Triumph kwam binnen 'in stikken en brokken' Dakloos echtpaar moet D&T lanceert plan voor feestbus in uit garage in Westdorpe West-Zeeuws-Vlaamse dorpen 44 Dat ik hier zit, zegt meer over hen dan over mij. Zij zijn niet sociaal, ik kies mijn eigen weg 24 ZEEUWS-VLAANDEREN EENZAAMHEID OP SCHOOL Het ZeldenrustrSteelantcollege richt een plekje in voor leerlingen die zich in de pauzes vaak eenzaam voelen. Rollend Materieel Op de oprit van Kaasboer derij de Vos in Biervliet staat een klassieke Trium ph 5TA Speed Twin 500. De berij der blijkt geen baby- boomer, zo als je bij zo'n klassieke motorfiets zou verwachten, maar de 21-jarige Jeroen Risseeuw uit IJzendijke. „De motor is van m'n vader, maar ik toer er graag op rond." De Triumph 'markeert' z'n plaats, zo als de Britten de olielekkage, waar mee hun motoren structureel kampten altijd een positieve draai weten te geven. Types als deze danken hun populariteit mede aan de bioscoopfilm The Wild One, met de toen nog jonge Mar lon Brando als leider van eep mo torbende die een blonde schone probeerde te schaken. De Tri umph versterkte zijn stoere rol. Risseeuw: „Het is nog niet zozeer de vormgeving, maar meer de techniek die me aantrekt in voer tuigen uit die tijd. Alles is mecha nisch of elektrisch en er zit wei nig kunststof op." Om die reden koos hij op 16-jarige leeftijd al voor een oudere Kreidler-brom- mer in plaats van een scooter. Die reviseerde hij helemaal zelf, even als een semi-klassieke Suzuki GS 500 waarop hij op z'n achttiende reed. De interesse voor techniek en rijdend erfgoed heeft hij van vader Nico, die onder meer oude tractoren restaureert. Die spelen een rol in Farmers Got Talent, een club voor jonge agrariërs waarin Jeroen bestuurlijk actief is. Momenteel volgt hij in Gent een drie jaar durende HBO studie elektromechanica en zit daar door de week 'op kot'. Maar in de week enden wordt er gesleuteld. De Triumph kwam 'in stikken en brokken' in IJzendijke terecht. Een toerist liet hem 40 jaar gele den achter in Nieuwvliet nadat de motor de geest gaf. Op oldtimer beurzen werden veel ontbreken de onderdelen gevonden. Niet al les is helemaal origineel, maar met een strakke laklaag heeft de motor de juiste uitstraling. Jeroen trapt de motor met de nodige voorzichtigheid aan. En dan weer klinkt het sonore geluid van een 'staande twin'. Zowel pa Nico als zoon Jeroen maken graag een toer tje met de Triumph. Gewoon lek ker 'binnendeu'. TERNEUZEN - Sven (13) is een stoe re jongen die zich vaak alleen voelt. Hij weet als geen ander hoe het is om je in een kantine met meer dan duizend leerlingen al leen op de wereld te wanen. Talloze keren probeerde hij een gesprekje aan te knopen met de kinderen bij wie hij altijd aan ta fel schoof tijdens de pauzes op het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen. In de hoop dat er een band zou ontstaan, dat er jongens of meisjes bij zouden zijn met wie hij bevriend kon raken. Het lukte maar niet. De respons was minimaal. En als die er wél was, lagen plagerijtjes en pesterijen op de loer. Sven hing er maar een beetje bij en voelde zich daardoor allesbehalve gelukkig op de mo menten dat er geen les was. Sinds vorige week zit hij elke lunchpauze boven, op een rustige stek. Sven greep het initiatief van pestcoördinator Kim Nijssen aan om een rustige plek in te richten voor leerlingen die zich vaak al leen voelen. „Mijn broer wees mij op dit idee. Hij wist dat ik geen aansluiting kan vinden in de pauzes. Ik ging altijd wel bij een vast groepje zit ten, maar niemand keek echt naar mij om. Ik had alleen aanspraak als ze mij nodig hadden. Ik was het zat en daarom zit ik nu hier. Lekker rustig, op mijn gemak. Sommigen uit de groep hebben een keer gevraagd waar ik was. Ik heb netjes geantwoord. Daarna was het ook meteen goed voor ze. In de korte pauzes (een kwartier 's ochtends en 's middags) zit ik nog wel in de kantine, maar dat is meer dan genoeg." Net als Sven zou ook Werner (13) het leuk vin den als hij op de stilteplek ie mand vindt met wie hij later wél in de kantine kan lunchen en klet sen. Maar zoiets moet vanzelf ko men, weet hij. Het kostte hem geen moeite om de stap te nemen om voortaan ergens anders zijn boterhammen op te eten. Ande ren kunnen hem hier ook ge woon zien, maar daar geeft Wer ner helemaal niets om. „Ik houd er niet van om dingen te doen, puur om er