'Met zachte hand bereik je meer in Noord-Korea' Woensdag GEHAKTDAG! Online-aitlel Wii maken gehakt van de prijzen!1.! Actiepop Edward Snowden nu plekje naast Ken en Barbie BUITENLAND 9 66 Positieve betrokkenheid kan werken om de doelstellingen te bereiken EGYPTISCH TOERISME IN DRAMATISCHE VRIJE VAL Ontkennen is gangbaar in Pyong yang; het anachronistische Noord-Koreaanse regime dankt zijn voortbestaan aan het onder drukken van zijn volk. Ondanks een falende economie, waarbij en kel het comfort van de elite wordt gewaarborgd, moet het volk gelo ven dat de leiders het beste met hen voor hebben. Degenen die dat tegenspreken, worden slacht offer van bijvoorbeeld opsluiting in strafkampen, excessieve marte ling, executie en verkrachting - zo wordt tot in de gruwelijke de tails in het VN-rapport beschre ven. In het Noord-Koreaanse kas tensysteem worden ook familiele den en vrienden van dissidenten slachtoffer van deze systemati sche 'misdaden tegen de mens heid'. Het rapport weegt volgens de VN zwaar genoeg om Noord-Korea voor het Internationaal Strafhof in Den Haag te slepen, maar dat kan alleen als alle leden van de VN-Veiligheidsraad daarmee ak koord gaan. Noord-Korea's laatste bondgenoot China heeft al aange geven niet in te stemmen met een dergelijke vervolging. De mensenrechtensituatie in het land kan niet worden opgelost door naar het strafhof te gaan, al dus Peking. Ook Rusland zal waar schijnlijk dwarsliggen. „Zelfs al zouden China en Rusland instem men, dan valt het zeer te betwijfe len of Kim Jong-un zelf zal reage ren op een resolutie", zegt Leonid Petrov, Korea-onderzoeker aan de Nationale Universiteit van Austra lië. Toch vormt het rapport een bruikbaar instrument, stelt hij. Mensenrechten staan niet hoog op de agenda in Pyongyang, maar het rapport is goed onderhande lingsmateriaal en kan de discussie met Pyongyang op gang brengen, denkt Petrov. De enige manier om iets structu reel te veranderen in Noord-Ko- rea, is volgens hem positief enga gement. „De wereld heeft alle ban den met Noord-Korea praktisch doorgesneden. Zelfs Peking heeft maar beperkte invloed. Negatieve druk zal nooit werken, maar posi tieve betrokkenheid met het land kan werken om de uiteindelijke doelstellingen te bereiken." Het VN-rapport verschijnt aan de vooravond van de eerste reünies sinds 2010, waarbij families in de gescheiden Korea's elkaar voor het eerst in zestig jaar zien. De twee Korea's spraken af dat de reü nies door moeten gaan, ongeacht politieke verschillen. En hoewel ze ook afspraken elkaar niet te be lasteren, juichte Seoul gisteren het VN-rapport toe. Noord-Korea zelf noemt de aantijgingen stee vast 'een lastercampagne tegen on ze staat'. Volgens Petrov ligt de op lossing toch in het verzachten van die relaties. De confrontatie tussen de VN en Noord-Korea zal alleen maar erger worden als de aanbevelingen van de VN-com- missie met kracht tegen het land worden gebruikt. „Maar als de VN optreedt als bemiddelaar tussen Pyongyang, Seoul, Washington en Tokio, is er kans een definitie ve streep onder de Koreaanse oor log te zetten, waarmee niet alleen de mensenrechtensituatie, maar ook de veiligheid en economische voorspoed verbetert." karavaan met bussen onder poli tiebegeleiding. In de Sinaï was het lang relatief rustig. Na de val van Mubarak raakten de autoriteiten echter de grip op deze woestijn kwijt. Ben des, terreurgroepen en men sensmokkelaars maken de Sinaï nu onveilig. Ook Ansar Bayt al-Maqdis heeft van het wegvallen van het centra le gezag kunnen profiteren en ge bruikt nu de Sinaï als uitvalsbasis voor terreuracties. De terreur groep liet weten dat de aanslag op de bus deel uitmaakt van de eco nomische oorlogvoering tegen een verraderlijk bewind: „We zul len hun economische belangen aanvallen." De door al-Qaeda geïnspireerde groep heeft eerder de verantwoor delijkheid voor aanslagen op geëist, maar doelwitten waren voornamelijk het leger en de poli tie. Zo werd in januari een militai re helikopter boven de Sinaï neer gehaald, waarbij vijf bemannings leden om het leven kwamen. Eer der deze maand zei de groep ver antwoordelijk te zijn voor het af schieten van een raket op de Israë lische badplaats Eilat. Deze raket werd door het Israëlische raketaf weersysteem onderschept. