baggerrit' Knegt, Van der Wart en Ter Mors gaan verder Censuur SPORT 31 Sven Kramer had een missie: de 10 kilometer winnen. Maar op het moment dat het moest, lukte het niet. Weer niet. Russen via achterdeur in kwartfinale Rusland heeft zich via een extra kwalificatieduel met Noorwegen geplaatst voor de kwartfinales van het ijs- hockeytoernooi. Het gastland was een maatje te groot voor de Scandinaviërs. Twee goals in de tweede periode waren voldoende. In de slotfase schoten de Russen er ech ter nog twee in waardoor een wat geflatteerde 4-0 op de borden kwam. Rusland mag het in de kwartfinale opne men tegen Finland, dat zich als beste nummer twee in de groepsfase rechtstreeks kwalificeerde. Antoinette de Jong valt af Antoinette de Jong komt vrijdag en zaterdag bij de Olym pische Spelen niet in actie op het onderdeel ploegachter volging. Bondscoach Arie Koops koos voor Ireen Wüst, Jo- rien ter Mors, Lotte van Beek en Marrit Leenstra. Vrijdag staat de kwartfinale op het programma. Zaterdag worden de halve eindstrijd en de finale verreden. De ploegachter volging staat sinds de Spelen van 2006 op het programma. De Nederlandse vrouwen wisten nooit een medaille te pakken. Nu is Oranje favoriet. om mijn nek en ben er dan on wijs blij mee. Zonder medaille tel je als Nederlander niet mee. Ik heb wel te doen met Mark", ver wees hij met een knipoog naar de enige man zonder plak in Sotsji, Mark Tuitert. De Jong gaf aan nog zeker een jaar door te gaan. „Na Vancouver zei ik dat ook: nog één jaar. En nu sta ik hier, fit. Dus we gaan door en dan kijken we hoe het volgend jaar gaat." De rit van ploeggenoot Bergsma noemde De Jong waanzinnig goed. „Dat had ik ook willen la ten zien. Na het OKT dacht ik dat er nog ruimte zat in mijn kun nen. Die moest er vandaag uitko men." De parallellen met vier jaar I geleden zijn gemakkelijk te zien. Aangeslagen stapt Sven Kra mer de mixed zone van de Adler Arena binnen. Leunend tegen een muur doet hij als een verslagen bokser zijn verhaal. Weer is het niet gelukt op de 10 kilometer. Vier jaar terug gaat er door een fout van zijn coach een Koreaan met het goud aan de haal, nu wordt hij op waarde geklopt door Jorrit Bergsma. Met de Winterspe len heeft Kramer een haat-liefde- verhouding. „Noem het maar meer haat", zegt Kramer. Net als vier jaar eerder draagt hij zijn verlies als een kerel. Geduldig staat Kramer iedereen te woord. „Een harde klap", zegt hij. Zelfs al komt het verlies minder onver wacht dan in Vancouver. „Eerlijk gezegd had ik het aan zien ko men." Die vermaledijde rug ook. Soms speelt hij op. Meestal tijdens trai ningen, soms tijdens minder be langrijke wedstrijden. Maar nooit tijdens een cruciale wedstrijd, nooit tijdens een toernooi waar de concurrentie zich ook tot in de puntjes op heeft voorbereid. En nu dus wel, beweert hij. De eerste anderhalve week ging het hier prima", stelt Kramer. „Daarna kwamen de pijntjes." Kramer krijgt last van zijn linker been, van zijn rug. „Ik kon niet lekker ontspannen rijden. De flow was er niet. Ik word ziek van al die kwaaltjes." Er is meer dat doet denken aan die desastreuze dag van vier jaar geleden. Gerard Kemkers heeft even tijd voor zichzelf nodig. In Vancouver gaat er een nacht over heen, nu duikt hij anderhalf uur na de finish op voor zijn verhaal. „Een klap", zegt ook hij. „Hier zijn we niet voor gekomen. Verlie- Het doet iets minder pijn dan in Vancouver. De flow' was er niet zen in de topsport voelt niet leuk." De fout die hij in Vancouver maakte, zal Kemkers nooit meer vergeten. Die zit in zijn hart. Hij heeft er mee leren leven. Ook het verlies in Sotsji krijgt een perma nente plek in zijn herinneringen. „Om een of andere reden blijven grote successen minder lang in je hart zitten." De speciale waarde van de 10 kilo meter is Kemkers al heel lang dui delijk. Op de wedstrijddag zelf wordt hij er continu aan herin nerd. De hele dag zoemen came ra's in op coach en pupil. Des te harder komt het nieuwe verlies aan. „Hier moet ik ook weer mee zien te dealen." De rug, die rotrug ook. „Ik wist er van", zegt Kemkers. „Sven heeft vaker zulke probleempjes gehad en meestal kwam hij er dan wel doorheen. Vandaag was het te veel een hindernis. In veel geval len wint hij gewoon met een tijd van 12.49." Zowel coach als pupil wil niet de schuld volledig op de rug schui ven. Dat doet tekort aan de presta tie van Jorrit Bergsma. „Jorrit rijdt een wereldtijd", zegt Kramer. „Een wereldrecord op een laag- landbaan is onwijs goed, 12.44 is echt geen kattenpis." Wil Kramer dat ook doen, dan moet hij in topvorm zijn. „Maar petje af voor Jorrit", zegt ook Kem