Zorgen over Sotsji na Spelen iet gewoon haar ding SPORT 33 Zuid-Koreaanse ploeg wint relay De Zuid-Koreaanse shorttracksters hebben het goud vero verd op de 3.000 meter aflossing. Het viertal Cho Ha-ri, Kim Alang, Park Seung-hi en Shim Suk Hee troefde in de finale van de relay China, Canada en Italië af. De Chinese ploeg, die als tweede over de meet kwam, werd gestraft door de jury voor de val van een Italiaanse en teruggezet naar de laatste plek. Canada nam daarmee het zilver over, terwijl Italië brons kreeg. Nederland werd in de halve fi nale na een botsing op de laatste plaats gezet. Goud Noor Svendsen op massastart De Noorse biatleet Emil Hegle Svendsen heeft de gouden medaille opgeëist bij de 15 kilometer massastart. Hij troef de de Fransman Martin Fourcade af. Het brons was voor de Tsjech Ondrej Moravec. Het laatste individuele onder deel voor de biatleten stond eigenlijk zondag op het pro gramma, maar moest toen vanwege het slechte zicht wor den uitgesteld tot maandag. Op die dag zorgde de mist echter opnieuw voor problemen. Na deze vertraging kon den de mannen uiteindelijk toch in actie komen. Inwoners van Sotsji zijn ongerust over wat er gaat gebeuren na de Olympische Spelen. Ze verwach ten een golf van repressie en een verslechtering van de mensen rechtensituatie. Dat zei Eduard Nazarski, directeur van Amnesty International Nederland, gisteren op de eerste themabijeenkomst 'sport en integriteit' van sportkoe pel NOCNSF. Die was in de ochtend. Kort daar na werden twee leden van de band Pussy Riot opgepakt in Ad- Ier, dicht bij het olympisch park. Nazarski was maandagavond zelf ook getuige van een incident. In het centrum van Sotsji werd een demonstrant aangehouden en on dervraagd. Die kreeg binnen een paar uur een taakstraf van dertig uur opgelegd van de rechter. „Die straf valt misschien mee, maar het gaat erom dat vrij protesteren niet mogelijk is." De deelnemers aan het debat van gisteren waren het met elkaar eens: het IOC moet in de afspra ken met een voor de Olympische Spelen aangewezen stad direct strenge regels opnemen over men senrechten. Nazarski vindt dat er helemaal niets nieuws hoeft te worden uitgevonden. „Landen die lid zijn van de Vere nigde Naties hebben de universe le verklaring van de rechten van Het IOC zou in de afspraken met een olympische stad regels moeten opnemen over mensenrechten de mens ondertekend. Je hoeft als IOC alleen maar aan te geven wat je belangrijk vindt." De Amnesty-directeur hoopt dat de Nederlandse sportkoepel NOC's uit andere landen weet te interesseren voor dit onderwerp. „En onze regering moet andere re geringen polsen. Samen moet het lukken om het IOC stappen te la ten nemen." Yves Kummer, voorzitter van be langenorganisatie EU Athletes, was pessimistisch. „Sport is poli tieke commercie geworden. De dialoog voeren heeft geen zin. In stanties als het IOC, de FIFA en de Wada (het wereld antidoping agentschap, red.) hebben hele ei gen standaarden. Als je als sporter een fout maakt op de Olympische Spelen, bijvoorbeeld door een joint te roken, word je uitgesloten van deelname. Maar die organisa ties vullen hun zakken en komen overal mee weg." Minister Edith Schippers van Sport zat ook in de zaal. Ze be zoekt eind deze maand de 'Rus sian Open Games' voor onder an deren homo's, lesbiennes en trans- genders. „Tot nu toe ben ik de eni ge minister die daar zal zijn." Schippers realiseerde zich dat Ne derland de situatie in Rusland 'niet even gaat veranderen'. „Maar ik geloof wel in de dialoog. We zijn misschien een druppel op een gloeiende plaat, maar dat wil niet zeggen dat je die druppel niet moet zijn." Toevallig kwam het IOC later op de dag met de toezegging in de toekomst beter te zullen kijken naar 'artikel 6': het niet discrimi neren op welke gronden dan ook. ir Inwoners van Sotsji zijn on gerust over wat er gaat ge beuren na de Olympische