Aandacht voor het land aan de achterkant Kraiifer lezing ujtu u ui u i e 11 4 BUITEN duurzame dorpen 11 mui 11111 Huiirmiimm »i nniTIM li EP Al jarenlang sluimert Cadzand-Bad ach ter het hoge duin. 's Zomers leven de paar honderd dorpelingen van het toeris me. 's Winters zijn de meeste hotels en kroegen dicht. De tijd lijkt stil te staan. Maar sinds kort verrijzen er appartemen tengebouwen. Moderne hotels tekenen de skyline. En tussen de strekdammen komt een jachthaven. Hoe past duurzaamheid in deze ontwik keling? De oude badplaats ligt er wat gramstorig bij. In februari is het er vooral winderig en guur. Op Boulevard de Wielingen, met restaurants, cafés en winkeltjes, waan je je in de jaren zes tig. Het oogt verlaten. Parkeerterrei nen en fietsenrekken zijn nagenoeg leeg. De enige bedrijvigheid komt van in aanbouwzijnde recreatiecom plexen die zich in ijltempo boven de duinen uitstrekken. Op billboards is te zien dat Compagnie Het Zoute hier zestig appartementen realiseert, bestaande uit drie gebouwen van vier etages; dat er dertig recreatiewo ningen worden toegevoegd aan de net gebouwde ruim 130 appartemen ten in Duinhof-Zuid; dat men ook dit jaar zal starten met de bouw van nog eens 116 appartementen en dat er ook plannen zijn voor appartemen ten aan de westkant van het Duin plein. Tegen een bleke lucht lijken de contouren van hijskranen, steigers en betonnen gevels droomachtig dif fuus. Cadzand-Bad: een bouwput in de ochtendnevel. „Het is het meest westelijke kustdorp van Nederland, met veel zonuren", zegt Bruce Corvelijn (28). „Op wan delafstand van België, gelegen tussen de Zwarte Polder, natuurgebied Het Zwin en een breed en zeventien kilo meter lang strand, is het voor toeris ten in de zomermaanden een geliefd vakantieoord. Fossiele schelpen kun je hier vinden, zoals de Zwinkokkel, en ook miljoenenjaren oude haaien- tanden, die aan de oppervlakte ko men met het omwoelen van het zand." Hij is jurist en econoom, woont en werkt in Rotterdam en heeft samen met een compagnon een eigen be drijf: DenkGroen. „We bestaan uit een groep duurzame ondernemers, installateurs, ingenieurs en fiscaal deskundigen, en we bieden ideeën en totaaloplossingen op het gebied van groene energie. Voor particulie ren en bedrijven." Zijn jeugd bracht hij door in Cad zand-Bad. Zijn ouders runden er een café: „Een fantastische tijd. Veel speelruimte. Altijd de zee dichtbij." En ook al heeft hij het naar zijn zin in Rotterdam, zijn geboortestreek blijft trekken. Hij komt er dan ook nog regelmatig; niet als toerist of op bezoek bij kennissen van vroeger, maar met een missie. Want dat er in een dorp waar vanwege gemeentelij- ke stroperigheid lang niets kon gebeu ren zodat ondernemers het uiteinde lijk opgaven of vertrokken, ineens wel allerlei veranderingen in ver sneld tempo doorzetten, baart hem zorgen. „Het was altijd al een plek met potentie. Maar nu is het ineens booming business", zegt hij. „En over de publieke ruimte wordt niet goed nagedacht. Cadzand-Bad is de melk koe van de gemeente Sluis. Maar dat betekent toch niet dat er geen oog kan zijn voor duurzaamheid en toe komstbestendigheid?" Corveleijn wilde de veranderingen niet met lede ogen vanuit de haven stad blijven aanzien, en richtte met twee maten in het voorjaar van 2013 de Stichting Vrienden van Cad zand-Bad op. „Wij vormen, vanuit daar, met z'n drieën het bestuur", ver telt hij. „De leden en sympathisanten wonen hier, waar weinig kennis en ervaring is - dus faciliteren wij. Het idee ontstond naar aanleiding van het nieuwe positivisme dat als tegen beweging van het pessimisme op duikt in deze financieel-economi- sche crisis. Het verlangen om meer zorg aan ons klimaat en het milieu te besteden, leeft wel degelijk." De stichting gaat proberen lokale duurzame initiatieven te stimuleren: energieopwekking, laadpalen voor elektrisch rijden, bouwinitiatieven, en daarnaast fungeren als klankbord voor de gemeente Sluis, om het mi lieu- en energiebewustzijn bij over heid, bedrijfsleven en inwoners te vergroten: „Ook streven we samen werking na met de Zeeuwse Milieu Federatie, Stichting Het Zeeuws Landschap en de provincie." Corvelijn wijst om zich heen: „Om déze opmars wat het hoofd te bie den, beginnen we vooral voorzichtig, met kleine stapjes. Zoals de biologi sche kruidentuin achter het Strand- hotel, waar de kok even wat kan pluk ken voor zijn gerechten. En zoals bij de vervallen boerderij vlak achter het duin; die willen we duurzaam reno veren. We kunnen er biologische kruiden en -groenten verbouwen en het zal een mooie plek voor retraite en ontmoetingen zijn. Zo is de transi tie naar een duurzame ontwikkeling hier eigenlijk al begonnen." Vrijwilligers Gerard de Looff(l) en Herman Schrama verrichten groot -en klein onder houd aan de paaltjes en bordjes van het Walcherse Wandel- knooppuntnetwerk, foto Lex de meester De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en het provinciale onderzoeksinstituut SCOOP organiseren op vrijdag 21 maart de Thijs Kramerlezing. De lezing is vernoemd naar Thijs Kramer (1955-2006), die zich in organisaties en provinciebestuur voor natuurbelangen inzette. Omgevingspsycholoog Agnes van den Berg van de Universiteit Groningen neemt deze keer de lezing voor haar rekening, ze vertelt waarom natuur voor iedereen van belang is. Aanvang 13.30 uur in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Informatie: www.dethijskramerlezing.nl In de serie groen leven wordt in aanloop naar de lezing elke woensdag aandacht besteed aan natuur dichtbij. Te land, ter zee en naar de haaien? door Jacoline Vlaander i In februari is het vooral winderig en guur. foto's Peter Nicolai Meer informatie: www.duurzaamcadzand.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44