maar bij te ho ren", vertelt hij. „In de kantine werd ik soms belachelijk ge maakt. Deed ik iets fout, dan kwa men ze daar steeds op terug. Een keer is misschien nog leuk, maar vijftig keer wordt wat veel, toch? Weet je, dat ik hier nu zit zegt meer over hen dan over mij. Zij zijn niet sociaal en ik kies mijn ei gen weg. Ze zoeken het maar uit, ik doe niet wat de groep doet. Het maakt mij niet uit hoe ze over mij denken. Ik vind het nu gewoon heel erg prettig hier. En lekker rustig." Sven en Werner zijn gefingeerde na men. SCHOOLPAUZES Maria liet dit gisteren weten. „We zitten hier in onderhuur en mo gen niet langer blijven." Voor de huisraad heeft het echtpaar in een leegstaand pand in Axel een plekje gevonden. Voor zichzelf hebben ze nog altijd geen perma nent onderdak. Maria (65) en Philippe (73) die uit hun huis in Axel zijn gezet vanwe ge huurschulden, verblijven sinds begin dit jaar in de garage. Ze sla pen geregeld in de dag- en nacht- opvang van het Leger des Heils in Terneuzen. Tot nu toe hebben in spanningen van onder meer de ge meente en het Leger des Heils om het echtpaar te huisvesten niets opgeleverd. De Buitendijks stel len hoge eisen, volgens Edwin Geerse van het Leger des Heils. Maria zegt nog geen aanbod te hebben gehad. Zij richt haar hoop op een bewindvoerder met wie het echtpaar deze week voor het eerst een afspraak heeft gemaakt. Jongmans staat op de kieslijst van Dorpsbelangen Toerisme (D&T) voor de komende raadsver kiezingen. „Ik probeer namens mijn partij op te komen voor de belangen van de jeugd", geeft hij aan. De Eedenaar heeft, net als veel streekgenoten, gemerkt dat er in de regio nog nauwelijks iets te doen is voor tieners. Hij wijst dorpsraden op een initiatief van plaatsgenoot Willy van de Bos sche. Die kocht onlangs een oude bus van De Lijn, en wil die om bouwen tot 'recratiebus'. „Die ga ik verhuren voor feesten en bij voorbeeld open dagen van bedrij ven", legt Van de Bossche uit. „Maar voor het idee van Ton Jong mans, om de bus regelmatig bij dorpen neer te zetten, leent dit zich ook uitstekend." In de bus komen zitjes, een bar en een plek voor een DJ. Ervóór kan een partytent worden, gezet, om de feestlocatie wat groter te maken. Jongmans wil zich vooral richten op de jongeren van 14 tot 17 jaar. „Er wordt geen alcohol geschon ken, en er is toezicht", geeft hij aan. De D&T'er heeft inmiddels een brief gestuurd aan de dorpsra den. „Met hen wil ik kijken of er interesse is, en of er geschikte lo caties gevonden kunnen worden." Volgens Jongmans moet dat wel lukken. „Ik denk aan bedrijventer reinen en bij kleinere dorpen bij voorbeeld op het erf van een boer." Jongmans gaat binnenkort met de gemeente Sluis in gesprek over de mogelijkheden. door Chris Platteeuw Tijd speelt geen rol. De liefhebbers van oud rollend materieel steken veel vrije uren in hun hobby. In de ze rubriek vertellen Zeeuws-Vlamin gen over hun passie. Vandaag: Jeroen Risseeuw over zijn Triumph. Moederziel alleen in de schoolkantine door Raymond de Frel I De klassieke Triumph 5TA Speed Twin 500 is van vader Nico, maar Jeroen Risseeuw rijdt er vaak op rond, lekker door de polder, foto Chris Platteeuw Sven (13) Pestcoördinator Kim Nijssen sprak met een leerlinge die zich een zaam voelde tijdens de pauzes op school. Dat bracht haar op het idee om een aparte ruimte be schikbaar te stellen voor leerlin gen die geen aansluiting kunnen vinden bij andere leerlingen. Een leerling mag niet zomaar in de ze ruimte zijn boterhammen op eten. De begeleiders moeten con stateren dat er een gegronde re den voor is. Is die er, dan krijgt de leerling een pasje waarmee hij zijn aanwezigheid kan legitimeren. Voor leerlingen met een aandoe ning, zoals autisme en ADHD is er op het Zeldenrust-Steelantcollege al langer een plek waar zij rustig kunnen pauzeren. door Harmen van der Werf WESTDORPE - Het oudere dakloze echtpaar Maria en Philippe Buiten dijk moet eind deze maand de gara ge in Westdorpe verlaten hebben waar ze hun huisraad hebben opge slagen en ook wel de nacht door brengen. door Martijn de Koning EEDE - Een 'feestbus' die van dorp naar dorp reist, kan jongeren in West-Zeeuws-Vlaanderen toch de mogelijkheid bieden om in de ei gen streek uit te gaan. Ton Jong- mans uit Eede heeft dat plan ge stuurd aan de dorpsraden in West-Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66