Spelen le Michelle voorin meedeed. Daar om zijn we het in de Worldcups gaan proberen, met succes. En nu de Spelen, het is waanzinnig om iemand daar te brengen." Van Schijndel noemt haar nuch terheid haar kracht. „Ze doet ge woon haar ding, onder alle om standigheden blijft ze lekker nuchter." Dekker keek een dagje rond in Sotsji, bezocht de 1.500 meter van de mannen en ging over tot de or de van de dag. Trainen, maar nog niet op de wedstrijdpiste. „Het was vandaag lastig met de mist", vertelde ze maandag. „Maar de sneeuw was zo slecht nog niet dankzij het zout dat gestrooid was. Je leert in ieder geval onder alle omstandigheden boarden." Belangrijk, vindt ook haar coach. „Michelle is nog volop in ontwik keling, ze moet zorgen dat ze hier heel veel leert." Dekker heeft niet te maken met het verwachtingspatroon dat titel verdedigster Nicolien Sauerbreij wel met zich meedraagt. „Ik heb geen druk, het is al een prestatie dat ik hier ben. Nicolien was ze ker een voorbeeld voor me maar nu is ze gewoon een concurren te." En niet te vergeten Nicolien Sauerbreij. Zij verdedigt haar olympische titel op de parallel reuzenslalom. Ze is reëel, in Sotsji is ze geen grote kansheb ber. De omstandigheden waren de afgelopen dagen niet in haar voordeel. Ook de 17-jarige Mi chelle Dekker komt uit op het snowboardonderdeel. De skiërs hebben hun reu zenslalom, met Marcel Hirscher als kanshebber. Ook bij de sneeuwsporten zijn de verras singen niet van de lucht. Verder worden er medailles verdeeld bij het biatlon en langlaufen. zoveel mogelijk situaties nage bootst, maar in de rotzooi ben ik geen held", zei hij bij aankomst in Sotsji. Vader en trainer Ferdinand Hirscher was met hem meege reisd. Voor de man met vliegangst een enorme overwinning. „Thuis blijven, vond hij nog erger", zegt moeder Sylvia Hirscher lachend. Dankzij haar Haagse roots gaat zoon Marcel vandaag en zaterdag op jacht gaat naar goud met een oranje randje. Sylvia heeft haar en thousiasme voor het Hollandse schaatsen in ieder geval overge bracht op de Oostenrijkse ski- held. „Natuurlijk heb ik veel naar het schaatsen gekeken", zegt hij. „En wat werd er veel gewonnen door de Nederlanders." Zo gemakkelijk als zijn semi-land- genoten goud pakken op de schaatsbaan, zo voorspelbaar is de reuzenslalom en slalom niet. Hirscher won dit jaar de wereldbe ker, maar zijn stabiele 'runs' zijn geen garantie voor goud. „De vorm is in ieder geval goed", zegt Hirscher. „Hij is rustig", verzekert moeder Sylvia, die haar man en zoon gisteren achterna vloog. „Marcel is blij dat hij in Sotsji is. 'Ik ben er klaar voor', zei hij op de dag voor hij vertrok. Dat is vol gens mij een goed teken." Natuurlijk, het gaat in Sotsji ook vandaag nog over de 10 kilo meter van gisteren. Coach Ge rard Kemkers wacht de zware taak om vandaag weer geheel in dienst te staan van Ireen Wüst. Zij rijdt op de 5 kilometer (14.30 uur) en is ook daar weer medail lekandidaat. Dat geldt ook voor de twee andere Nederlandsen, Carien Kleibeuker en Yvonne Nauta. En wat doet Martina Sa- blikova? Er komen vandaag nog meer landgenoten in actie. Bobslee- sters Esmé Kamphuis en Judith Vis gaan vanaf 17.15 uur proberen van hun zesde plek na twee afdalingen een paar plek ken te klimmen. Het gat met brons lijkt echter iets te groot. WOENSDAG 19 FEBRUARI 2014 SHORTTRACK saBSbsB WÊÈSÈÊ BIATLON SPOORBOEKJE SOTSJI door Rik Spekenbrink NOCNSF hield gisteren een thema bijeenkomst. Over sport en poli tiek. In Sotsji. Toen het minicon- gres was afgelopen werden vlakbij twee leden van Pussy Riot opge pakt. A» zie onze website/sotsji Al het actuele nieuws over de Olympische Spelen van Sotsji Marcel Hirscher. Oostenrijk ver wacht niets anders dan een plak van hem. Hij moet vandaag en za terdag aan de bak. foto VI Images als inspiratie Michelle Dekker foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33