College van Kapelle sluit de gelederen Dakloos echtpaar moet uit garage in Westdorpe 30,00 Op zoek naar vleermuizen 66 Sommige mensen denken dat er iemand met een hamer op de klokken slaat 24 BEVELANDEN en THOLEN CARILLON Kersverse stadsbeiaardier Rien Donkersloot laat de Goese klokken weer als vanouds klinken. Ivo Opstelten in discotheek Man aangehouden voor bedreigingen 3-ganeenkeuzemenu Woordvoerder namens het colle ge Leo Kosten bracht gisteren over de zaak een korte verklaring naar buiten. „Een stevig gesprek in een open sfeer." Meer wilde de wethouder er des gevraagd niet over zeggen. „We hebben afgesproken dat we deze verklaring naar buiten brengen. Inhoudelijk gaan we daar niet ver der op in. Wij maken als college een pas op de plaats. Het woord is aan de gemeenteraad. En natuur lijk gaat Leo zijn hand niet aan de ze zaak branden", zei hij gisteren over zichzelf. De gemeenteraad behandelt dins dag het bestemmingsplan Oester baai. Het college, met uitzonde ring van wethouder Jon Hersel man, besloot op 4 februari dit be stemmingsplan ter besluitvor ming aan de raad voor te leggen. In dit bestemmingsplan wordt planologisch geregeld dat in het park nog alleen recreatief ge woond mag worden. Herselman blijft echter een voorstander van 25 procent permanente bewo ning. „Maar ik blijf natuurlijk niet als een moderne Don Quichot tegen het bestemmingsplan strijden. Ik ga het bestemmingsplan daarom zeker niet aanvechten. Dat wilde ik doen maar ik leg me neer bij de democratische meerderheid. Be langrijk punt blijft voor mij de handhaving. Daar komt wat mij betreft het accent op te liggen." Kosten ging gisteren niet in op de vraag of de kou door 'het stevige gesprek in een open sfeer' uit de lucht is. Herselman ging daar gisteren wel op in. „Wat mij betreft is de kou uit de lucht. Voor mij wel in ieder geval. De neuzen staan dezelfde kant op." EF GOES - Naar de sportschool hoeft Rien Donkersloot (28) niet. De kersverse stadsbeiaardier van Goes haalt zijn lichaamsbeweging uit het beklimmen van torens. Ook in Goes moet je er wat voor over hebben om het klokkenspel van de Grote Kerk te bereiken, maar Donkersloot doet het graag. Gisteren liet hij voor de tweede keer sinds zijn benoeming de zo bekende klanken over de stad dwarrelen. Hij was één van de zes gegadig den om Sjoerd Tamminga op te volgen, de beiaardier die vorig jaar overleed, maar onlosmakelijk met het Goese carillon verbonden blijft. Donkersloot, woonachtig in Rotterdam, had Tamminga ooit een keer ontmoet tijdens één van de zogeheten zomerconcerten in Goes en had het klavier dus al eens beroerd. Dat beviel en dus lag het voor de hand om te sollici teren. De banen liggen voor een beiaardier bovendien niet voor het oprapen. Donkersloot, die deze dinsdag door de tandarts te grazen is geno men en dientengevolge met een dikke wang ('fotografeer me maar aan mijn rechterkant') verschijnt, is van huis uit organist, maar sinds een jaar of zes ook gediplo meerd beiaardier. Het is een rede lijk lastig instrument, weet hij. „Maar de klank van de klokken is fascinerend. Wat me ook aan spreekt is de plek, middenin de stad. Het is een bizar idee dat je zo'n trap beklimt waar al eeuwen mensen overheen gaan." Is de klim naar het instrument toe al een hele inspanning, het be spelen vergt ook het nodige van de ledematen. Het is een combina tie van handen- en voetenwerk, die ook veel leven maakt. „Een beetje alsof je in een oude auto rijdt", grapt hij. Omdat de beiaar dier niet zichtbaar is voor het pu bliek, beseffen veel mensen niet hoe de klanken wordt voortge bracht. „Sommigen dat er iemand met een hamer op de klokken slaat." Het klavier, zeg maar de toetsen, bevindt zich in een vrij kleine ruimte. Dat het er in de zomer bloedheet kan worden laat zich ra den. Alvorens kan worden begon nen met spelen moet een luik worden opengezet, anders hoort de beiaardier niet wat hij doet. De toetsen en pedalen zijn met sta len kabels verbonden aan de klok ken. Hoe groter de klok, hoe lager de toon