kers. „Een weergaloze race." Zo wint de beste 10 kilometer schaatser van het afgelopen decen nium wederom geen goud op de langste afstand. „Ik voel me niet de beste", zegt Kramer. De felicita ties zijn voor Bergsma. „Het doet iets minder pijn dan in Vancou ver", zegt Kramer. Toen was er niks, nu is er nog zilver. Al maakt dat voor Kramer weinig verschil. Hij bedrijft topsport voor gouden plakken. Van zilver zal hij nooit genieten. Nooit. Dat geldt ook voor Kemkers, die deze week ook al zure zilveren plakken van Koen Verweij en Ireen Wüst moest verwerken. „Van de drie zilveren medailles is dit de zwaarste", stelt hij. „Het is te gek voor woorden dat wij niet blij zijn met zilver, maar dat heb ben we ons zelf aangedaan met weergaloze prestaties. Verloren schrijven wij vandaag met hoofd letters." Een nieuw trauma is ge boren Sjinkie Knegt hoefde zich niet overmatig in te spannen in de voorronde van de 500 meter. De Canadese olympisch kampioen op de 1.500 meter Charles Hame- lin kwam ten val, waardoor Knegt vanuit tweede positie doorschoof naar de eerste. „Maar anders had ik het ook gehaald", constateerde Knegt. Ook Freek van der Wart plaatste zich voor de volgende ron de. Niels Kerstholt redde het niet. Na een ritje zat het er al weer op voor Knegt. Hij maakt zich op voor de dag van de waarheid. Vrij dag staan de finales van de 500 meter op het programma. „Als al les meezit, kan ik gekke dingen doen", zei Knegt, die al brons op de 1.000 meter op zak heeft. Ook strijdt het Nederlandse relay- team met de VS, Rusland, China en Kazachstan om drie medailles. „Het kan een hele mooie dag wor den. We hebben zeker kansen." Jorien ter Mors overleefde on danks een val de heats van de 1.000 meter. Ze werd toegevoegd, omdat ze onderuit werd gereden. Voor Yara van Kerkhof eindigde het shorttracktoernooi gisteren in de heats van de 1.000 meter. Niels Kerstholt strandde ook onverwacht snel, op de 500 me ter. Hij mag vrijdag nog terugko men voor de finale op de aflossing. „Dat kan alles goedma ken", zei Kerstholt die met een ontevreden gevoel terugkeek op zijn individuele optreden in Sots ji- „De techniek en de snelheid zijn in orde, maar het lijkt wel of ik net de felheid mis", verzuchtte hij na zijn onnodige uitschakeling. Ook Van Kerkhof baalde: „Dit was niet nodig. Ik had gewoon door moeten gaan. Ik heb er iets te makkelijk over gedacht." REDACTIE SOTSJI Rik Spekenbrink Zou het in het Russi sche achtuurjournaal hebben gezeten gister avond, de arrestatie van de dames van Pus sy Riot? „Hoogst waarschijnlijk niefweet een Russische schaats- journaliste te vertellen. Als je in Rusland naar de staatsomroep kijkt, Russiya 1, zie je net even een andere Olympische Spelen dan u in Nederland. Er mag voor al niets mis gaan, daar komt het op neer. Dat er bij de openingsce remonie iets niet helemaal lukte bij het ontvouwen van de vijf rin gen, kreeg Rusland niet mee. De regisseur handelde razendsnel en plakte de beelden van de repe titie erin, toen het wel goed was gegaan. Kennelijk was de ceremo nie net niet helemaal live op tv en was er tijd om het foutje recht te zetten. Iedere Rus met Twitter wist ove rigens hoe het echt zat - de grap pen waren niet van de lucht - maar dat maakte het Kremlin dus niets uit. Gelukkig bleek het nieuws dat de 'dader* achter dit schoonheidsfoutje dood was aan getroffen niet te kloppen. Er zijn wel meer voorbeelden van lichte censuur in Sotsji. Bij de op het oog zware crash van een Ame rikaanse snowboardster, zondag, werd meteen geschakeld naar neutrale plaatjes van de bergen. De website van de olympische bobsleeër Justin Kripps werd door de Russen geblokkeerd om dat er foto's opstonden van het halfnaakte Canadese bobslee team. Een herhaling van een stevig pot je vechten tussen de ijshockeyers van Rusland en de VS zat er niet in. Maar ook de werkman die vori ge week ernstig gewond raakte onderaan de bobsleebaan, haalde het Russische nieuws niet De man brak beide benen toen hij in de remzone werd geraakt door een testbob. Russen die een beetje handig zijn met internet vonden het bericht wel, want het werd gewoon door het IOC gecommuniceerd. Maar de rest weet van niets. Als je in Rusland naar de staatsomroep kijkt» Russiya 1» zie je net even een andere Spelen dan u in Nederland. Er mag niets mis gaan WOENSDAG 19 FEBRUARI 2014 IJSHOCKEY PLOEGACHTERVOLGING ■XM Kramer 'haat' Spelen door Johan Stobbe Sven Kramer Sjinkie Knegt en Freek van der Wart hebben zich ge plaatst voor de kwartfinale op de 500 meter shorttrack. Jorien ter Mors deed hetzelfde op de 1.000 meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31