana Meyers en Lauryn Williams hun voorsprong op de Canadezen Kail- lie Humphries en Heather Moyse. Remster Williams zag daarmee een unieke gouden medaille verlo ren gaan. Ze zou de tweede per soon worden met goud op zowel de Zomer- als de Winterspelen. Williams won in 2012 goud op de vier keer 100 meter estafette. In 2004 won ze individueel zilver op de 100 meter. Eddie Eagan blijft daardoor als enige in de boeken met zomer- en wintergoud. Hij won in 1920 in Antwerpen het boksen en twaalf jaar later in La ke Placid het bobsleeën. Twee weken. Veertien lange dagen. Terwijl Carien Klei beuker zich in Sotsji voorbereid de op haar olympische 5 kilome ter, moest ze haar man en 5-jarige dochter Annemijn missen. Via in ternet was er wel contact, maar even lekker knuffelen met haar dochter was er niet bij. Totdat schaatscoach Jillert Anema giste ren buiten alle olympische proto collen om de kleine Annemijn van de tribune haalde en op het middenterrein weer neerzette. Van achter een zilveren paaltje keek Annemijn in haar rode win terjasje toe hoe haar moeder het podium opstapte. Carien Kleibeu ker ontwaarde haar dochter en kon een traan niet onderdrukken. Ze besefte hoe haar man en doch ter zich telkens maar weer opoffe ren voor haar, de 35-jarige schaats ster die vandaag op Medal Plaza het brons krijgt omgehangen. Daarmee is ze de oudste Neder landse medaillewinnaar bij de Winterspelen. Geboren in Rotterdam en opge groeid in Eindhoven streek Ca rien Kleibeuker in 2001 voor het schaatsen neer in Heerenveen. Ze bereikte als langebaanschaatser de Spelen van 2006 in Turijn, maar verknalde haar 5 kilometer (tiende). Een jaar later stopte Klei beuker, ze trouwde en beviel in december 2008 van Annemijn. Niet veel later stond ze toch weer op de schaatsen. Eerst om haar voormalige ploeggenoten te trai nen, niet veel later om ze er weer af te rijden. De tweede loopbaan van Kleibeuker duurde tot 2011. Maar ook daarna trok ze de schaat sen weer aan. „Ik ben verliefd op die sport", zei ze. „Ik kan zo genie ten van een paar mooie klappen." Perfect schaatsen, daar houdt ze van. Net als van trainen. Gelukkig is Carien Kleibeuker ook goed in plannen. Gezin, haar werk als fysiotherapeute en schaatsen weet ze in een agenda te proppen, al is dat niet altijd even gemakkelijk. „Soms voel ik me schuldig. Als ik voor het OKT of de Spelen twee weken vrij moet nemen en geen loon ont vang, dan vraag ik me wel eens af of ik wel het goede doe. Gelukkig zijn mijn man Robert en Anne mijn ook flexibel." Dat kwam goed uit toen de mara thonschaatsster dit seizoen be sloot ook maar weer een serieuze gok te wagen op de langebaan. Een World Cup meepakken en misschien zou ze acht jaar na het echec van Turijn nog wel eens naar de Spelen kunnen. De sche ma's die Jillert Anema schreef en de trainingen van Jack de Rijke misten hun uitwerking niet. Met de snelste tijd plaatste Kleibeuker zich eind december voor Sotsji. Tien dagen geleden streek Klei beuker neer in Sotsji. Ruim op tijd om te wennen aan het olym pische ijs. Dat bleek een lastig pro ces. De ene training liep het, de andere totaal niet. Misschien dat Carien Kleibeuker daarom wel zo slecht sliep in de nacht voor haar race. Bloedner veus was ze. De tranen vloeiden gisteren daardoor al vóór de wed strijd. De spanning was intens en werd na haar race alleen maar gro ter. Ze zag hoe de Russin Olga Graf, de Duitse Claudia Pechstein en de Nederlandse Yvonne Nauta hun tanden stukbeten op haar tijd. En hoe de Tsjechische Marti na Sablikova naar goud en Ireen Wüst naar zilver schaatsten. „Ik dacht na mijn race dat het niet ge noeg zou zijn." Maar dat was het wel. Haar dochtertje zag het ook. „Je dacht dat je geen medaille had, hè mam?", zei Annemijn na de huldiging op het middenter rein. „Maar gelukkig heb je er wel één." Daarna vielen moeder en dochter elkaar weer in de armen. Wat een contrast. Achttien uur na het titanengevecht op de 10 kilo meter, lopen de coaches van Jorrit Bergsma en Sven Kramer door de Adler Arena. De een teneergesla- gen, de ander nog altijd euforisch. Het is de vraag of de lach the day after nog van het gezicht van Jil lert Anema af te krijgen is. „Het schijnt dat ik in mijn slaap heb lig gen lachen", zegt de coach van Bergsma. „De blijdschap wil ge woon niet weg." De slappe lach slaat toe. Een paar minuten eerder is Ge rard Kemkers langs geweest. De coach van Sven Kramer praat be deesd, is zichtbaar in mineur. Een nieuwe dag, een nieuwe afstand. Hij concentreert zich nu op Ireen Wüst die de 5 kilometer gaat rij den. Maar de pijn is nog niet weg. Hij verontschuldigt zich bijna. „Ik sta hier met inmiddels twee keer goud en vier keer zilver, waarbij een aantal zilveren dicht- SCHAATSEN Esmé Kamphuis en Judith Vis (rechts) juichen nadat ze op het tv-scherm zien dat ze zijn gestegen naar de vierde plek. foto Soenar Chamid/VI Images door Rik Spekenbrink Esmé Kamphuis Tranen voor en na door Johan Stobbe Carien Kleibeuker lijkt vol onge loof na haar brons op de 5 kilome ter. foto Leo Vogelzang/VI Images door Johan Stobbe Jillert Anema was ook gisteren nog een blij man. foto VI Images Een dag na de zinderende 10 kilometer was Jillert Anema high van geluk en straalde bij Ge rard Kemkers het chagrijn nog van zijn gezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30