Partybus gaat ook boven de Westerschelde rijden 66 De vraag werd groter: laatst waren er in Zeeuws- Vlaanderen 311 aanmeldingen 66 Het Odensehuis betekend uitstel van zwaardere zorg, uitstel van verhuizing I I i Middelburg verleent predikant onderdak 30,00 I Optreden maakt emoties los 24 WALCHEREN a3 ODENSEHUIS Odensehuis voor mensen met dementie is een uitkomst voor familie en patiënten. Ivo Opstelten in discotheek El Toro in Goes Vier koren in Sint Jacobskerk 3-gangenkeuzemenu De partybus is een begrip in Zeeuws-Vlaanderen, waar deze al sinds april vorig jaar rijdt. Initia tiefnemer Sebastiaan Keijmel uit Breskens en Olivier Rijnsaard uit Nieuw- en Sint Joosland kregen via vrienden en Facebook signa- len dat een variant op Walcheren en de Bevelanden gewenst was. „Op Walcheren is er helemaal geen uitgaansgelegenheid meer, net zoals in Zeeuws-Vlaanderen gebeurd is. Jongeren onder de achttien trekken naar België om dat ze daar wél uit kunnen. De vraag werd groter en groter: de laatste keer waren er in Zeeuws-Vlaanderen 311 aanmel dingen", zegt Rijnsaard. De opstapplaatsen van de variant boven de Westerschelde zijn in principe Vlissingen, Oost-Sou burg, Middelburg en Goes. „Maar als iemand in Arnemuiden staat dan is het geen probleem om die op te pikken." De eerste rit staat gepland op 21 maart en gaat naar discotheek Ver- suz in Hasselt. Party People Zee land rijdt naar evenementen - zo als festivals - en discotheken in voornamelijk België, maar Rijns aard sluit niet uit dat Nederland op termijn wordt toegevoegd aan het rijtje met bestemmingen. De organisatie richt zich op mensen tussen de 16 en 35 jaar. DIVA DICHTBIJ VLISSINGEN - Aan de lange tafel drinkt een groep mensen koffie. „Je merkt niet wie de begeleiders zijn en wie niet", zegt een man. „Als je nou aan iedereen vraagt welke dag het vandaag is, dan wordt het wel duidelijk." Maar dat vraag niemand, want dat doet er helemaal niet toe. Bij het Odensehuis ben je voor de gezel ligheid. Om koffie te drinken, te kletsen, de krant te lezen, piano te spelen óf een puzzel te leggen. Inmiddels worden de drie weke lijkse inloopbijeenkomsten door zo'n twintig mensen bezocht. De man aan het hoofd van de ta fel komt vaak. Hij schrijft gedich ten; aan de wand van de ontmoe tingsruimte hangen zijn lime ricks. „Er was eens een kapitein uit Laren die had zelfs zout in snor en haren maar nu met pen sioen en in heel goede doen laat hij alleen zijn principes va ren." Zelf was hij ook zeeman, ver telt hij. Hij is zelfs vaak in Odense geweest. „Ze zeggen daar Oiden- se", zegt hij. „Het ligt aan de ande re kant van Denemarken, niet aan de Noordzeekant." Een tafel verder, aan het raam, legt een vrouw in haar eentje een puzzel van een vuurtoren, in tweeduizend stukjes. De puzzel blijft net zolang liggen tot hij af is. „Dit doorbreekt ons vaste pa troon", zegt haar man. „Ze kan hier piano spelen, dat heeft mijn vrouw tien jaar niet gedaan. En puzzelen. Het is zó'n verschil met thuis, hier is ze rustig, hier kan ze in het nu leven." Ze zijn hier beland via hun case manager. „Dat is nieuw. Dat heeft te maken met de veranderingen in de zorg. Die casemanager komt eens in de zes weken thuis op be zoek. Hoe het hier is? Dat voel je meteen als je binnen stapt. De sfeer is hier goed." Er is wel een probleem, vertelt een vaste bezoekster. „We komen van ver, als het goed weer is met de fiets, maar we hebben eigen lijk geen geld om met de auto te komen." Rita Zwagemaker, de coördinator, heeft contact gehad met instanties om iets te regelen. „Ik hoop echt dat ze een uitzonde ring willen maken", zegt ze. Vandaag is het een gekke dag. Het is drukker dan verwacht en dan stappen er ook nog twee ambtena ren binnen, één van Vlissingen en één van Middelburg. „Om te kijken of we nóg zo'n project kun nen doen", zegt de Vlissingse An- gelien de Nooijer. Ze schuiven ge woon gezellig aan. „Iedereen komt hier om te kletsen", zegt een vrouw. „Dat is ook leuk. Als je dat niet wil, dan kom je