Rondreizen Sri Lanka Tekort aan seniorenwoningen A Grijs en druilerig 10° Uitgids Staatsontvangst Kerncentrale kan voor panda's nog 20 jaar mee Reageer op pzc.nl zie verder: commentaar pagina's 22 en 23 Als een patiënt voor een moeilijke behandeling ver moet reizen, reizen gevaarlijke bacteriën met hem mee. DONDERDAG 20 februari 2014 MEDAILLESTAND 1. Noorwegen 2. Duitsland 3. Ver. Staten 5. Nederland lOCtllaffO totaal Stilzitten is geen optie bij Abafazi Rondreis Word ook abonnee! GRONINGEN - Het in een beperkt aantal ziekenhuizen concentreren van gespecialiseerde behandelin gen bedreigt de volksgezondheid. Opname van een patiënt buiten diens eigen regio vergroot het risi co op een uitbraak van gevaarlijke resistente bacteriën. Dat blijkt uit onderzoek waarop bioloog Tjibbe Donker volgende week in Groningen hoopt te pro moveren. Voorzitter Jan Kluyt- mans van de Nederlandse Vereni ging voor Medische Microbiologie (NVMM) onderschrijft Donkers vi sie. Het is beleid van overheid en zorgverzekeraars om medische be handelingen in gespecialiseerde centra te concentreren. Het voor deel is dat vaardigheden van medi sche teams verbeteren als ze vaker ingrepen uitvoeren. Donker heeft nu aangetoond dat patiënten die van het ene ziekenhuis naar het an dere gaan, bacteriën verspreiden die ongevoelig zijn geworden voor antibiotica, zoals MRSA en kleb- siella. Een gewone infectie, zoals een blaasontsteking, is door zo'n resistente bacterie potentieel le vensbedreigend. Donker: „Zieken huizen waartussen patiënten zich verplaatsen, vormen met elkaar een soort netwerk, waarin zich ook de bacteriën verplaatsen die zij bij zich dragen. Per regio zijn er groepen ziekenhuizen die veel pa tiënten met elkaar uitwisselen, en minder verbonden zijn met ande re regio's. Vaak is een academisch ziekenhuis de spil in het netwerk. Door die netwerken intact te hou den en patiënten niet naar medi sche centra elders te sturen, kan een uitbraak van een gevaarlijke bacterie worden ingedamd." Kluytmans van de NVMM en hoogleraar aan het VUmc in Am sterdam is het met Donker eens: „We kunnen niet alles meer zien als individuele ziekenhuizen. We zullen het samen moeten regelen en daar een structuur voor moeten bouwen. De bestaande netwerken kunnen we gebruiken om te kij ken naar een optimale concentra tie van zorg. Het heeft dus risico's maar je moet ook niet alle concen tratie tegengaan. Complexe ingre pen moet je niet ondergaan in een ziekenhuis waar ze die maar drie keer per jaar doen." Kras.nl/srilanka of bel 0900-9697,5cPm DESTELLING BRUSSEL - België maakt zich op voor de komst van twee Chinese reuzenpanda's. Hao Hao en Xing Hui zullen zondag op het vlieg veld Zaventem bij Brussel wor den ontvangen als staatshoofden door de Belgische premier Elio Di Rupo en de Chinese ambassa deur. „Waar ze ook hun pootjes zetten, de reuzenpanda's worden beschouwd als de absolute iconen van de bedreigde diersoorten", al dus de verantwoordelijken voor het transport. Na de plechtige ontvangst gaan de 4-jarige pandaberen meteen verder naar het Waalse dieren park Pairi Daiza. Het park wil het vrouwtje en mannetje 15 jaar huis vesten. Pairi Daiza verwacht hon derdduizenden bezoekers extra. De Raad van State heeft alle be zwaren van Greenpeace, de Zeeuwse Milieufederatie en stich ting Laka ongegrond verklaard. De bezwaarmakers hebben vol gens de rechter niet aannemelijk gemaakt dat het onderzoek naar vermoeiing van 'veiligheidsrele vante componenten' binnen de centrale ondeugdelijk of onvolle dig is. Evenmin is aangetoond dat de veiligheidsmarges voor verbros- sing van het reactorvat niet ruim genoeg zijn. UW MENING 498 reacties Ik heb medelijden met Sven Kramer EENS H 25% ONEENS ■■■Hl 75% Editie: Walcheren 256e jaargang nr, 43 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 «mitnof 100% vertrekgarantie 17 dagen v.a. Ga naar www.pzc.nl/abonneren Slepen met patiënten risicovol door Paulus Smits Ga op ontdekking in Sri Lanka, het voormalige Ceylon, en bewonder highlights als het olifantenweeshuis Pinnawela, de heilige Leeuwenrots Sigiriya en Kandy Complete groepsrondreizen incl. Nederlandssprekende reisleiding Tip: verleng uw reis met een extra week strand Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. res.kosten en Calamiteitenfonds. a Ik wil in mijn eigen huis oud worden DEN HAAG - De kerncentrale in Borssele kan technisch nog tot 2034 mee. pagina 22: Vergunning juist aangepast Verhuizen? Dat nooit! r foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1