Crisis slaat gaten in bezetting Noordstraat Verkiezingsdebat over economie levert weinig verrassends op 30,00 64 Dat we in een mooi landschap leven, is bij onze inwoners nog onvoldoende bekend. 24 SCHOUWEN-DUIVELAND NIEUW EVENEMENT Om Schouwen-Duivelanders te laten beseffen hoe mooi hun omgeving is wordt de Landschapsdag gehouden. Centree pakt uit met Sing Swing-in 3-eaneenkeuzemenu Niet alleen de economische crisis waardoor mensen minder geld uitgegeven, maar ook het slechte voorjaar van 2013 heeft de uitba ter van beide horecazaken naar ei gen zeggen de das om gedaan. „Wij vinden het heel erg jam mer", zegt voorzitter Sander Pen ning van de Ondernemersvereni ging Burgh-Haamstede. „Niet al leen voor de Noordstraat, maar ook voor de ondernemers natuur lijk." Penning hoopt dat er snel nieuwe ondernemers zullen op staan om een nieuwe zaak te be ginnen. „Want het is gewoon een a-locatie. Het is de entree van het dorp en wij willen graag een bij drage leveren om die plek nog aantrekkelijker te maken." Naast de horecazaken Mi Casa en de Graaf van Haamstede is eerder ook al De Olijke Tapper (Westen- schouwen) vanwege de slechte economische omstandigheden ge sloten. Drie horecazaken in de toe ristenkern Burgh-Haamstede die het niet hebben gered. Maar of dat representatief is voor de situa tie van de horeca op Schou- wen-Duiveland kan Rob Rameau, voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland, afdeling Schou- wen-Duiveland niet zeggen. „Nee, ik heb maar heel beperkt in zicht. Het geheim zit bij de exploi tanten zelf. Maar het is duidelijk dat de horeca al lange tijd onder druk staat. De rek is er uit en de conjunctuur speelt zeker parten." Hij legt uit dat ook bij gelijkblij vende omzetten de druk steeds groter wordt, onder meer door de toename van personeels- en pro- ductkosten. Rameau wil overi gens niet te negatief zijn over de horeca. „Er zijn ook genoeg voor beelden dat het heel goed gaat. Ondernemers met veel initiatief en visie hebben minder last." BURCH-HAAMSTEDE - Alle natuuror ganisaties die actief zijn op Schou- wen-Duiveland presenteren zich 19 april, paaszaterdag, op land goed Molenberg in Burgh-Haam stede. Het initiatief van deze gezamenlij ke open dag gaat uit van de ge meente. „We wilden al die instan ties en verenigingen eens bij el kaar hebben," vertelt ambtenaar Peter van Zanten. „Dan kunnen ze op een krachtige manier hun boodschap neerzetten." En die boodschap is? „Nou, dat we op Schouwen-Duiveland in een heel mooi landschap leven. Dat is bij de eigen inwoners nog onvoldoende bekend, menen wij." Die indruk wordt bevestigd door Margo Grevel van de Schouwse VW: „Toeristen weten over het algemeen de mooie plekjes op het eiland wel te vinden. Maar ik spreek regelmatig streekgenoten die nooit op die plaatsen komen. Voor hen horen die er gewoon bij. Het mooie van Schou wen-Duiveland is voor deze inwo ners iets vanzelfsprekends." Van zanten: „Maar de recreant wordt niet vergeten. Dat geeft de datum al aan. Paaszaterdag is im mers het begin van het toeristen seizoen." Op het terrein van de Molenberg worden paaszaterdag drie pleinen ingericht. Eentje waarop de orga nisaties zich presenteren en infor matie verschaffen. Verder is er een culinair plein waar voornamelijk streekproduc ten kunnen worden geproefd. Op het derde plein - het doe-plein - kunnen bezoekers meedoen aan spelletjes en andere activiteiten. Tot nu toe hebben zich elf organi saties gemeld, waaronder Natuur monumenten, Staatsbosbeheer, de Natuur- en Vogelwacht en de stichting Landschapsbeheer Zee land. Andere namen zijn: Agra risch Schouwen-Duiveland, stich ting Natuur- en Milieueducatie en de vereniging Stad en Lande. De gemeente levert een finan ciële bijdrage aan de landschaps dag. „Hoeveel dat wordt, is nog niet duidelijk", zegt Van Zanten. „We weten nog niet precies hoe veel geld we nodig hebben. Maar het wordt betaald