Toren en carillon wachten grondige restauratie Stamppot van wereldkampioen bij Agrimarkt BEVELANDEN en THOLEN 25 Wijkvereniging houdt bingo-avond GOES - Goes heeft weliswaar een nieuwe stadsbeiaardier, maar van af eind volgende maand zullen de klokken weer een halfjaar zwij gen. Het carillon wordt namelijk gereviseerd, als onderdeel van een algehele en hoognodige restaura tie van de toren, die wordt ge plaagd door boktor. Die revisie is iets waar de Stich ting Goese Beiaard al 'heel lang om bedelt', zegt secretaris-pen ningmeester Dick Oostinga van de stichting. „Die boktor moet aangepakt worden, dus de klok ken moeten er toch uit." Ze gaan naar Asten, waar 's werelds groot ste klokkengieterij en fabriek van torenuurwerken is gevestigd. Dat belooft spectaculair te worden, want de klokken moeten met een kraan uit de toren worden ge haald. Behalve de klokken zal ook het klavier zelf worden gereviseerd, al zou de stichting het liefst zien dat het compleet wordt vernieuwd zo dat het wat comfortabeler spelen is. De restauratie is een kostbare aangelegenheid, maar de gemeen te Goes, eigenaar van de toren en het carillon, wil dat niet halfslach tig aanpakken. Het is tevens de be doeling dat de toren weer een au thentiek slingeruurwerk krijgt. Voor wat betreft het carillon wordt de stichting om advies ge vraagd. „We worden wel gehoord door de gemeente." De werkzaamheden betekenen dat er dit jaar geen zomerconcer- ten zullen plaatsvinden. Toch ziet de Stichting Goese Beiaard het ook als een kans om het carillon weer meer in de belangstelling te krijgen. „We willen in het najaar een evenement verbinden aan de heringebruikname, bijvoorbeeld een wedstrijd", zegt Oostinga. Wie denkt dat het carillon een uit gerangeerd instrument is, heeft het mis. Er komt een nieuwe, jon ge generatie beiaardiers aan. Er is meer animo dan dat er torens zijn. „Een nieuwe impuls, ook voor het Goese carillon. Dat moe ten we zien vast te houden." Agrimarkt verkoopt twee soepen en twee stamppotten van de We reldkampioen 2013. Onder de pro ductnaam 'Hans' Zilte Smaaksen- saties' verschijnt uiteraard zijn snert met Oosterscheldewater, een prei-mosterdsoep met ho ning en bieslook, stamppot boe renkool met Zeeuws spek („Veel groener dan de rest") en stamp pot spruitjes-ui met crème-frai- che. „Ik verander elk seizoen de gerechten. Steeds zijn twee ge rechten vegetarisch, met tips voor de vleeseter over wat er bij kan." De gerechten zijn gezouten met Oosterscheldewater en volgens Everse bijna helemaal zonder e-nummers. „Het is niet het goed koopste maar het is écht eten. Met eerlijke ingrediënten en kauwbaar", vindt de chefkok. Everse verdedigt zijn WK-titel vrijdag in Groningen. Zijn erwten soep is ditmaal weer wat Zeeuw- ser dan vorig jaar: al het zout komt van Aqua Divina, het gezui verde Oosterscheldwater, waar mee dit keer ook de harst, de pro cureur en de rookworst van slager Van Velzen uit Krabbendijke is ge maakt. De prei komt uit Kamper land, van de experimentele teelt op water van Sandee en naast spli- terwten gebruikt Everse nu de helft gedroogde erwten uit Zeeuws-Vlaanderen. „Dat geeft hier en daar een vliesje in de soep, maar veel mensen vinden dat wel lekker." Zijn stamppotinzending is dit maal een variant op blote-bille- tjes-in-het-gras die Everse een paar jaar geleden verzon: Hans Everse verdedigt zijn wereldtitels stamppot en snert aanstaande vrijdag in Groningen. blote-billetjes-in-de-zeekraal. Met witte bonen en zeekraal die gezien het seizoen geoogst moest worden in Frankrijk, maar die daar groeide uit zaad van zeekraal teler Hubrecht Janse van de Heer lijkheid van Wolphaartsdijk. „Jan- se probeert op die manier zijn le verseizoen te verlengen." Everse verwacht vrijdag in Gro ningen weer een sterker deelne mersveld dan in voorgaande ja ren, met meer professionele koks. Als hij wint, mag de stamppotbe ker in Colijnsplaat blijven wegens drie opeenvolgende titels. De snerttitel won Everse vorig jaar voor het eerst. Het was de eerste maal in de twaalf bestaansjaren van de wedstrijd dat een winnaar beide titels pakte. Carnavalsmis in Bonifaciuskerk In de Bonifaciuskerk in Kwa- dendamme is 23 februari om 11 voor 11 een carnavalsmis rondom het carnavalsthema 'Me worde d'r nie werm of koud van'. Onder dat motto wordt samen met pastoor Fons van Hees en prins car naval Geêrt de tste mis ge vierd. Voorafgaand is een groot carnavalsontbijt. Lezing over rouw in het Vlinderhuis Rouwdeskundige Arthur Polspoel geeft komende zon dag een lezing in het Vlin derhuis, de aula van Monuta op de begraafplaats in Goes. Hij schreef diverse boeken over verwerking van verlies en doceert aan de HGU in Utrecht. Toegang: 7,50 euro. Aanwezig ontvangen daar voor ook twee consumpties. Poppenkast in Vrije Evangelische Kerk In de kerk van de Vrije Evan gelische Gemeente te Goes vindt komende zondag een dienst plaats speciaal voor kinderen. Er is dan een op treden van de drama- en mi- megroep Salt. Die speelt de levende poppenkastvoorstel ling 'Zaza, Jaws en Snater staan op'. Aanvang 10.00 uur. Urker koor bij jubileum Lofzang Mannenkoor De Lofzang uit Goes geeft zaterdag 1 maart een jubileumconcert in de Sionkerk. Ook het Urker vis serskoor Crescendo treedt dan op. Aanvang 19.00 uur. Belangstellenden kunnen meezingen. Er is een collec te voor de stichting Helpen de Handen. Info: www.man- nenkoordelofzang.nl. Workshop subsidie sportactiviteiten De gemeente Reimerswaal houdt morgen een work shop voor sport- en vrijwilli- gersclubs die subsidie wil len voor Sportimpuls: activi teiten voor mensen die niet of nauwelijks sporten of be wegen. De workshop is in De Vroone te Kapelle vanaf 19.30 uur. Info: www. sport- indebuurt.nl/sportimpuls. De Wijkvereniging Goes- Oost houdt komende zater dag, 22 februari, een bin go-avond. Het evenement wordt gehouden in Wijkcen trum Jan Ligthart aan de Bergweg 12 te Goes. Iedereen is welkom. De zaal is open vanaf 19.00 uur. De bingo neemt om 19.30 uur een aanvang. WOENSDAG 19 FEBRUARI 2014 De nieuwe stadsbeiaardier Rien Donkersloot achter het klavier van het Goese carillon, foto Marcelle Davidse door Luc Oggel door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - Een tweede Beken de Noord-Bevelander prijkt volgen de week op een etiket in de schap pen van Agrimarkt: na prei-op-wa terteler Robert Sandee uit Kamper land is dat chefkok Hans Everse van CBCulinair en zorgcentrum Cleijenborch in Colijnsplaat. KWADENDAMME GOES GOES GOES KAPELLE GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59