Oppositie fluit Samsom terug na lek uit 'Stiekem' Discussie toezicht verdeelt de coalitie PORTUGAL Oudere vormt 'gemakkelijke prooi' Pfl 4 BINNENLAND VEETRANSPORT 4 WEKEN NAAR DE ZON! pe „mdt ?od^i De commissie-Stiekem (officieel: Commissie voor de Inlichtingen en Veiligheidsdiensten) kwam gis teravond met een schriftelijke ver klaring. Daarin stond dat zij - Samsom incluis - 'zich niet geïn formeerd acht' over de rol en werkwijze van de diensten bij de verzameling van de 1,8 miljoen metadata. De commissie was eerder op de dag in allerijl bijeengekomen na publicatie van een reconstructie in NRC Handelsblad over de gang van zaken in 'Stiekem' over de kwestie. Daarmee werd duidelijk dat er was gelekt uit de commis sie, terwijl op haar agenda en in houd geheimhouding rust. De conclusie van het verhaal was dat de Kamer eerder wel degelijk in vertrouwen is geïnformeerd door het kabinet. Samsom had daar vrijdag bij Pauw en Witteman ook al op gehint. In de wandelgangen gingen gisteren dan ook meteen de beschuldigende vingers naar de PvdA als bron voor het NRC-artikel, dat op die manier zou proberen partijgenoot minis ter Ronald Plasterk (Binnenland se Zaken) vrij te pleiten. Vorige week overleefde Plasterk ternauwernood het debat over de onderschepte metadata. Plasterk had eerst gesuggereerd dat het on derscheppen van gegevens het werk van de Amerikanen was, maar moest een paar weken gele den plots toegeven dat de Neder landse diensten erachter zaten. Voor een groot deel van de opposi tie reden om een motie van wan trouwen in te dienen. Belangrijk kritiekpunt: Plasterk heeft het par lement niet goed geïnformeerd. Samsom greep de Plasterk-rel vrij dag aan voor een pleidooi om de commissie-Stiekem minder stie kem te maken. CDA-leider Sy- brand Buma gooide gisteren de knuppel in het hoenderhok met zijn uitspraak dat het 'ongelofelijk stom' was van Samsom om die twee discussies met elkaar te ver binden. Voor het oog van de came ra's kwam een woedende Samsom verhaal halen. Het einde van het liedje was dat Samsom bakzeil moest halen. Geen van de fractievoorzitters wenste daarna nog iets te zeggen over de kwestie. SGP'er Kees van der Staaij wilde als plaatsvervan gend voorzitter van de commis sie-Stiekem nog wel kwijt te ho pen dat met de verklaring de kous af is. „Lekken maken het werk van de commissie buitengewoon moeilijk en schaden dat", zei hij. In zijn huidige vorm lijkt de com missie-Stiekem geen lang leven meer beschoren. Er bestaat veel onvrede in de Kamer over de werkwijze van de commissie. Een speciale commissie concludeerde begin december dat de commis sie-Stiekem op deze manier niet al te best werkt. Alleen echt gehei me informatie moet daarin wor den besproken en er zou meer on dersteuning moeten komen, zo dat de parlementariërs er beter toezicht op kunnen houden. Ook worden er vraagtekens gezet bij de samenstelling van de commis sie: weten de fractievoorzitters wel voldoende van de geheime diensten om goed toezicht te kun nen houden? Binnenkort debat teert de Kamer over de conclusies van de commissie. CDA-leider Buma noemde het verbinden van de twee discussies door Samsom 'ongelofelijk stom' Weten de fractievoorzitters wel voldoende van de geheime diensten om goed toezicht te kunnen houden? DEN HAAG - Het afschaffen van de privileges voor varkenshouders en -transporteurs raakt het wezen van het toezicht op bedrijven en splijt daarom de coalitie. De ham vraag: mag de slager zijn eigen vlees blijven keuren of moet de overheid dat weer gaan doen? Het kabinet worstelt met die vraag. 