Voorschot voor pgb verdwijnt in 2015 voor woningovervaller Eye Wish Opticiens: meer oog voor jou 44 Volg veetransport 44 Ik wil m'n dieren rustig kunnen laden. Als er zo'n dure dierenarts bij is, geeft dat stress reportace Staatssecretaris Dijksma wil de privileges van varkensboeren en transporteurs intrekken. BINNENLAND 5 eye wish opticiens WIJHE - Met een paar ferme tikken tegen de metalen staldeuren wordt de rust van de varkens op hun laatste dag ruw verstoord. De volgende ochtend zullen ze in al le vroegte worden opgeladen voor hun laatste reis: naar slachthuis Tönnies, net over de grens in Duitsland. Dierenarts Edward Os kam van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) con troleert daarom vanmiddag de die ren. Door lawaai te maken, checkt hij of ze allemaal opstaan: zijn ze niet kreupel? Of ziek? Zo werpt hij een blik in alle hokken waar varkens staan met een blauwe verfstreep op de rug. Die zijn 6,5 maand oud en wegen zo'n 120 ki lo; het ideale slachtgewicht. Staatssecretaris Dijksma van Eco nomische Zaken wil dat dieren die naar het buitenland gaan, voortaan niet meer al de dag vóór transport worden gekeurd. Per 1 maart wil zij de 'klepkeuring' her invoeren: de dierenarts moet de varkens dan beoordelen op het moment dat ze in de veewagen worden geladen. Het huidige sys teem schiet volgens haar tekort. De regels worden te vaak overtre den, blijkt uit onderzoek van de NVWA. Daar komt bij dat het sys teem niet garandeert dat een boer de vooraf gekeurde varkens in laadt, en niet stiekem andere (zie ke) dieren. Ook kan tussen de keu ring en het transport nog iets mis- gaan met de dieren. Een virus kan varkens binnen een paar uur ziek maken. Daar komt bij dat de die renarts bij de laadklep beter kan zien of een dier kreupel is. Bij de export van runderen, schapen en geiten is die keuringsmethode al tijd verplicht geweest, voor var kens is die in I008 afgeschaft. Voor de Dierenbescherming kan de klepkeuring voor varkens niet snel genoeg worden heringe voerd. Volgens directeur Frank Da- les gaat bij veetransporten nu nog veel te veel mis en zouden alle transporten moeten worden ge- met gps, dan is er geen discussie meer over rijtijden en temperaturen monitord via gps-systemen. „Er is dan ook geen discussie meer over rij- en rusttijden en te hoge of la ge temperaturen aan boord." Varkensboeren en transporteurs zijn echter fel tegen de herinvoe ring van de klepkeuring. Die zou ze een flinke kostenpost bezorgen en qua dierenwelzijn en voedsel veiligheid niets toevoegen. „Nu is de dierenarts in een half uurtje klaar. Het inladen van een veewagen kan wel anderhalf uur duren", verklaart de Wijhese var kenshouder Gino Schrijver. „De NVWA rekent 250 euro per uur. Ik wil m'n dieren rustig kun nen laden. Als er zo'n dure dieren arts naast staat, geeft dat stress." Veehandelaar Jan Schuttert, die wekelijks 18.000 varkens naar Duitsland exporteert, ziet nog meer bezwaren. Zijn veewagens worden nu voor dag en dauw gela den, zodat ze twee keer op een dag op en neer kunnen rijden. „Dat kan straks niet meer, want de dierenartsen komen niet om 5 uur 's morgens opdraven voor een keuring", zegt Schuttert. „De slachterijen komen dan ook in de knel. Die hebben vanaf 6 uur 's morgens een constante aanvoer nodig." Nederlandse slachterijen zullen daarvan profiteren, denkt hij. Want varkens die binnen Neder land op transport gaan, worden pas gekeurd bij aankomst in het slachthuis. „Als het aanbod voor Nederlandse slachters stijgt, da len de varkensprijzen. En voor var kenshouders is dat niet goed." In Wijhe heeft dierenarts Oskam zijn oordeel snel paraat. Hij stem pelt de exportformulieren die de transporteur moet overhandigen bij het slachthuis. „Gezonde die ren. Dat merk je eigenlijk al met een als je de stal binnenkomt. Ze zijn nieuwsgierig, komen naar je toe, knorren en spelen me de ket tingen. Dat is met zieke dieren echt wel anders." Het geld wordt voortaan gestort bij de Sociale Verzekerings Bank (SVB). Die keert het rechtstreeks aan de