iM. Werkloos op jacht naar een medaille 'Belachelijk: brons voor i Ui 66 Het winnen van de Elfstedentocht lijkt me het ultieme gevoel. Maar dit komt in de buurt 30 SPORT Zijn coach zei het hem al jaren: je bent beter dan Sven Kramer. Gisteren werd Jorrit Bergsma olympisch kampioen. •5 r. m Wiist loot tegen Sablikova Ireen Wiist moet het vandaag op de 5 kilometer opnemen tegen een tegenstandster van formaat. Ze start in de ze vende rit tegen regerend olympisch kampioene Martina Sablikova. Yvonne Nauta neemt het in de achtste en laatste rit op tegen de Duitse veterane Claudia Pechstein. Carien Kleibeuker komt als eerste Nederlandse in actie. Ze treft in rit vijf de Japanse Masako Hozumi. De 5 kilometer voor vrouwen begint om 14.30 uur Nederland se tijd. Esmé Kamphuis weet nog precies hoe ze zich voelde, vorig jaar op het WK bobslee in Sankt Moritz. Zesde werd ze, op vijftien hon derdsten van het brons. „Dat wil ik nooit meer meemaken." De pilote wist al snel wat er moest gebeuren: baan opzeggen en alles op de sport zetten. Zij zelf, maar ook remster Judith Vis. En dat is nogal wat. Beiden had den hun droombaan gevonden. „Ik was chemisch analist bij DSM", zegt Vis. „Het was alles wat ik zocht. De beslissing om daar te stoppen moest heel snel genomen worden en daar heb ik het heel moeilijk mee gehad." Maar de combinatie van topsport en topbaan ging niet langer, zegt Kamphuis (30). „Ik wil in maart terugkijken op Sotsji en denken: ik heb er alles aan gedaan. Wat de uitslag ook wordt. Maar als we vierde worden op twee honderd sten zou ik het mezelf nooit heb ben vergeven als ik het niet had gedaan." De geboren Zwolse werkte op de afdeling gynaecologie/ verloskun de van het Amsterdamse Sint Lu cas Andreas Ziekenhuis. „Abso luut mijn tweede passie. Maar we hebben een unieke kans op een bobsleemedaille." Dat bleek gisteren na de eerste twee runs. Kamphuis en Vis staan zesde. Het gat met de num mer vier is klein. Voor die zo ge wenste medaille zal het vandaag nog beter moeten. Hoe dan ook, het gevoel van: had ik die baan maar opgezegd, kunnen ze nooit krijgen. Er was eens een dag, een s jaar of vijf geleden. Een dag waarop Jillert Anema een jonge man zag schaatsen. Een schaatser met een niet zo geweldige tech niek. Maar Anema zag er wel wat in. Die jongen moest hij in zijn ploeg hebben. Vijfjaar later is Jor rit Bergsma olympisch kampioen op de 10 kilometer. Jillert Anema is een rekenmees ter. Hij observeert, kijkt naar be wegingen op het ijs en vergelijkt. Hij schat op basis van trainingen de fysieke vermogens van een schaatser in, laat daar wat variabe len op los en komt dan met de tijd die mogelijk is voor de desbe treffende schaatser. Vaak zit hij er dicht in de buurt. Dus wist Jorrit Bergsma gisteren precies wat hem te doen stond op de 10 kilometer. Onder de 12.47 duiken en dan was de olympische titel van hem. Sneller zou Sven Kramer volgens zijn coach niet zijn. Jorrit Bergsma is een bescheiden jongen. Maar wat Anema zegt, komt wel vaak uit. Dus wist Bergs ma toen hij gisteren in een werke lijk sublieme rit naar de snelste tijd ooit op een laaglandbaan schaatste dat de olympische titel naar hem knipoogde. Het score bord gaf immers 12.44,45 aan. En ja, zijn coach roept al jaren dat zijn mannen sneller zijn dan Sven Kramer. Dus waarom zou het niet gebeuren? Hij voelde zich de hele week al goed. Het chagrijn van de misluk te 5 kilometer, schudde Jorrit Bergsma snel van zich af. De 10 ki lometer was zijn afstand, dat was er de afgelopen jaren wel inge stampt door zijn coach. Zoek die cadans, kom in de roes. Vaak liet Bergsma zich afleiden. Door zijn tegenstander, door