K 5 4 I Ongeregeldheden in Kiev: zes agenten gedood 20.000 y l 1 Na aanslag op bus in de Sinaï eist Ansar Bayt al-Maqdis dat alle toeristen het land verlaten. 8 BUITENLAND r V irm el Sheikh Hurgh.ï, Rode Zee Quseir Luxor Abu Dabab EGYPTE door onze redactie buitenland CAÏRO - In een poging het toeris me een nieuwe slag toe te bren gen, heeft de islamitische terreur groep Ansar Bayt al-Maqdis alle toeristen in Egypte gemaand het land vóór vrijdag te verlaten. Wie dat niet doet, riskeert doel wit te worden van een volgende zelfmoordaanslag, meldt de van uit de Sinaï opererende terreur groep via Twitter. Het account van Ansar Bayt al-Maqdis (Ara bisch voor 'Kampioenen van Jeru zalem') is in het verleden be trouwbaar geweest. De groep heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de zelf moordaanslag, zondag op een bus met Koreaanse toeristen in de Si naï. Een ongeveer 20-jarige man ging de bus binnen en bracht een bom tot ontploffing. Drie Zuid- Koreanen en de Egyptische be stuurder van de bus kwamen om het leven. De aanslag had niet ver van de grens met Israël plaats, de toeristen waren op weg naar Eilat. Ansar Bayt al-Maqdis geldt als de actiefste terreurbeweging in Egyp te. De groep wijst de huidige inte rim-regering af. Die regering is aan de macht gekomen nadat het leger de democratisch gekozen president Mohamed Mursi had af gezet. Mursi, die lid is van de Mos limbroederschap, wordt momen teel berecht. Door toeristen te verjagen wil Ansar Bayt al-Maqdis de nieuwe machthebbers hard raken. Veel topmilitairen hebben zakelijke be langen in de toeristenresorts en de economie is zeer gebaat bij vol le hotels. De aanslag van zondag was de eer ste aanval op toeristen in het ge bied na de aanslagen in de jaren 2004 tot en met 2006. In die tijd kwamen daardoor 120 mensen om. Een aanslag op een hotel in Taba in 2004, werd 34 toeristen, onder wie elf Israëliërs, fataal. Al daarvoor had het Egyptische toerisme zwaar te lijden onder moslimextremisme. In de och tend van 17 november 1997 open de een groep van zes terroristen, vermomd als veiligheidskrachten, het vuur op nietsvermoedende toeristen die net uit de bussen wa ren gestapt op het parkeerterrein bij de tempel van Hatsjepsoet bij Luxor. De aanvallers waren bewa pend met machinegeweren en messen. Bij de aanslag kwamen 58 toeristen en vier Egyptenaren om het leven. De locatie was niet toevallig. Het toerisme naar Luxor, dat ook als uitvalsbasis dient voor een be zoek aan de Vallei der Koningen met onder meer het graf van Toe- tanchamon, kwam vrijwel tot stil stand. Toeristen die in de resorts aan de Rode Zee verbleven, be zochten Luxor alleen nog in een Dit hebben de politie en het Oek raïense ministerie van Binnen landse Zaken gisteravond gemeld. Onder de demonstranten vielen zeven doden en vierhonderd ge wonden. Het geweld barstte los nadat parlementsvoorzitter Vladi mir Ribak had geweigerd een her vorming van de grondwet op de agenda te zetten. De Oekraïense tv-zender Kanaal 5 meldde gister avond dat in verschillende West-Oekraïense steden gebou wen van de regering, de politie en de veiligheidsdienst zijn be stormd. De politie begon gisteren het Onafhankelijkheidsplein vrij te maken van vele duizenden de monstranten. Sinds november is het plein het centrum van opposi tiegroepen die willen dat presi dent Viktor Janoekovitsj aftreedt. De president zou te veel onder in vloed van het Kremlin staan. Een van de drie belangrijkste opposi tieleiders in Oekraïne, Vitali Klits- jko, vroeg gisteravond om ingrij pen van het Westen in zijn land.Klitsjko stelt dat de regering van president Viktor Janoekovitsj gisteren opzettelijk betogers heeft geprovoceerd als excuus om met geweld het Onafhankelijkheids plein te ontruimen. Hij had gister avond een overleg met Janoeko vitsj om over de escalatie van ge weld te praten. Onder de agenten die het plein moesten schoonve- gen, waren zwaarbewapende le den van een speciale eenheid. De autoriteiten spraken van 'een anti- terreuroperatie'. Er waren naar schatting 20.000 demonstranten op het plein, onder wie ook ex treemrechtse gewapende tegen standers van de regering. Die rie pen burgers op met wapens naar het Onafhankelijkheidsplein te komen. De Amerikaanse regering riep Janoekovitsj gisteravond op weer in gesprek te gaan met de op positie. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Frank-Wal- ter Steinmeier, vroeg de autoritei ten in Kiev de escalatie te bezwe ren. De 'EU-minister van Buiten landse Zaken' Catherine Ashton liet weten erg bezorgd te zijn.. Ultimatum aan toeristen in Middellandse Zee 'Wmf - SIH». Nuweiba Dahab SUDAN infograpbic DPd KIEV - Bij de gewelddadigheden gis teren in de Oekraïense hoofdstad Kiev zijn zes politieagenten door kogels gedood en circa 40 agenten verwond, eveneens door kogels. Daarnaast raakten meer dan 100 agenten op een andere manier ge wond. Er waren naar schatting 20.000 demonstranten op het centrale plein in de Oekraïense hoofdstad Kiev toen de autoriteiten de politie de opdracht gaven het schoon te vegen. Edward Snowdenpop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8