Iers' rundvlees Jumbo komt uit Nederland Voorspelling Facebook: Relatie uit in voorjaar VOORDEELWEKEN Bankfonds EU naderbij Grasmat getest BINNENLAND 7 TOT 'Geen inbraak in woning Borst' Wabe de Vries uit Valkenswaard moest een paar keer met zijn ogen knipperen, toen hij thuis kwam met zijn boodschappen. Maar het stond er echt. Op zijn kiloverpakking runderriblappen -'topkwaliteit uit Ierland', vol gens de reclamefolder- prijkte ook iets heel anders. Volgens het etiket was het 'Ierse rund' niet al leen in Nederland geboren, maar hier ook vetgemest, geslacht én uitgebeend. Wat is er dan nog Iers aan het rundvlees, vroeg De Vries zich af. Op de website van Jumbo wordt Iers rundvlees aangeprezen als topkwaliteit: „Groene Ierse wei des zijn ideaal voor runderen. Daar hebben runderen de rust en RUNDERRIBLAPPEN 1,176 5.98 ruimte om te grazen en te groeien. Dat proef je in dit malse en smaakvolle vlees." Een paar dagen later waagde De Vries een nieuwe poging om die delicatesse te bemachtigen. Ook die verpakking Ierse runderriblap pen was volgens het etiket echter gewoon afkomstig uit Nederland. Jumbo doet de dubbelzinnige eti ketten af als een incident. De fout zou niet op het hoofdkantoor lig gen, maar op de slagerijafdeling van een individuele winkel. „Voor zover wij kunnen nagaan, is dit alleen in Valkenswaard ge beurd", zegt een woordvoerder. „De betreffende franchisenemer koopt een deel van zijn assorti ment zelf in en is daarmee zelf verantwoordelijk voor de etikette ring. We hebben hem hierop aan gesproken, zodat dit niet meer ge beurt." Het is echter niet de eerste keer dat er bij Jumbo iets misgaat met de etiketten van zogenaamd Iers Rundvlees. In juni vorig jaar bleek op sommige etiketten 'Iers' rundvlees ook Polen en Italië bij herkomstland te staan. Dat zorg de voor ophef, een paar maanden nadat bekend was geworden dat in heel Europa paard werd ver kocht als rundvlees. Aanvankelijk deed Jumbo de zaak af met de melding dat medewerkers van lo kale vleesafdelingen een verkeer de code hadden ingevoerd. „Fout je, kan gebeuren." Maar volgens deskundigen bewe zen die fouten dat de supermark ten zijn etiketteringssysteem niet op orde had. „Het betekent dat driehonderd Jumbo-winkels met een slagerijafdéling foute etiket ten op het vlees kunnen plak ken", verklaarde hoofdredacteur Dick Veerman van voedings nieuwssite Foodlog. „Ook bij de worst en kipfilet." Hij waarschuw de dat zo ook onterecht Beter Le ven-sterren, het keurmerk van de Dierenbescherming, op vlees kon den belanden. Jumbo beloofde be terschap en bood excuses aan. Dat er nu weer foute informatie op vleesetiketten staat, noemt Veerman 'verbijsterend'. „Ik ge loof niet dat er gefraudeerd wordt, maar een super die na alle vleesschandalen nu nog zijn eti kettering niet op orde heeft en er zo mee omgaat, verdient een draai om zijn oren." Voedselwaakhond Foodwatch roept Jumbo op snel orde op za ken te stellen. „Consumenten moeten kunnen vertrouwen op wat ze kopen in de supermarkt." Uit Brits onderzoek bleek vorige week dat één op de drie etiketten foute of misleidende informatie bevat. Volgens Foodwatch is er geen reden om aan te namen dat dit in Nederland anders zou zijn. AMSTERDAM - Begin een relatie vooral in de winter, dan heeft die meer kans van slagen. Dit blijkt uit een analyse van Facebook. In de maanden mei, juni en juli wor den de meeste relaties verbroken. In februari de minste, wat vol gens Facebook wel eens verband kan houden met Valentijnsdag. Facebook heeft onderzoekers la ten kijken naar de (geanonimi seerde) profielen van iedereen in de VS van 23 jaar en ouder die tus sen januari 2008 en december 2011 zijn status heeft veranderd van 'vrijgezel' in 'heeft een rela tie', of andersom. De resultaten zijn gepubliceerd in zes blogs. Hieruit blijkt dat de helft van alle relaties