juichend pu bliek. Dan raakte hij uit zijn rit me. Maar juist op het olympische ijs van Sotsji klopte bijna alles. Precies zoals zijn coach al jaren ge leden voorspelde. Vier jaar geleden bekeek Jorrit Bergsma de mislukte olympische rit van zijn rivaal Sven Kramer op de televisie bij een vriend in Kam pen. Het leek Bergsma ook wel wat om een keer naar de Winter spelen te gaan. Dat was weer eens wat anders dan altijd maar ver geefs wachten op de Elfsteden tocht, het ultieme doel van de ma rathonschaatser. Pogingen om voor Kazachstan naar Vancouver te gaan, strand den. Een kwart miljoen dollar, een appartement in het centrum van Astana en een luxe wagen voor de deur waren hem in het vooruitzicht gesteld bij het beha len van olympisch goud. Het pas poort werd gedrukt, maar hij ont ving het nooit. De olympische droom bleef. Zijn coach bleef Jorrit Bergsma voor houden dat hij olympisch kam pioen zou kunnen worden. Hij herhaalde zijn woorden keer op keer. Jij bent sneller dan Sven, jij bent de beste. Toen Bergsma gisterochtend op stond, wist hij het. Daar stond Jor rit Bergsma en die zou 's avonds wel eens als olympisch kampioen onder de lakens kunnen kruipen. Natuurlijk kende hij het verhaal van de foute wissel die Sven Kra mer vier jaar geleden de gouden plak kostte. Leuk en aardig vond hij dat wisselverhaal. Maar moest hij, Jorrit Bergsma, dat zielig vin den? Nee, hij had geen zin om mee te werken om van dat ver haal een sprookje te maken. Hij was in Sotsji voor zichzelf, niet om een verhaal van een ander mooi te maken. Dus legde hij zijn beste rit op het ijs en plofte neer op een bankje op het middenterrein. Daar beleef de Bergsma zijn spannendste mi nuten ooit. Kramer begon voortva rend, dook onder de tijd. Bergsma durfde niet te kijken. Zenuwslo pend. Totdat de bel ging. Toen wist hij dat de buit binnen was. De titel die hij alleen voor het winnen van de Elfstedentocht wil inruilen. „Het winnen van de Elf stedentocht lijkt mij het ultieme gevoel", zei Bergsma. „Maar dit komt wel aardig in de buurt, hoor." Het is zijn vierde medaille in vijf Olympische Spelen. Maar hoe er varen de 37-jarige De Jong ook is, hij reed de 10 kilometer gisteren tactisch bekeken als een pupil. „Ik had van de week de 5 kilome ter geanalyseerd en dacht dat ik de slagen op het rechte eind kort moest houden, in een hoog ritme moest rijden. In de training reed ik met gemak tien rondjes 30 blank. Ik dacht dat ik stukken be ter zou zijn dan Jorrit. En dus ook dan Sven. Maar ik sloeg door, reed te korte slagen. Ik heb mijn tech niek aangepast en dat had ik niet moeten doen. Het was overleven. Ik baal dat zij een wonderrit rij den en ik niet." Aan de andere kant, vierde was ook niets geweest. „Dan had je het gevoel gehad dat je vier jaar voor niks had gewerkt. Door te vechten, vechten en nog eens te vechten heb ik uiteindelijk toch Lee en Swings achter me gehou den. Ik doe straks die medaille 5.000 METER HHHMi door Rik Spekenbrink sy| Na de eerste twee runs van lit I gisteravond staan de Nederlandse bobsleesters Esmé Kamphuis en Judith Vis zesde. Het gaatje met de nummer vier is een tiende. Bescheiden kampioen door Johan Stobbe Judith Vis (links) en Esmé Kamp huis foto VI Images Sven Kramer feliciteert Jorrit Bergsma (links), foto VI Images door Rik Spekenbrink Jorrit Bergsma Bob de Jong nam het de bui tenlanders kwalijk dat zijn tijd van 13.07,19, naar eigen zeg gen een baggerrit, genoeg was voor brons. „Belachelijk. Maar goed, ik ben blij. Zeker als je het af zet tegen de emotie bij Sven. Deze medaille gaat bij mijn collectie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30