Nistrië, het land van de neuzen 2 BUITEN Als je het plaatsnaambordje mist, weet je niet dat je in Brig- damme bent beland. Op een kleine wegversmalling na is er geen verschil met de vorige kilometers weg. Het wegdorp ligt aan de Noordweg, tussen Middelburg en Sint Laurens in. Al hoewel het gehucht niet echt opvalt, is het toch van redelijk formaat: er staan zo'n 250 woningen en het heeft ongeveer 600 inwoners. Een bekende familie op Brigdam- me is de familie Schmitz. Vader Hans wordt ook wel de burge meester van Brigdamme ge noemd. Hans heeft geen idee waarom hij zo genoemd wordt: „Ik heb het weieens horen waaien, maar de reden weet ik niet. Mis schien omdat ik een aantal panden heb, hier in Brigdamme." Brigdamme is voor het gezin de ideale woon plaats, vader Hans doet het woord: „We wo nen hier heerlijk landelijk, maar toch in de stad. 's Avonds zie je de vuurtoren van West- kapelle. Ja, het is echt heel mooi hier." Hans en zijn vrouw Miep zijn expres op zoek ge gaan naar een huis in Brigdamme: „Voor ons is dit echt 'de plek', we wilden per se aan de Noordweg wonen en hebben pas ons droom huis gebouwd hier een stukje verderop. Hans lacht en zegt: „Het is een echte burge meesterswoning geworden." In de veertig jaar dat Hans en Miep in Brig damme wonen is er wel het een en ander veranderd. „Toen we hier kwamen wonen was er een slager, kruidenier, bakker en een winkeltje met boerengoed. Inmiddels is alles verdwenen, daardoor is het wel een stuk minder levendig. Wij zijn hier nu het enige bedrijf." Dat er geen voorzieningen meer zijn maakt voor de familie Schmitz niet uit, op de fiets ben je zo in Middelburg. De mees ten in het dorp zijn vooral op Middelburg of Sint Laurens gericht. „Bijna niemand hier voelt zich nog écht Brigdammer. De mees ten zeggen zelfs dat ze in Sint Laurens wo nen, omdat toch niemand Brigdamme kent. De ouderen hadden dat nog wel, maar daar van zijn de meesten inmiddels weg." De voormalige heerlijkheid wordt tegenwoor dig dan ook vaak als onderdeel van Sint Lau rens beschouwd (wat door sommigen weer als onderdeel van Middelburg wordt be schouwd). Het middeleeuwse plekje was vroeger een zelfstandige parochie. Vanaf 1562 zette het verval in: de kerk brandde af en werd niet meer opgebouwd. Het vuur werd aangesto ken door de West-Souburger Leunis Dom mis. Deze man stal een hemd van een land man in Brigdamme, waar hij mogelijk in dienst was. De bestolene kreeg daar lucht van en nam het kledingstuk weer in bezit. Uit woede daarover kwam Leunis Dommis tot zijn daad. Hij werd ter dood veroordeeld en is hangende aan een staak levend in brand gestoken. Zoon Dominic woont tegenover de plek waar ooit de kerk heeft gestaan. Hij was nieuwsgierig en heeft het hele verhaal wel eens opgezocht: „De ruïne is pas gesloopt in de Tweede Wereldoorlog om de nabijgele gen bunkers mee te bedekken. Er lag ook een kerkhof bij de kerk, hier speelden we vroeger altijd. We kwamen voortdurend thuis met oude botten en bij de buurman la gen hele skeletten, het kerkhof is gewoon nooit geruimd. Het klinkt best luguber, maar voor ons was dat heel normaal." Inmid dels is er niks meer van te zien: op het oude kerkhof is een peuterspeelzaal gebouwd. Dominic en zijn vriendin Christel hebben het goed naar hun zin op Brigdamme: „Ik zou hier nooit meer weg gaan. Het is hier lekker rustig en je bent overal dichtbij. Je ziet de duinen van Dishoek liggen en je hebt hier volop de ruimte om dieren te houden." Ook Christel vindt het goed toeven in Brig damme: „Ik kom zelf uit Middelburg, maar hier kijk je tenminste niet bij de buren in de tuin. Het is heerlijk hier." Brigdamme door Matthanja Schipper Het wegdorp ligt tussen Sin laurens en Middelburg, foto Matthanja Schipper Spelen op het oude kerkhof De stolp 't Rietbosch aan de Slikweg bij Serooskerke in het laagland van Schouwen. Deze was van de familie Dalebout en is later afgebrand, foto uit 1908 afkomstig uit familiebezit. Wanneer je het plaatsnaambordje mist, weet je niet dat je in Brigdamme bent beland, foto Matthanja Schipper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42