'13-jarigen praten graag over seks, dat is vooral bravoure' 66 Getatoeëerden beschouwen hun tattoos doorgaans als kunstwerken 66 Ik kan me niet voorstellen waarom een arts of lijkschouwer zou weigeren 6 BINNENLAND Een tatoeage hoeft niet langer mee het graf in. Een tattoo hang je voortaan als een kunstwerk aan de muur. AMSTERDAM - Iedere getatoeëerde wil na zijn overlijden in een mu seum terechtkomen. Dat denkt al thans Peter van der Helm. De Am sterdamse tatoeëerder biedt daar om sinds kort de mogelijkheid de huidkunstwerken postuum te conserveren, waarna hij ze zal ten toonstellen. Al zo'n vijftig mensen hebben Van der Helm gevraagd hun ta toeages na overlijden van het lichaam te halen en te exposeren, sinds hij deze dienst onlangs aan kondigde. Meer dan de helft van zijn (toekomstige) klanten komt uit het buitenland. De meest in het oog springende is Britain's most tattooed man Mathew Whe- lan, die tegenwoordig officieel door het leven gaat onder de naam Body Art. Hij heeft meer dan 90 procent van zijn lichaam laten beïnkten. „Getatoeëerden beschouwen hun tattoos doorgaans als kunstwer ken. Dat is waarom zo'n beetje ie dereen met tattoos roept dat hij na zijn dood in een museum te recht wil komen. Maar niemand in de tattoowereld deed zijn best om te kijken of dit ook kan. Zo is bij ons het idee ontstaan", vertelt Van der Helm, die eigenaar is van de Amsterdamse tattoo- en grafïï- tishop Walls and Skin. Toekomstige klanten moeten in hun testament laten opnemen dat hun tattoos moeten worden ver wijderd, geconserveerd en ten toongesteld. Van der Helm vraagt de arts of lijkschouwer die bij het lichaam komt om de huid met tat too te verwijderen. Vervolgens stuurt hij die huid naar een gespe cialiseerde arts in het buitenland, die het vocht vervangt door silico nen. Uiteindelijk komt de gecon serveerde tattoo te hangen in een expositieruimte, bijvoorbeeld in een speciaal museum of de tat tooshop van Van der Helm. „Om te checken of dit allemaal kan en mag, heb ik onder andere het ministerie van Volksgezond heid, de politie, het Nederlands Forensisch Instituut en de Brand wondenstichting gebeld", zegt de inktartiest. „Maar overal kreeg ik maar een half of zelfs helemaal geen antwoord. Dus heb ik beslo ten het maar gewoon te dóen." Een mogelijke achilleshiel van het plan is dat de arts of lijkschouwer bereid moet zijn de huid te ver wijderen. Van der Helm: „Ze zijn het niet verplicht, maar ik kan me niet voorstellen waarom ze zou den weigeren. Het is namelijk de wens van de overledene. Het zal echter vast een keer gebeuren dat er een zegt: 'potverdorie, daar werk ik niet aan mee'." Na wat eigen speurwerk consta teert Van der Helm dat de wet het allemaal toelaat, mits het lichaam wordt geconserveerd voor het bui tenland. Bovendien stelt hij dat Gunther von Hagens ook zijn gang kan gaan. Deze Duitse we tenschapper prepareert menselij ke lichamen voor kunstdoelein den. Zoals voor zijn internationa le expositiereeks Body Worlds, die sinds vorige maand ook een per manente tentoonstelling heeft op het Amsterdamse Damrak. De bedenker hoopt dat de gecon serveerde tatoeages 'voor eeuwig' meegaan. Een paar honderd jaar moet zeker lukken, garandeert hij. Wie zijn tatoeage tot kunstwerk wil verheffen, zal 300 euro per 10 centimeter huid moeten betalen om in Van der Helms toekomsti ge expositie terecht te komen. Over een jaar of tien, als de eerste paar klanten zijn overleden, zal de tentoonstelling naar verwach ting kunnen openen. Op speciaal verzoek kan de huid wellicht ook bij nabestaanden thuis aan de muur komen te han gen. Die krijgen het kunstwerk dan in bruikleen, de tattooshop blijft namelijk altijd eigenaar. Van der Helm, die jarenlang in de reclamewereld heeft gewerkt: „Je