niet." Vrijwilligster Brigitte doet een woordzoeker, samen met een be zoekster. De mannen staan op en schenken een sapje in. ODENSEHUIZEN Een Shelter City biedt per jaar één of meer mensenrechtenverde- digers de gelegenheid om een kwartaal lang op adem te komen. Doel is dat de mensenrechtenver- dediger vervolgens met nieuwe energie, kennis en een breder net werk terugkeert naar zijn land. De mensenrechtenverdediger die naar Middelburg komt is een pre dikant van de protestante Presby terian Church. Hij wordt door vre desorganisatie Pax voor Vrede ge zien als een vakkundige peace builder. Hij staat volgens de ge meente bekend om zijn vermo gen de stem van de gewone man te vertegenwoordigen bij de poli tiek. Hij is als gemeenschapslei der niet alleen kritisch naar de po litiek, maar ook naar bijvoorbeeld de rol van de kerk wanneer deze politiek wenselijke antwoorden geeft. Daarnaast weet hij op lo kaal niveau mensen van verschil lende stammen, die verdeeld zijn in tegen elkaar strijdende par tijen, met elkaar te verbinden. GOES - Op uitnodiging van de WD Zeeland komt minister Ivo Opstelten van Veiligheid en Justi tie woensdag 26 februari naar Goes. Tijdens een politiek café in Dans theater El Toro aan de Oude Vis markt 2 zal minister Opstelten met de inwoners van Zeeland van gedachten wisselen over onder werpen als veiligheid, economie en werk. Tot hoofdonderwerp van de avond is het thema Veilig heid benoemd. Iedereen kan zijn/haar vragen, wensen of gedachten met de mi nister delen. Het politiek café is openbaar en begint om 20.00 uur. Hotel-Restaurant x 't Streefkerkse /zr- Huis Duinweg 48 Zoutelande Tel. 0118-561521 Op woensdag en donderdag in februari en maart nieten ov een O O <Puurgenieten op een unieke Cocatie met een adembenemend uitzicht r Wij zijn v.a. do. 20/2 weer open! www.streefkerksehuis.nl VLISSINGEN - Vier koren geven za terdag een benefietconcert in de Sint Jacobskerk te Vlissingen: Zeeuws Byzantijns Koor Sretenje, mannenensemble Lezzom, Schel de Loodsen Koor en Moluks fami liekoor Salamony. Tot slot zingen de koren samen een Moluks Vis serslied. Bij aanvang speelt het Trio Wim Lohy Molukse muziek. Er zijn ook Molukse hapjes. De op brengst is voor een Oogkliniek in Ambon. Aanvang 20.00 uur. Info: Ef www.vlissingen-ambon.nl. door Michiel Bouwman MIDDELBURG - De Zeeuws-Vlaamse partybus, die naar evenementen en discotheken in België rijdt, krijgt een variant boven de Westerschel de. Onder de noemer Party People Zeeland vertrekt de eerste bus op 21 maart vanuit Middelburg naar Hasselt. Olivier Rijnsaard www.facebook.com/ppzeeland VEERE - Zangeres Carla Oudshoorn van Stichting Diva Dichtbij treedt op voor dementerende bewoners van zorg- en verpleegcentrum Nieuw Sandenburgh in Veere. De stichting stelt zich ten doel om interactie met dementerenden te stimuleren door middel van intieme huiskamerconcerten. Volgens medewer ker welzijn Tamara de Ridder was het een groot succes. „Bij sommigen zag je een glimlach verschijnen, anderen neurieden mee." foto Lex de Meester Een wereld van verschil met thuis door Nadia Berkelder Rita Zwagemaker, coördinator Het Odensehuis aan het Pablo Pi- cassoplein in Vlissingen is nu bijna een jaar open. Het is een proef voor drie jaar. Het idee van de inloophuizen voor mensen met dementie komt uit het Deense Odense. In Nederland zijn nu vier Odense- huizen; in Vlissingen staat het eni ge Zeeuwse huis. Mensen die mee willen doen aan de activiteiten in het Odensehuis hebben geen indicatie nodig; de activiteiten zijn ook gratis. Er wordt een kleine bijdrage ge vraagd voor koffie en activiteiten. De gemeente Vlissingen draagt tij dens de proefperiode jaarlijks 20.000 euro bij aan het Odense huis. MIDDELBURG - Middelburg verleent drie maanden lang onderdak aan een Zuid-Soedanese predikant die zich inzet voor mensenrechten en vrede in zijn regio. Middelburg is hiermee na Den Haag de tweede Nederlandse Shelter City.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24