uit het promo tiebudget dat hoort bij het Land- schaps Ontwikkelings Plan. De deelnemende organisaties betalen trouwens ook mee." Van Zanten mikt op een groot pu bliek. „Dat zal grotendeels van het weer afhangen. Strandweer is niet goed, stromende regen even min." De Dag van het Veelzijdig Land schap, zoals de officiële naam luidt, duurt van 10.00 tot 16.00 uur. ETEN UIT DE NATUUR 't Streefkerkse Huis Op woensdag en donderdag in februari en maart (Puurgemeten op een unieke Cocatie met een adembenemend uitzicht www.streefkerksehuis.nl Aan de orde kwamen de geëigen de onderwerpen als werkgelegen heid, de regeldruk, de winkel stand en de krimp. Onderwerpen waar de gemeenteraad een ant woord op zou moeten hebben. Maar dat antwoord bleef in de meeste gevallen uit of werd nau welijks concreet. Alleen over de re geldruk waren de meeste partijen het wel eens: minder regels en ruimere kaders zijn wenselijk. Bij het thema werkgelegenheid stonden de SGP en GroenLinks te genover elkaar. Wim Houtekamer (SGP) pleitte voor verlaging van de grondprijs om bedrijven te trekken. Gerwi Temmink zocht de groei in de groene energie en de zorg. Verrassend was zijn stel lig 'ja, dat kan' op de vraag of een zorghotel in de Schelphoek tot de mogelijkheden behoort. De Schelphoek is natuurgebied. Danël Joppe verraste de aanwezi gen met de opmerking dat over een paar maanden het parkeerver bod op het Havenplein geëvalu eerd moet worden. Het Haven plein is na een jarenlange, intense politieke discussie autovrij ge maakt en het CDA lijkt dit nu weer ter discussie te willen stel len. De discussie over de krimp van de bevolking kwam niet uit de verf. De drie lijsttrekkers die aan dit debat deelnamen (Wim Dorst CU, Petri d'Anjou PvdA en Anita de Vos SP) konden niet met dit onderwerp uit de voeten. Ze werden 'gered' door Robbert Lie- vense (LSD) die vanaf de zijlijn constateerde dat je als gemeente niet veel knoppen hebt om aan te draaien bij dit onderwerp. ZIERIKZEE - Centree houdt vrijdag u april in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee een 'Sing Swing-in'. De 11-koppige coverband Grandpa Nick Sessieband met gastartiest Martin van der Starre hadden daar al hun medewerking aan toe gezegd. Inmiddels heeft Centree daar nu souldiva Shirma Rouse en Michael Bublé imitator Johnny Rosenberg aan toegevoegd. Kaarten a €10,zijn verkrijgbaar bij de VW-kantoren en via: www.cultuurpodiazeeland.nl door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - De economi sche crisis slaat toe in de Noord straat in Burgh-Haamstede. Niet al leen warenhuis Goudzwaard moest vanwege de slechte economische omstandigheden eind vorig jaar de deuren sluiten, ook twee beeldbe palende horecazaken - pizzeria Mi Casa en De Graaf van Haamstede - zijn na de winterstop niet meer open gegaan. Alles van de streek te zien bij Molenberg I De sluiting van Goudzwaard en horecagelegenheden slaat gaten in de Noordstraat, foto Dirk-Jan Cjeltema door Ton van den Nouweland Peter van Zanten, ambtenaar Tijdens een foodwalk verzamelen mensen wortels, noten, bessen en kruiden uit de natuur en eten die vervolgens op. Er zijn tot op heden dertien vaste foodwalks in Nederland. Foodrides zijn er nog maar twee. Landschapsbeheer Zeeland stelde eerder een vaste foodwalk samen rond Stavenisse. Startpunt van deze wandeling is Theetuin de Thoolse Parel, waar 'dwars-door-de-tuin-soep' wordt geserveerd. Zoete madeliefjes met Groningse bietsuiker, is ook een recept van een foodwalk. Ook lekker misschien: Betuwse ap pelcompote met gekarameliseer- de walnoten. Hotel-Restaurant sy- Duinweg 48 Zoutelande Tel. 0118-561521 meten cm een O O door Melita Lanting OOSTERLAND - Het tweede debat tussen de lijsttrekkers op Schou wen-Duiveland heeft maar een paar kleine verrassingen opgele verd. Een tegenvaller, gezien het onderwerp: de economie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50