Explosie beschadigde ponton Gedeputeerde Staten zien geen kans voor Zeeuws scholingsfonds Pulskor ZEELAND 23 GroenLinks houdt debat over groene economie commentaar Alle zienswijzen Hedwigepolder zijn verworpen RITTHEM - Bij de explosie op het strand bij Ritthem werd een ponton en niet een caisson zwaar bescha digd, zo weet vrijwilliger Frans Rothuizen van het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp zo goed als ze ker. Tijdens de landing in juni 1944 in Normandië wer den twee kunstmatige havens aangelegd om de man schappen en het materieel aan land te krijgen. Om de havens te beschermen werden voor de kust als golfbrekers schepen en betonnen caissons (Phoenix) tot zinken gebracht. Achter de golfbrekers kwamen de transportschepen met hun boeg aan de kopein- den van pieren te liggen. Deze kopeinden beston den uit drijvende platforms vanwaar via hellingba- nen een hoger platform kon worden bereikt. Dit laat ste platform rustte op vier pijlers, een beetje verge lijkbaar met de olieplatforms die we nu kennen. Van wege de diepgang van de schepen lagen de kopein den vrij ver uit de kust. De verbinding met de kust werd gemaakt van schipbruggen, bestaande uit pon tons en brugelementen. Zij werden met stalen kolommen op de betrekkelijk harde ondergrond gezet en waar dat niet mogelijk was vanwege een te slappe bodem werden drijven de pontons gebruikt. Die pontons werden Beetle pontoons genoemd. Bij de droogmaking van Wal cheren zijn Phoenix-caissons en Beetle-pontoons ge bruikt die in Engeland werden gekocht en naar Wal cheren versleept waar ze gebruikt werden om de dijkgaten te dichten. Een van deze caissons en enke le pontons zijn te zien op het strandje bij Ritthem. „Maar bij de explosie werd een ponton vernield." VLISSINGEN - GroenLinks houdt donderdag 6 maart een rondetafel gesprek over de kringloopecono mie, waarin duurzaam wordt ge produceerd en reststromen wor den hergebruikt. De vraag is: hoe bereikt Zeeland een koppositie in die kringloopeconomie? Antwoor den komen van Wim Sederel (di recteur van Biobased Delta), PvdA-Kamerlid Mei Li Vos, Wil lem Schipper (adviseur fosfaatre- cycling), Ton Bastein (TNO, effi ciënt gebruik grondstoffen) en Arie de Bode (directeur Heros Sluiskil). De bijeenkomst, die om 17.30 uur begint, vindt plaats bij Dok4i in Vlissingen. De PvdA-Statenfractie brak in ja nuari een lans voor een Zeeuws scholingsfonds. Daaruit zouden onder meer opleidingen en cur sussen voor mbo'ers en hbo'ers kunnen worden betaald die hun studie in Zeeland of Vlaanderen volgen. Studenten zouden zo een extra prikkel krijgen om in de pro vincie te blijven studeren. Mo menteel volgt bijna eenderde van de Zeeuwse mbo'ers en hbo'ers een opleiding buiten de provin cie. De PvdA-Statenleden Bayram Er- bisim en Piet Hamelink hadden hun hoop gevestigd op de Brussel se subsidiepotten. In de periode 2014 tot 2020 is ongeveer 450 mil joen euro beschikbaar uit het Eu ropees Sociaal Fonds (ESF). Volgens het dagelijks provinciebe stuur kunnen de PvdA'ers Europe se subsidie vergeten. Het ESF staat geen gebiedsgerichte projec ten toe als die tot doel hebben jon geren over te halen om hun stu die binnen en niet buiten de re gio te volgen. De provincie zelf heeft geen geld voor zo'n fonds. Gemeenten en onderwijsinstellin gen kunnen wel bij het ESF aan kloppen voor projecten die het on derwijsaanbod aantrekkelijker ma ken. Zo heeft de HZ in Vlissingen subsidie gekregen voor het Sea-lab, een praktijkruimte voor de onderzoeksgroepen aquacul- tuur en watertechnologie. Het Sea-lab maakt deel uit van een Ne derlands-Vlaams project. Na veel vijven en zes sen mag Nederland ruimer experimen teren met de puls- kor. Europa moest tot voor kort niets hebben van dit elektri sche vistuig. Achter die Brussel se weerstand zit een flinke por tie Frans belang. Zo werkt dat in Europa. Maar nu kan Neder land verder met maximaal zo'n tachtig pulskorkotters. Elektrisch vissen biedt allerlei voordelen. Selectiever vissen, minder schade aan het zeele ven, veel minder brandstofge- bruik. Nadelen zijn er ook, bij voorbeeld kans op ruggengraat letsel bij kabeljauw. Verder is er nog onduidelijkheid over de indirecte gevolgen, zoals sterf te naderhand. Vergeleken met de boomkor met wekkerkettin gen is de pulskor echter een duidelijke verbetering. Daarom is het goed dat Nederlanders snel meer ervaring kunnen op doen. Daarbij kunnen ze met een hun kosten drukken. De Noordzeevisserij is nog lang niet duurzaam. Maar dit is wel een stap in de goede richting. Dat heeft Dijksma dinsdag aan de Tweede Kamer laten weten. Waar om ze de zienswijzen niet over neemt staat in de Nota van beant woording Hertogin Hedwigepol der. Die is onder meer in te zien op de website van de provincie Zeeland. Verder heeft Dijksma allerlei ver gunningen en uitvoeringsbeslui ten vastgesteld. Het gaat om ver gunningen in het kader van de Natuurbeschermingswet, de Flo ra- en faunawet, de Ontgrondin- genwet, de Waterwet en een be sluit tot Onttrekking van de we gen aan het openbaar verkeer. Ook heeft Dijksma besloten om de Hedwigepolder voorlopig aan te wijzen als Natura 2000-gebied. Hiermee gaat de polder uiteinde lijk onderdeel uitmaken van het bestaande Natura 2000-gebied Westerschelde Saeftinghe. Het Rijksinpassingsplan ligt tege lijkertijd met de vastgestelde ver gunningen en uitvoeringsbeslui ten ter inzage. Er kan van 20 fe bruari tot en met 2 april beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Dijksma verwacht dat in april 2016 de onteigeningsprocedure is afgerond en dat daarna de herin richting kan beginnen. De polder moet in 2019 onder water staan. WOENSDAG 19 FEBRUARI 2014 Onderzoek van de krater op het strand van Ritthem foto Manfred Berrevoets Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding Erik Akerboom foto HH door Emile Calon door Frank Balkenende MIDDELBURG - Een Zeeuws scho lingsfonds dat moet voorkomen dat jongeren buiten de provincie gaan studeren, lijkt financieel on haalbaar. Gedeputeerde Staten zien geen kans er Europees geld voor binnen te halen, omdat de EU de regels voor de fondsen voor so ciale en regionale ontwikkeling heeft aangescherpt. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Hertogin Hedwige polder wordt volgens plan inge richt. Alle suggesties en alternatie ven die 2014 personen en instan ties hebben gedaan zijn verworpen door staatssecretaris Sharon Dijks- ma van Economische Zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23