koopt bij mij een stuk eeuwig heid voor jezelf. Doordat mijn shop eigenaar blijft, kunnen we voorkomen dat het kunstwerk gaat zwerven of verloren gaat als nabestaanden overlijden. Ben je zeker dat jouw nabestaanden je voor eeuwig zullen koesteren en de huid weer doorgeven binnen de familie? Dan kunnen we abso luut praten over thuisexpositie." Seksuoloog Yuri Ohlrichs verge lijkt het met de ophef over 'Dok ter Corrie' van eind vorig jaar. Veel ouders waren bang dat hun kinderen door haar grappig be doelde voorlichtingslessen in het Schooltv-weekjournaal op nieuwe seksuele ideeën werden gebracht. „Nu vrezen ze dat het beeld ont staat dat het normaal is om op jon ge leeftijd al seks te hebben. Onte recht. De meeste kinderen van 13 praten graag mee over seks, maar hebben nog geen idee waar ze het echt over hebben. Sommigen kun nen alle standjes noemen. Als je dan doorvraagt, blijkt het vooral bravoure. Zelfs als ze lichamelijk klaar zijn voor seks, zijn ze er geestelijk nog niet aan toe." De GGD krijgt veel over zich heen. Voor de jeugdmonitor, op basis waarvan gemeenten hun ge zondheidsbeleid bepalen, krijgen leerlingen uit de tweede klas van het voortgezet onderwijs explicie te vragen over hun seksuele erva ring. „We zijn verbaasd over de commotie, want we stellen deze vragen al twintig jaar", zegt woordvoerster Marieke Ruijgrok. „Het enige verschil is dat de en quête niet meer compleet ano niem is. Omdat we preventief meer willen betekenen, nodigen we risicogroepen uit voor een per soonlijk gezondheidsadvies. Zo proberen we jongeren zo gezond mogelijk te laten opgroeien." Ove rigens worden de resultaten van de enquête niet met de ouders ge deeld. „Vanaf 12 jaar is iedereen ei genaar van zijn eigen medische dossier." De vragen over seks vormen maar een deel van de enquête. In de vra genlijst komen ook onderwerpen aan de orde als bijvoorbeeld het gebruik van alcohol en drugs. Bij het blokje over seks zal veruit het grootste deel van de onder vraagde jongeren bij de eerste vraag, over ervaring met geslachts gemeenschap, al 'nee' invullen, voorspelt Ineke van der Vlugt van Rutgers WPF, het kenniscentrum voor seksualiteit. „Uit ons onder zoek uit 2011 bleek dat 3 procent van de 12- en 13-jarigen ervaring heeft. Bij 14- en 15-jarigen is dat 16 procent. Maar degenen die wel actief zijn, lopen vaak meer risico op een soa of ongewenste zwan gerschap. Ze zijn over het alge meen minder goed voorbereid. Het is toch goed om daar preven tief aandacht aan te besteden? Jon geren vinden het meestal vanzelf sprekend om het hierover te heb ben." Seksuoloog Ohlrichs is verbaasd dat de vragen over seksualiteit zo veel ophef veroorzaken. „Als 13-ja rigen hier te jong voor zijn, geldt dat toch ook voor de andere on derwerpen? Vergeet ook niet dat seks meer is dan alleen penetra tie. Daar móet je over praten." Van der Vlugt is van mening dat er juist nog een element in het on derzoek ontbreekt. „Op die leef tijd hebben jongeren soms ook met seksuele dwang te maken. Daar worden geen vragen over ge steld. Een tekortkoming, als je het mij vraagt." Een tatoeage aan de muur door Emiel van Dongen Peter van der Helm van tattooshop en spuitbuswinkel Walls and Skin. Hij wil huid met tatoeages als kunst exposeren, foto Olivier Middendorp Peter van der Helm Peter van der Helm door Orkun Akinci UTRECHT - De online-enquête van de GGD waarin 13- en 14-jarigen expliciet naar hun seksuele ervarin gen wordt gevraagd, zorgt voor veel commotie. Deskundigen snap pen de ophef niet. „Voor jongeren is seks vaak een vanzelfsprekender onderwerp dan voor hun ouders." De GGD is verbaasd over de commotie over de seks-vragen: „We steMeri deze vra gen al twintig jaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6