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag raadt ieder een af om naar de Sinaï te reizen. „Het geweld in de Sinaï is in de af gelopen maanden geëscaleerd en de situatie is er niet veilig voor rei zigers", aldus het departement. Een woordvoerder voegt eraan toe: „Zulke dreigingen hebben ab soluut onze aandacht. Als we vin den dat een reisadvies moet wor den aangepast, passen we het aan." Het rijtje illustere action figures krijgt een opmerkelijke uitbrei ding. Ook de door de Verenigde Staten gezochte klokkenluider Edward Snowden is nu verkrijg baar in de vorm van een 30 centi meter hoge actiepop. Het in het Ajnerikaanse Portland gevestig de technologiebedrijf ThatsMy- Face heeft Snowden op de markt gebracht als speelgoed. Qua postuur past die mooi in het rijtje van Batman, Spider- man, GX Joe en - wat minder strijdvaardig - Barbie en Ken. Volgens een woordvoerder van het bedrijf betreft het niet zo zeer speelgoed, maar vooral on dersteuning van het werk van Snowden. De opbrengst van de Edward Snowden action figure (kostprijs 99 dollar, 72 euro) is bestemd voor de stichting Freedom of the Press, een klok- kenluidersplatform waarvan Snowden een van de bestuursle den is. De Snowdenactiepop is verkrijgbaar met accessoires als een laptop. Voor de liefhebber van klokkenluiderspoppen was er ook al eentje van Julian Assan- ge, bekend van WikiLeaks. WOENSDAG 19 FEBRUARI 2014 In vreedzame tijden heeft de toe ristensector in Egypte een om vang van 11,3 procent van de tota le economie en brengen toeristen 20 procent van alle buitenlandse deviezen binnen. Bijna een op de acht Egyptenaren werkt in of voor de toeristische in dustrie. Sinds de straatprotesten die in 2011 leidden tot de val van president Hosni Mubarak, is het aantal toeristen dramatisch afgeno men. Eind januari maakte de Egyptische minister van Toerisme, Hicham Zaazou, catastrofale cijfers bekend over 2013. Hij sprak over 'het slechtste jaar in de moderne ge schiedenis'. Vergeleken met 2012 daalden de inkomsten uit het toerisme met maar liefst 41 procent, naar 4,4 miljard euro. Er kwamen 'slechts' 9,5 miljoen toeristen. In het topjaar 2010, het jaar voor de straatprotesten, verdiende Egypte nog 9,4 miljard euro en trokken de attracties 14,7 miljoen toeristen. Op toplocaties als Luxor, Abu Sim- bel en Aswan was de bezettings graad in sommige hotels soms minder dan 1 procent. Waar in 2010 dagelijks lange rijen van dui zenden toeristen voor de tempels wachtten, stonden er vorig jaar vaak maar een handvol. Aan de Rode Zee was het nog wel wat beter met een bezetting van 20 procent van de hotelkamers. Ook de beroemde Nijlcruises kre gen harde klappen. Op het diepte punt van de crisis waren er van de 250 hotelboten slechts 5 in de vaart. In december moest de lokale over heid in Luxor (500.000 inwoners, die grotendeels leven van toeris me) speciale voedselpakketten uit delen aan gezinnen die hun geld verdienen met toeristenkoetsjes omdat ze het weinige eten dat er was, aan de paarden gaven. Net nu het toerisme weer lijkt toe te nemen, vooral in de resorts aan de Rode Zee en in de Sinaï, is daar een bus met toeristen opge blazen. I Een groep toeristen uit Maleisië poseert in 2012 voor dé attractie van Egypte, de piramides, foto Corbis/Hollandse Hoogte Egypte ACHTERGROND NOORD-KOREA door onze correspondent Bas Verbeek SEOUL - Voor het eerst verzamelde de VN op grote schaal getuigenis sen van de extreme mensenrech tenschendingen die plaatsvinden in Noord-Korea. Directe actie tegen Noord-Korea - dat alle 372 pagi na's van het VN-rapport tegen spreekt - lijkt echter onmogelijk. Leonid Petrov PORTLAND Cruise van Nederland naar Italië**** van £749 nu v.a. 674 11-daagse cruise vanuit IJmuiden, zie stipreizen.nl/crcii Busreis Bijzonder Polen van $-479 nu v.a. 431 10-daagse excursiereis, zie stipreizen.nl/plbbp Rondreis Toscane Totaal van €498 nu v.a. 448 8-daagse vlieg-busrondreis, zie stipreizen.nl/ittos Stedentrip Parijs**** van €49 nu v.a. 44 2- t/m 5-daagse autovakantie, zie stipreizen.nl/frpsd Griekenland - Kos**** - All Inclusive van €-399 nu v.a. 359 8- t/m 15-daagse zonvakantie, zie stipreizen.nl/koava Thailand-Laos-Vietnam-Cambodja van €^796 nu v.a. 1618 22-daagse rondreis, zie stipreizen.nl/thlvc Italië, Griekenland, Turkije Kroatië***** van 9 nu v.a. 566 9-daagse cruise inct. 1 nacht nabij Venetië, zie stipreizen.nl/crckg Curasao - Livingstone Jan Thiel Resort**** van f_G99 nu v.a. 629 7- t/m 23-daagse zonvakantie, zie stipreizen.nl/cwlis Italië - Comomeer Luganomeer van $-9? nu v.a. 89 4- t/m 15-daagse autovakantie, zie stipreizen.nl/itblv Cruise 'La Dolce Vita'**** van €-349 nu v.a. 494 8-daagse cruise incl. vliegreis, zie stipreizen.nl/crccs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9