die de eerste drie maan den overleeft, vier jaar of langer duurt. Aan een relatie gaat een pe riode van hofmakerij vooraf, waar in partners steeds meer berichten op eikaars profiel zetten. Na de statuswijziging in 'heeft een rela tie' neemt dit aantal meteen af. Berichten worden ook na die sta tuswijziging wel steeds liever. Facebookvrienden zijn sowieso lief voor elkaar. Wie zijn status verandert in 'vrijgezel' krijgt de week erna gemiddeld 225 procent meer berichten. Opmerkelijk is dat het aantal ver broken relaties vanaf begin 2011 in eens een stijging inzet. Die loopt parallel aan het herstel van de eco nomie. Partners schelen gemid deld 2,4 jaar. AUTOMATISCHE DECLARATIE eye wish opticiens BRUSSEL - Een akkoord over een Europees saneringsfonds voor ban ken lijkt een stapje dichterbij te komen. De lidstaten van de Euro pese Unie gaven hun voorzitter Griekenland gisteren iets meer speelruimte bij de onderhandelin gen met het Europees Parlement. De EU-landen maakten tijdens een vergadering in Brussel duide lijk wat zij per se eisen en over welke punten er overleg mogelijk is. Want het Europees Parlement wijst de huidige plannen voor het saneringsfonds van de hand, net als de actuele voorstellen voor de autoriteit die het allemaal moet af wikkelen. Het hele systeem (het Single Resolution Mechanism ge noemd) is te complex en boven dien hebben de nationale lidsta ten te veel macht bij het besluit om falende banken te saneren, vindt het EU-parlement. Boven dien willen de Europarlementa riërs dat het fonds eerder volledig beschikbaar komt dan nu voorge steld. Het saneringsfonds is de laat ste pijler van een Europese ban- kenunie. Die moet voorkomen dat de belastingbetaler opdraait voor wanbeleid bij banken. Eurogroep- voorzitter Jeroen Dijsselbloem be nadrukte dat het belangrijk is dat het de komende weken tot een ak koord komt. Een van de knelpun ten is dat het fonds niet direct van af het begin op volle kracht is. HILVERSUM - Er zijn vooralsnog geen aanwijzingen dat er is inge broken in het huis van oud-minis ter Els Borst, die vorige week maandag dood in haar garage werd gevonden. Dat heeft een woordvoerder van de politie gister avond gezegd in het tv-program- ma Opsporing Verzocht. De politie riep mensen op zich te melden als ze Borst nog hebben gezien of ge sproken tussen zaterdagavond 8 fe bruari, toen zij vertrok van het D66-congres in Amsterdam, en maandagavond 10 februari. De po litie wil het ook graag weten als mensen iets bijzonders bij het huis hebben gezien. COLVEN OP DE DIJK WOENSDAG 19 FEBRUARI 2014 door Annemieke van Dongen VALKENSWAARD - Vlees dat Jumbo verkocht als 'Ierse runderriblap- pen', was afkomstig van oer-Hol- landse koeien. Wat Jumbo afdoet als een foutje in één winkel, be wijst dat de supermarkt zijn etiket tering nog niet op orde heeft. Tl «MHIBX T« a mt 12.02.2014 KKMTOKMTK* mi't 2 inhoud/kt ftriit i/k» De 'Ierse' runderriblappen die de Jumbo-vestiging in Valkenswaard ver kocht, kwamen volgens het etiket gewoon uit Nederland, foto Wabe de Vries door Saskia Wassenaar COLIJNSPLAAT - Grote plenzen water die tot hoog op de dijk rollen moeten bij de Zeeland- brug in de buurt van Colijnsplaat de grasmat testen. Rijkswaterstaat, Deltares en het Wa terschap Scheldestromen willen weten wan neer de grasmat kapot gaat. Met die weten schap kunnen dijken beter getoetst worden. Rijkswaterstaat ontwikkelt samen met Delta res een nieuwe toetsmethode voor de sterk te van dijken. Eerder al zijn soortgelijke proeven bij Katten- dijke en op Tholen gedaan. De goifsimulator blijft ongeveer twee weken actief op de loca tie bij Colijnsplaat. foto Marcelle Davidse §2gl SU UW ZORGVEBZEKÖU Af: Loop gerust eens binnen voor uw persoonlijke zorgvoordeel of doe de Polischeck op www.eyewish.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7