en hoe meer kracht het vergt om hem te laten klinken. Het klavier is eigenlijk net iets te klein voor Donkersloot, hij komt bijna met zijn knieën tegen zijn handen. Hij heeft bladmuziek mee, maar improviseert ook graag. „De smaak van de bevol king is breed, dus die van de beiaardier moet dat ook zijn", zegt hij. Hij sluit dan ook niet uit dat er wellicht ooit iets uit de Top 40 voorbij komt. „Verzoekjes zijn welkom." Rien Donkersloot bespeelt het Goese carillon elke dinsdag van 13.30 tot 14.30 uur. De rest van de week neemt de automaat het over. COESE BEIAARD GOES - Op uitnodiging van de WD Zeeland komt minister Ivo Opstelten van Veiligheid en. Justi tie woensdag 26 februari naar Goes. Tijdens een politiek café in Dans theater El Toro aan de Oude Vis markt 2 zal minister Opstelten met de inwoners van Zeeland van gedachten wisselen over onder werpen als veiligheid, economie en werk. Tot hoofdonderwerp van de avond is het thema Veiligheid be noemd. Iedereen kan zijn/haar vragen, wensen of gedachten met de mi nister delen. Het politiek café is openbaar en begint om 20.00 uur. CADZAND - Een 31-jarige man uit Sluis is maandagavond omstreeks negen uur opgepakt in een horeca bedrijf in Cadzand voor vernielin gen en bedreigingen. De man had flink gedronken. Hij bedreigde een personeelslid, waar na hij in het horecabedrijf diverse lampen en het nooduitgangbord je vernielde. Bij aankomst van de gealarmeerde politie gooide de Sluisenaar nog een stoel kapot. Hij bedreigde ook de twee agen ten die hem aanhielden. 't Streefkerkse Huis Op woensdag en donderdag in februari en maart (puurgenieten op een unieke Cocatie met een adiemêenemencf uitzicht www.streefkerksehuis.nl Maria liet dit gisteren weten. „We zitten hier in onderhuur en mo gen niet langer blijven." Voor de huisraad heeft het echtpaar in een leegstaand pand in Axel een plekje gevonden. Voor zichzelf hebben ze nog altijd geen perma nent onderdak. Maria (65) en Philippe (73) die uit hun huis in Axel zijn gezet vanwe ge huurschulden, verblijven sinds begin dit jaar in de garage. Ze sla pen geregeld in de dag- en nacht- opvang van het Leger des Heils in Terneuzen. Tot nu toe hebben in spanningen van onder meer de ge meente en het Leger des Heils om het echtpaar te huisvesten niets opgeleverd. De Buitendijks stel len hoge eisen, volgens Edwin Geerse van het Leger des Heils. Maria zegt nog geen aanbod te hebben gehad. Zij richt haar hoop op een bewindvoerder met wie het echtpaar deze week voor het eerst een afspraak heeft gemaakt. door Frank van Cooten kapelle - Het college van burge meester en wethouders van de ge meente Kapelle heeft de gelederen gesloten. Dat bleek gisteren na af loop van de wekelijkse collegever gadering waar werd gesproken over het forse meningverschil tus sen wethouder Jon Herselman ener zijds en de wethouders Leo Kosten en Evert Damen anderzijds over het bestemmingsplan De Oester baai in Wemeldinge. KWADENDAMME - Voordat Natuurmonumenten overgaat tot het kappen van een aantal bomen moet eerst worden onderzocht of in de holtes van de oude bomen vleermuizen aanwezig zijn. Dat gebeurde gisteren met een boomcame ra door Mark Dobbelaar (geel hesje) en Alex Wieland. Als vleermuizen wor den aangetroffen, blijft de boom even staan, foto Marcelle Davidse 'Het is als rijden in een oude auto' door Luc Oggel Beiaardier Rien Donkersloot De Goese beiaard telt 47 klokken, waarbij de zwaarste klok een F1 is van ongeveer 965 kg. zwaar. De twee zwaarste klokken zijn door Alexius Petit gegoten, de b1 en Cis2 in 1948 door klokkengiete rij van Bergen. De overige klokken zijn in 1969 door Eijsbouts gegoten. Bron/info: carillontorens.com r Hotel-Restaurant Duinweg 48 Zoutelande Tel. 0118-561521 meten cm een O O door Harmen van der Werf WESTDORPE - Het oudere dakloze echtpaar Maria en Philippe Buiten dijk moet eind deze maand de gara ge in Westdorpe verlaten hebben waar ze hun huisraad hebben opge slagen en ook wel de nacht door brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58