1991 2010 2013 2014 VERDIEPING 11 te platligt. Ik heb zelfs gehoord dat het voor ambulances moeilijk is op het Onafhanke lijkheidsplein te komen." Archipova gaat nu niet meer naar het centrale plein van Kiev. „Dat is geen plek meer voor vrou wen, daar zijn alleen nog maar mannen." Dreigt er zelfs een burgeroorlog in de voor malige Sovjetrepubliek? Slavik Ostapenko: „Dat is mogelijk. Als de Berkoet - de op roerpolitie - erin slaagt het Onafhankelijk heidsplein schoon te vegen, dan zul je zien dat in West-Oekraïne (het nationalistische deel van het land waar naast Kiev het ver zet tegen president Janoekovitsj het sterkst broeit, red.) demonstranten regeringsinstel lingen gaan bezetten. Hier en daar gebeurt dat al. Dan zal de regering het leger er op af sturen en begint de oorlog", schetst Osta penko een naargeestig scenario, dat even wel heel goed mogelijk is. Psycholoog Mykola Lachovitsj (37) is een opposant van het eerste uur. Al in de jaren '90 zat hij in de cel, omdat hij zich keerde tegen het bewind van de toenmalige presi dent Leonid Koetsjma. Hij was uiteindelijk degene die de huidige president Janoeko vitsj naar voren schoof. „En degene die cri minelen aan de macht liet komen", stelt Lachovitsj. Hij zwierf de afgelopen nachten door het centrum van Kiev en schetst een uiterst grimmig beeld. Hoewel een regerings woordvoerder gisteren bezwoer dat de Ber koet niet met scherp heeft geschoten, be weert Lachovitsj resoluut het tegenoverge stelde. „Ik heb mensen hulpposten binnen gedragen zien worden, wier verwondingen niet door rubberkogels waren veroorzaakt. Ze hebben scherpschutters op het dak. De Berkoet heeft zelfs een handgranaat ge gooid. Ik was afgelopen nacht in het Vak bondsgebouw (eerder bezet door Janoeko- vitsj-tegenstanders, red.). Bij mijn broer in de buurt volgde een explosie, iemand werd door een ontploffende granaat uiteen ge rukt. Doordat hij tussen ons en de granaat in stond, redde hij ons leven met het zij ne", huivert Lachovitsj, die om de zoveel zinnen een diepe zucht slaakt. De Berkoet zou een soort fragmentatiebom- men hebben gebruikt. „Een vriend is daar door gewond geraakt, een ander verloor zijn hele arm. Ik vermoed sterk dat veel Berkoetagenten gedrogeerd zijn om te doen wat dit criminele bewind van hen wil. De regering huurt criminelen in die er uit zien als demonstranten. Ze provoceren de Berkoet, die vervolgens een reden heeft om hard in te grijpen." Lachovitsj verklaart dat deze 'gangsters' ook mensen ontvoe ren, mishandelen en vermoorden. „Het offi ciële dodental ligt hoger, want er zijn men sen spoorloos verdwenen." Archipova bevestigt dit verhaal, waarvan op dit moment onmogelijk is na te gaan of het waar is of niet. „Ik werd gebeld door mensen uit een ziekenhuis voor eerste hulp. De artsen en al het personeel huil den. De politie had alle patiënten die ge opereerd waren, afgesloten van de appara tuur en ze als vee in bussen met onbeken de bestemming afgevoerd. Niemand weet waar ze zijn gebleven. De regering zegt dat het om terroristen gaat, het is te idioot voor woorden. Het is het volk tegen de macht, tegen de Berkoet. Er moet een VN-vredesmissie naar Oekraïne worden ge stuurd om het volk te beschermen." De psycholoog gebruikt grote woorden. Misschien te groot. Hij heeft het voortdu rend over de 'vernietiging' van de opposi tie en van het Oekraïense volk en praat zelfs over 'genocide'. Overdreven? „Ik schets geen gruwelijker plaatje dan nodig, dit is de werkelijkheid. Het zijn feiten die ik met eigen ogen heb waargenomen. Ik hoop dat u dat begrijpt." DONDERDAG 20 FEBRUARI 2014 I Demonstranten bekogelen de oproerpoli tie op het Onafhankelijkheidsplein in Kiev. Het lukte de autoriteiten gisteren niet het plein schoon te vegen. foto Ria Novosti/HH augustus Het Oekraïense parlement verklaart zich onafhankelijk van de Sovjet-Unie. november 1 1 ZSt De Oranjerevolutie. Oppositiekandidaat Viktor Joesjtsjenko organiseert straatprotesten tegen de verkiezing van Viktor Janoekovitsj. Volgens de demonstranten is er gefraudeerd bij de verkiezingen. Het Hooggerechtshof verklaart de verkiezingen nietig, december Joesjtsjenko wint verkiezingen. februari Viktor Janoekovitsj wint presidentsverkiezingen. 21 november Het kabinet kondigt aan dat het geen overeenkomst met de EU sluit om de banden te versterken. 24 november Zo'n 100.000 mensen demonstreren in de hoofdstad Kiev tegen het besluit. 30 november Politie pakt 35 demonstranten op. 1 december Demonstranten veranderen het centrale plein in een tentenkamp. 14 december Tegendemonstratie van aanhangers van de regering, ze zijn qua aantal in de minderheid. 16 januari Parlement neem wetten aan die de vrijheid van demonstranten inperken. 22 januari Twee demonstranten komen om door politiekogels. 24 januari Demonstranten bestormen regeringsgebouwen in het westen van het land. 28 januari De omstreden antiprotestwetten worden ingetrokken. 16 februari Demonstranten ontruimen het stadhuis van Kiev dat sinds 1 december bezet is gehouden. 18 februari Tijdens de felste confrontaties tot nu toe komen zeker 26 mensen om het leven, onder wie zeven agenten. Demonstranten dringen het stadhuis weer binnen en oproerpolitie omsingelt het centrale plein waar ongeveer 25.000 demonstranten zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11