'Stelselmatige incidenten', zoals de paardenvleesschandalen, bewijzen volgens staatssecretaris Sharon Dijksma van Economi sche Zaken (PvdA) dat het huidi ge systeem van toezicht niet deugt. Om te beginnen wil ze af van het eigen controlesysteem van veetransporteurs. Daar wordt deze week over gestemd. Bedrij ven die zijn aangesloten bij dat systeem, worden minder streng gecontroleerd door de Nederland se Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Ook andere sectoren, zoals de zuivelindustrie, slachte rijen en voedingsmiddelenfabrie- ken, hebben hun eigen private kwaliteitscontrolesystemen. Het achterliggende idee is dat be drijven nou eenmaal zelf verant woordelijk zijn voor naleving van de regels. Als zij hun eigen vlees (of melk, of pizza's) goed keuren, hoeft de overheid dat niet meer te doen. De NVWA-inspecteurs kun nen zich dan concentreren op 'risi cogerichte controles' bij bijvoor beeld bedrijven die al vaker de fout in zijn gegaan. Dat bespaart zowel de overheid als onderne mers kosten. Voorstanders van dat systeem benadrukken ook dat naleving van de regels niet alleen in het belang is van consumenten en dieren, maar ook van het be drijfsleven. Bij de geringste twij fel aan de veiligheid van Neder landse producten, gooien landen als Rusland immers hun grenzen dicht. De WD wil private controlesyste men, zoals die voor varkenstrans porten, graag behouden, net als het CDA, de SGP en de Christen- Unie. Daarmee staat de WD te genover coalitiegenoot PvdA en de linkse oppositiepartijen. Een maandje heerlijk genieten in de Algarve! €575,-pp **3 V is®»si www.primaverareizen.nl of 010-2452555 Zwolle kon gisteren opgelucht ademhalen. Na een klopjacht van twee weken is een man uit En schede opgepakt voor de inbraak waarbij een 72-jarige Zwolse om het leven kwam. De vrouw kreeg eind januari een duw van de in breker en kwam ten val, waarna ze in het ziekenhuis overleed. De zaak kreeg veel aandacht in het televisieprogramma Opspo ring Verzocht. In dat programma lijkt het de laatste tijd elke week raak. Regelmatig vertellen oude ren over het leed dat hun is aange daan na een babbeltruc, inbraak of woningoverval. „Ouderen zijn een gemakkelijke prooi", zegt Frank van der Aa van ouderenorganisatie ANBO. „Ze wonen vaker alleen, zijn fysiek minder sterk en vaak is er bij hen meer geld te halen." Toch is het aantal woningoverval len op ouderen vorig jaar niet toe- In 2013 waren 176 ouderen slachtoffer van een woningoverval; dat zijn er minder dan in 2012 genomen. Waren in 2012 nog 200 55-plussers het slachtoffer van een gewelddadige overval in huis, vorig jaar daalde dat aantal tot 176. Dat zijn er ongeveer evenveel als in 2011. Vergeleken met 2008 is er wel nog altijd sprake van een explosieve stijging. Toen werden 'slechts' 96 senioren thuis overval len. „De impact van zo'n woningover val is gigantisch", zegt Van der Aa. „Ouderen raken soms ge- Ouderenorganisatie Unie KBO wil dat de politie meer actie onderneemt tegen overvallen door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - PvdA-leider Diederik Samsom is hardhandig teruggeflo ten door zijn collega-fractievoorzit ters in de commissie-Stiekem. Zij dwongen hem terug te komen op de suggestie dat de Kamer wel de gelijk in vertrouwen is geïnfor meerd over de verzameling van 1,8 miljoen metadata door Nederland se geheime diensten. AppartementenGuad,ana 2 pers. al v.a. SCR Voor informatie/boekingen of gratis brochure: door Peter Winterman DEN HAAG - Wie regelmatig naar Opsporing Verzocht kijkt, denkt mis schien dat het aantal gewelddadige overvallen op ouderen de laatste tijd toeneemt. Dat klopt niet. Toch zijn ouderenorganisaties bezorgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4