zorgverlener uit als de no ta van de zorgbehoeftige is goed gekeurd. Dat meldt de Nederland se Zorgautoriteit (NZa), naar aan leiding van vragen over de tekort schietende controle op de beste ding van pgb's. VGZ, dat via haar zorgkantoren jaarlijks 550 miljoen aan pgb's uit keert, verwacht dat deze maatre gel zal leiden 'tot een forse daling van de terug te vorderen bedra gen'. VGZ zegt dat eind december nog 7 miljoen moest worden inge vorderd. VGZ zet in uiterste in stantie incasso in, maar dat leidt slechts in een beperkt aantal ge vallen tot beslaglegging. NZa on derzoekt of zorgkantoren het niet benutte of onterecht uitgekeerde geld eerder kunnen invorderen. Menzis zegt nog zo'n 7,5 miljoen euro tegoed te hebben van men sen met een pgb. Daarvan is 15 tot 20 procent benut voor uitgaven die niet zijn toegestaan. Menzis heeft eind vorig jaar 3 miljoen eu ro afgeboekt die niet meer geïnd kunnen worden. Volgens de woordvoerder gebeurt dat alleen bij overlijden of wanneer betrok kene in de schuldsanering terecht komt. Menzis past wel beslagleg ging toe als de schuld niet wordt terugbetaald. Achmea, dat als een van de slecht ste zorgkantoren uit het NZa-on- derzoek komt, zegt dat de 'verbe- terpunten zijn opgepakt'. Ook zijn volgens de woordvoerster meer mensen aangetrokken voor bestrijding van oneigenlijk ge bruik en fraude. wond. Maar ook als ze er zonder kleerscheuren van afkomen, is de psychische schade niet te over zien. Deze mensen voelen zich niet meer veilig in huis en kiezen er vaak voor om te verhuizen. Op zo'n leeftijd heeft dat een enorme impact." De korpsleiding van de Nationale Politie laat weten dat woningover vallen op ouderen 'de hoogste prioriteit' hebben. „We waarschu wen ouderen om niet zomaar voor iedereen de voordeur open te doen", zegt een politiewoord voerder. „Wees op je hoede. En als je dan toch wordt overvallen: werk mee en probeer je vooral niet te verzetten. Als oudere maak je geen schijn van kans." Ouderenorganisatie Unie KBO vindt dat de politie nog meer kan doen om de criminaliteit tegen ouderen in te dammen. „Er wordt wel voorlichting gegeven, maar enkel daarmee los je het pro bleem natuurlijk niet op", stelt Jan Brinkers, beleidsadviseur bij Unie KBO. Hij pleit ervoor dat wijkagenten ouderen actief bena deren als er sprake is van toene mende criminaliteit in de buurt, zoals een inbraakgolf. Ook wil Brinkers dat er binnen de Nationa le Politie een chef'ouderen en cri minaliteit' wordt aangesteld. „Het zegt mij niet zoveel dat dit onder werp hoge prioriteit heeft. Ik zie liever concrete actie." Brinkers kaart zijn zorgen binnenkort aan bij het ministerie van Veiligheid en Justitie. Ontdek onze gevarieerde collectie Onze opticiens nemen alle tijd voor u |5T WOENSDAG 19 FEBRUARI 2014 Keuring terug op de klep door Annemieke van Dongen Dierenarts Oskam controleert var kens voor ze naar het slachthuis gaan. foto Herman Engbers/HH Frank Dales, Dierenbescherming Gino Schrijver, varkenshouder door Chris van Alem UTRECHT - De voorschotten voor het persoonsgebonden budget wor den vanaf 2015 niet meer aan de budgethouders uitgekeerd. VGZ, dat 550 miljoen aan pgb's uitkeert, zegt dat eind decem ber nog 7 miljoen moest worden geïnd. Carrera Prijs: €145 Michael Kors Prijs: €179 Toe aan een nieuwe look? Kom dan een keer langs in een van onze winkels voor een kennismaking. In onze gevarieerde collectie vindt u mooie, eigentijdse monturen van topmerken zoals Gant, Carrera, Michael Kors en Gucci. Onze ervaren vakmensen helpen u graag bij het kiezen van de bril die het beste bij u past. Ook geven onze opticiens duidelijke uitleg bij uw oogmeting en rekenen ze altijd uw persoonlijke zorgvoordeel uit, Tijdelijk kan dat oplopen tot wel 1270, Wilt u weten welke bril goed bij u past of hoeveel zorgvoordeel u krijgt? loop dan eens binnen bij Eye Wish Opticiens in bijvóorbeeld Goes, Middelburg, Oostburg, Terneuzen of Vlissingen of maak een afspraak via www.eyewish.nl. We zien u graag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5