BUITEN 5 groen leven Elke maandagochtend stappen Gerard de Looff (65) en Herman Schrama (62) met twee collega's in de bestel bus van Stichting Landschapsbeheer Zee land. Ze rijden met allerlei gereedschap en schoffels, harken, bezems en scharen langs 'de meldingen' van het Walcherse Wandelknooppuntnetwerk en verrichten groot -en klein onderhoud. „Zoals hier bij Ritthem, langs de weg bij Fort Ramme- kens", zegt Schrama. De paal waaraan wandelaars zich kunnen vasthouden naast het opstapje om over het hekje heen te klauteren, blijkt half weggezakt: „Men sen zouden kunnen vallen", zegt De Looff. „Dus zetten wij de boel weer vast." En ze hameren er flink op los. In het Wandelknooppuntnetwerk van Walcheren zijn verschillende routes met elkaar verbonden. Er is een paar jaar aan gewerkt om ruim vierhonderdvijftig kilo meter aan te leggen, en sinds 2012 is het helemaal klaar en sluitend. Waar de pa den elkaar kruisen, staan knooppuntpalen met knooppuntnummers, en aan de hand daarvan kun je zelf je route uitstippelen. Het Walcherse Wandelknooppuntnet werk sluit aan op de wandelnetwerken van Noord- en Zuid-Beveland, en is verge lijkbaar met de fietsroutes over de eilan den. „En de paden volgen ook de watergan gen", zegt Schrama, en wijst op de kaart de Domburgse Watergang en de Westka- pelse Watergang aan. „Er zijn watergan gen waar je jezelf met houten vlotjes over heen moet trekken; voor kinderen een avontuur. Het mooie is: de routes lopen ook over boerenerven, door boomgaarden, langs minicampings, landgoederen, wei landen, door bossen. Particulieren krijgen er een vergoeding voor, en zorgen dat hun terrein er netjes bijligt en toegankelijk blijft." De Looff: „Calamiteiten, zoals slijta ge en vernielingen, melden ze dan weer bij ons." De Looff werkte voor zijn pensioen bij de Gemeente Vlissingen als technisch advi seur, en Schrama bij de PZC als account manager. Nu genieten ze als vrijwilligers van de natuur en repareren fluitend kapot geslagen opstapjes, verwrongen hekken. Vervangen in de fik gestoken palen, her stellen gesloopte knooppuntborden, snoeien en kappen overdadig weelderig groen en ruimen ter plaatse ook al het zwerfvuil op: „Ooit stond er een ingezon den brief van een mevrouw in de krant; of het niet een goed idee zou zijn als alle mannen met rode, groene en gele hesjes die ze langs de kant van de weg goede za ken zag verrichten, na afloop van de klus ook de troep even opruimden", lacht Schrama. „Dat hebben we ter harte geno men. Wij rapen bier- en frisdrankblikjes, shagpakjes, verpakkingen en tampons." Er staan twee volle vuilniszakken in de be stelbus: „Als de klus geklaard is, laten we een verzorgd plekje achter", stelt De Looff tevreden vast. „Wanneer iedereen in fluo rescerende jasjes dat nou eens zou doen: de gemeente, het Waterschap, Rijkswater staat, noem maar op - wat zou Walcheren dan mooi zijn!" Van de gedetailleerde wandelkaart was de eerste druk binnen een jaar uitverkocht. De tweede druk, in een nog hogere op lage, loopt goed. Hij verleidt je ver buiten de gebaande paden, langs oevers, over gras en dijken, tussen schapen en keutels. Schrama: „En aan de achterkant van het landschap is het altijd verrassend anders." SUPÈBMARkT WOENSDAG 19 FEBRUARI 2014 door Jacoline Vlaander Meer informatie: www.vwzeeland.nl Op Boulevard de Wielingen, met restaurants, cafés en winkeltjes, waan je je in de jaren zestig. Het oogt verlaten. Parkeerterreinen en fietsenrekken zijn nagenoeg leeg. Bruce Corvelijn Er is veel bouwbedrijvigheid in Cadzand-Bad appartementen verschijnen aan de horizon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45