BUITEN 7 WÊÊ - Sommige natuurgebieden lijken wel elke dag anders. En er is geen ge bied waar dat zozeer voor opgaat als het Verdronken Land van Saef- tinghe. Afhankelijk van de tijd van het jaar dat je er komt is het gebied bruin, geel, groen, grijsblauw en nog allerlei andere tinten. De ene keer kun je zelfs de grootste geulen oversteken omdat er in de verste verte geen water te bekennen valt. Luttele uren later moet je lopen als een haas om te zorgen dat de weg naar de wal niet afgesneden wordt door het snel opkomende water. doorChiel Jacobusse -r\n 'fi 0 1 i t v; n a PP Lag HETZEEIM LANDSCHAP En dan de bewoners van het ge bied. De ene keer ziet het hele maal zwart van de overwinteren de ganzen en klinkt van alle kan ten het luidruchtige gefluit van de smienten. Een week later lijkt hétzelfde gebied wel uitgestor ven en is er hooguit een bruine of blauwe kiekendief die nog voor wat leven in de brouwerij zorgt. En zo kun je nog wel even doorgaan. Vorige week maakten we een flinke tocht door het oostelijk deel van Saeftinghe. Doel was om te bekijken of ook hier wat extra mo gelijkheden voor bezoekers gecreëerd kun nen worden. Enerzijds omdat dit deel be hoorlijk afwijkt van het reguliere excursiege- bied en alleen al daarom interessant is. An derzijds is dit ook het hoogst gelegen deel, waar je ook bij wat hogere waterstanden vei lig lopen kunt (al waarschuwden vier wan delaars in Saeftinghe afgelopen zondag toch de hulpdiensten toen ze schrokken van het hoge water). Maar het oostelijk deel van Saeftinghe is ook het rustigste deel en natuurlijk willen we dat graag zo houden. Eigenlijk is er altijd een beetje spanningsveld in die gebieden waar nog echte rust heerst. Enerzijds wil je mensen graag mee laten genieten en laten delen in die rust, maar daarmee loop je met een het gevaar dat die kwaliteit verloren gaat. Een kwestie van zorgvuldig balance ren. Die ochtend is geen uitzondering op de re gel van 'Saeftinghe-is-altijd-weer-anders'. Verspreid in het schor ligt een enorme hoe veelheid veenbrokken, die door de schuren de werking van het water mooie afgeronde vormen hebben gekregen. Volgens onze be geleider, Saeftinghekenner Marc Buise, is er tijdens de storm van 5 december in het voor land van Saeftinghe een enorme brok veen losgeslagen, die verpulverd is in vele honder den grote brokken. Die brokken variëren van baksteengrootte tot een omvang van et telijke kubieke meters. Ze vormen op delen van het schor een soort maanlandschap. Maar nu de aandacht weer naar mogelijkhe den voor bezoekers. Wat dit deel van Saef tinghe apart maakt is ook een aantal cultuur historische elementen. Zo werd het gebied vroeger intensief geëxploiteerd voor de jacht op watervogels en uit die tijd zijn er nog tal van restanten in de vorm van vaste jachtpa den en in het verleden gebruikte jachthut ten. Soms is het niet veel meer dan een enke le paal, maar soms worden de contouren van het oude jachtbedrijf nog verrassend duidelijk. Onze begeleider Mare heeft met eindeloos geduld vrijwel alle vroegere jacht paden in kaart gebracht en de jachthutten weer opgespoord. Zelfs de plekken waar de ezels - bedoeld voor het vervoer van de jacht buit - gestald werden, zijn weer terug gevon den. In de vrijwel ondoordringbare rietruig te is het haast ondoenlijk om de oude paden te herkennen en we puffen heel wat af voor we bij de eerste jachthut arriveren. Dan voert de tocht naar de oude schaaps kooi op de Noord, zoals dat bij Saeftinghe- kenners heet. Vrijwilligers hebben het on langs een forse opknapbeurt gegeven en dat is bij binnenkomst onmiddellijk te zien. Veel ouwe troep is verdwenen, maar wat ge bleven is, is de authentieke sfeer. Een plek met een heel hoog once-upon-a-ti- me-in-the-west-gehalte. Toen ik hier voor de eerste keer binnenkwam, keek een kerk uil met zijn witte, hartvormige masker mij recht in het gezicht. Het beest was waar schijnlijk net zo verbaasd als ik. „Wat zoek je hier man, helemaal aan het einde van de wereld"? WOENSDAG 19 FEBRUARI 2014 *r~r - Verdronken land van Saeftinghe. Struinen in het Verdronken Land M De oude schaapskooi op de Noord. Kerkuil Veenbrokken liggen verspreid in het schor, foto's Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47