Middelburgse politiek houdt kruit nog droog Stamppot van wereldkampioen Hans Everse voortaan bij Agrimarkt 1 I i 66 Sommige mensen denken dat er iemand met een hamer op de klokken slaat 26 WALCHEREN CARILLON Kersverse stadsbeiaardier Rien Donkersloot laat de Goese klokken weer als vanouds klinken. U APP Store De wethouder was speciaal naar het stadskantoor gekomen omdat de verantwoordingsbrief van het, dagelijks bestuur van de gemeen te op de agenda van de raadscom missie Algemeen Bestuur stond. In die brief legt het college verant woording af over alles wat er de afgelopen jaren is gebeurd sinds de bouw van het A-theater en een parkeergarage werd stilgelegd om dat de wanden begonnen te kra ken en er in omliggende huizen scheuren ontstonden. Op uitdrukkelijk verzoek van hun eigen voorzitter moesten de com missieleden zich beperken tot het stellen van technische vragen. Een inhoudelijk politiek oordeel mogen ze pas maandag geven tij dens de raadsvergadering. En dat gaan ze doen, zo lieten ze van alle kanten weten. We houden nu ons kruit droog, was dan ook een veel gehoorde opmerking. De brief stond op de agenda, voor al omdat de LPM de afgelopen maanden niet aflatend vroeg om openbaarmaking van alle stuk ken. Vooral de briefwisselingen met bouwer Mobilis en de advie zen van de juristen moeten vol gens Kraan openbaar worden. Want hij vindt, zo zei hij gisteren na afloop, dat de politiek verant woording moet afleggen over de hele gang van zaken. En dat kan volgens hem alleen als alles open baar wordt. „Dan kunnen we te weten komen waarom de gemeen te tot nu toe negentien miljoen euro kwijt is aan de bouwput." De verantwoordingsbrief is wat Kraan betreft het begin. „Maar nog onvoldoende omdat hij nog lang geen antwoord geeft op alle vragen." Bovendien, zo zei hij, heeft hij nog steeds het idee dat het college geen volledige open kaart speelt. In de bewuste brief staat enigs zins omfloerst dat het college de gemeenteraad onvoldoende infor meerde toen het besluit werd ge nomen om te stoppen met de bouw. „Achteraf vindt het college dat zij de raad had moeten advise ren om eerst in kaart te brengen wat de consequenties konden zijn van stoppen, alvorens definitief te stoppen." En wat verder: „Het col lege is van mening dat het sowie so verstandig is van de raad van beslissingen van deze omvang op de hoogte te stellen." Wat Kraan betreft wordt er maan dag besloten alles openbaar te ma ken. Dat het college schermt met de eis van Mobilis om veel ge heim te houden, vindt hij vreemd. „Want Mobilis heeft al eens gedreigd met een rechtszaak, dus met openbaarmaking." l|Së d'Ouwe Smisse is een stijlvol en eigentijds proeflokaal. Streek producten zijn de inspiratiebron. Proef de veelzijdigheid en laat je 5 verwonderlijken met natuurzui- j vere streekproducten. Kortom: onbezorgd genieten van de beste kwaliteit. Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl @sweetdealzeelnd f facebook.com/sweetdeal.zeeland GOES - Naar de sportschool hóeft Rien Donkersloot (28) niet. De kersverse stadsbeiaardier van Goes haalt zijn lichaamsbeweging uit het beklimmen van torens. Ook in Goes moet je er wat voor over hebben om het klokkenspel van de Grote Kerk te bereiken, maar Donkersloot doet het graag. Gisteren liet hij voor de tweede keer sinds zijn benoeming de zo bekende klanken over de stad dwarrelen. Hij was één van de zes gegadig den om Sjoerd Tamminga op te volgen, de beiaardier die vorig jaar overleed, maar onlosmakelijk met het Goese carillon verbonden blijft. Donkersloot, woonachtig in Rotterdam, had Tamminga ooit een keer ontmoet tijdens één van de zogeheten zomerconcerten in Goes en had het klavier dus al eens beroerd. Dat beviel en dus lag het voor de hand om te sollici teren. De banen liggen voor een beiaardier bovendien niet voor het oprapen. Donkersloot, die deze dinsdag door de tandarts te grazen is geno men en dientengevolge met een dikke wang ('fotografeer me maar aan mijn rechterkant') verschijnt, is van huis uit organist, maar sinds een jaar of zes ook gediplo meerd beiaardier. Het is een rede lijk lastig instrument, weet hij. „Maar de klank van de klokken is fascinerend. Wat me ook aan spreekt is de plek, middenin de stad. Het is een bizar idee dat je zo'n trap beklimt waar al eeuwen mensen overheen gaan." Is de klim naar het instrument toe al een hele inspanning, het be spelen vergt ook het nodige van de ledematen. Het is een combina tie van handen- en voetenwerk, die ook veel leven maakt. „Een beetje alsof je in een oude auto rijdt", grapt hij. Omdat de beiaar dier niet zichtbaar is voor het pu bliek, beseffen veel mensen niet hoe de muziek wordt voortge bracht. „Sommigen dat er iemand met een hamer op de klokken slaat." Het klavier, zeg maar de toetsen, bevindt zich in een vrij kleine ruimte. Dat het er in de zomer bloedheet kan worden laat zich ra den. Alvorens kan worden begon nen met spelen moet een luik worden opengezet, anders hoort de beiaardier niet wat hij doet. De toetsen en pedalen zijn met sta len kabels verbonden aan de klok ken. Hoe groter de klok, hoe lager de toon en hoe meer kracht het vergt om hem te laten klinken. Het klavier is eigenlijk net iets te klein voor Donkersloot, hij komt bijna met zijn knieën tegen zijn handen. Hij heeft bladmuziek mee, maar improviseert ook graag. „De smaak van de bevol king is breed, dus die van de beiaardier moet dat ook zijn", zegt hij. Hij sluit dan ook niet uit dat er wellicht ooit iets uit de Top 40 voorbij komt. „Verzoekjes zijn welkom." Rien Donkersloot bespeelt het Goese carillon elke dinsdag van 13.30 tot 14.30 uur. De rest van de week neemt de automaat het over. GOESE BEIAARD Agrimarkt verkoopt twee soepen en twee stamppotten van de We reldkampioen 2013. Onder de pro ductnaam Hans' Zilte Smaaksen- saties' verschijnt uiteraard zijn snert met Oosterscheldewater, een prei-mosterdsoep met ho ning en bieslook, stamppot boe renkool met Zeeuws spek („Veel groener dan de rest") en stamp pot spruitjes-ui met crème-frai- che. „Ik verander elk seizoen de gerechten. Steeds zijn twee ge rechten vegetarisch, met tips voor de vleeseter over wat er bij kan." De gerechten zijn gezouten met Oosterscheldewater en volgens Hans Everse verdedigt zijn wereldtitels stamppot en snert aanstaande vrijdag in Groningen. Everse bijna helemaal zonder e-nummers. „Het is niet het goed koopste maar het is écht eten. Met eerlijke ingrediënten en kauwbaar", vindt de chefkok. Everse verdedigt zijn WK-titel stamppot en snert vrijdag in Gro ningen. Hij verwacht daar een sterker deelnemersveld dan in voorgaande jaren, met meer pro fessionele koks. Als hij wint, mag de stamppotbeker in Colijnsplaat blijven wegens drie opeenvolgen de titels. De snerttitel won Everse vorig jaar voor het eerst. Het was de eerste maal in de twaalf be staansjaren van de wedstrijd dat een winnaar beide titels pakte. ff door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse po litici keken elkaar gisteravond even verbaasd aan. Niemand van hen had de behoefte om vragen te stel len over de bouwput aan de Zuid singel aan wethouder Saskia Szara- finski noch aan fractievoorzitter Piet Kraan (LPM). m ||^^l|| FF Verkrijgbaar in de 'Het is als rijden in een oude auto' door Luc Oggel Beiaardier Rien Donkersloot De Goese beiaard telt 47 klokken, waarbij de zwaarste klok een F1 is van ongeveer 965 kg. zwaar. De twee zwaarste klokken zijn door Alexius Petit gegoten, de b1 door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - Een tweede Beken de Noord-Bevelander prijkt volgen de week op een etiket in de schap pen van Agrimarkt: na prei-op-wa- terteler Robert Sandee uit Kamper land is dat chefkok Hans Everse van CBCulinair en zorgcentrum Cleijenborch in Colijnsplaat. eri Cis2 in 1948 door klokkengiete rij van Bergen. De overige klokken zijn in 1969 door Eijsbouts gegoten. Bron/info: carillontorens.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26