Hof: Cifmoord was een geraffineerd misdrijf Aantal kinderdagverblijven in Zeeland laatste zes jaar gegroeid 1 I Pannenkoeken Bijna drie jaar geleden ontplofte de Bom van Ritthem. Morgen staan twee verdachten terecht. 22 ZEELAND Twee Zeeuwse bedrijven bij TastylO BOM VAN RITTHEM B woensdag Het zal wel een kwes tie van definitie zijn. Deze krant schreef eerder dat de provin cie stilletjes afscheid had geno men van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Het bleek een miskleun van on ze kant. Volgens gedeputeerde Carla Schönknecht leeft de WCT-droom nog steeds maar heeft de provincie de plannen even in de ijskast gezet en dat is iets héél anders. Luister mevrouw Schönknecht. Ik weet niet wat uw definitie van dood en leven is. Maar iets dat al vijftien jaar geen teken van leven geeft is in mijn op tiek zo dood als een pier. Vijftien jaar is lang, erg lang. In vijftien jaar kan zelfs de ge meente Vlissingen een scheeps werf omtoveren in een klein woonwijkje. Maar wat nog belangrijker is dan de voor- of nadelen van een klein eigen containertermi- naltje, is de indruk die de pro vincie wekt door er in vijftien jaar tijd niet in te slagen een containerkade aan te leggen of het project definitief naar de prullenbak te verwijzen. Hoeveel potentiële investeer ders die wél voor een hoop ba nen zouden zorgen heeft de provincie Zeeland afgeschrikt door vijftien jaar lang te teuten over het wel of niet aanleggen van een stukje kade? Welke serieuze zakenman, die dit vanaf de zijlijn beziet, wil zich nog in zo'n frustrerende slapstick storten? En ik vrees dat niet alleen de in dustrie het onvermogen ziet van de provinciale pannenkoe ken die onze provincie bestu ren. Ook in Den Haag zien ze hoe voortvarend onze provincie is inzake de WCT en het handha ven van de overtredingen van de uitstootnormen van Therm- phos. In datzelfde Den Haag moeten ze straks de knoop doorhakken of we wel of niet bij Zuid-Hol land gevoegd gaan worden. Ik vrees dat de pap al is gestort Ei gen imago of niet. Volgens mij denken ze dat dat stelletje kaf kaiaanse kleppels in Zeeland wel wat hulp in het besturen van de provincie kan gebrui ken. Want alleen kunnen ze het niet. Ad van den Dool stierf op 8 maart 2009 door een combinatie van haargroeimiddel en antidepressi va. Van het haargroeimiddel wer den sporen gevonden in een fles Spaanse likeur en het sherryglas waarin de drank had gezeten. Zijn vrouw werd daags na de moord opgepakt, maar mocht vier dagen later weer naar huis, on danks het feit dat ze een flesje haargroeimiddel en antidepressi va in haar broekzak had en dat ze had gegoogled op overdosis. An derhalf jaar later werd ze voor de tweede keer opgepakt. „Verdachte heeft op slinkse wijze een eind gemaakt aan het leven van Ad van den Dool. Op een ri- MIDDELBURG - Meatless uit Goes en Nobel Exotic Primeurs in Hulst zijn door een jury geselec teerd voor de Tastyio, een rang lijst van Zuid-Nederlandse food- bedrijven die innovatief zijn en goureuze manier heeft ze hem uit haar leven verbannen door zijn le ven te nemen. Een doortrapte mis daad. Een geraffineerd en goed ge pland misdrijf." Advocaat Marco Vermeirssen bepleitte vrijspraak, omdat er niet genoeg bewijs is om bijvoorbeeld een ongeluk uit te sluiten. Over twee weken, als het hof uit spraak doet, wordt duidelijk of de vrouw weer vrij wordt gesproken. Na het overlijden van haar man werd ze ook niet direct gezien als schuldig aan zijn dood. De huis arts constateerde in eerste instan tie zelfs dat hij een natuurlijke dood was gestorven. Dat werd echter meteen in twijfel getrok ken nadat de dochter van Van den Dool had verteld dat hij het idee had door zijn vrouw te worden vergiftigd. Bij de rechtbank wilde het Open baar Ministerie nog per se bewij zen dat de weduwe het haargroei middel in de fles heeft gedaan. Mede omdat die precieze hande ling niet kon worden bewezen volgde vrijspraak. Dat is nu uit de tenlastelegging geschrapt. RITTHEM - Bij vermeend terroris me wordt niet zo nauw gekeken naar de regels. Dan mag alles wij ken, zo zegt een hoge Zeeuwse po litieman enigszins cynisch als hij terugblikt naar de arrestatie van drie inwoners van Oost-Souburg op 6 oktober 2011. De drie, een echtpaar en hun zoon, worden die dag aangehouden omdat ze mogelijks iets te maken hebben met de Bom van Ritthem. Uit ge sprekken met mensen van politie en justitie is duidelijk geworden dat de Zeeuwse politie, noch de officieren van justitie voorstander waren van hun arrestatie. Er was volgens hen veel te weinig bewijs dat de drie daadwerkelijk iets te maken hadden met de geweldige explosie die vrijdagavond 23 sep tember 2011 een paar minuten na tien uur op grote delen van Wal cheren, Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen te horen was. Door de explosie werd op het strand bij Ritthem een betonnen ponton vernield, die deels in het zand stond. Maar de wens van po litie en Openbaar Ministerie om terughoudendheid, om eerst meer onderzoek te doen, werd vol strekt genegeerd. In opdracht van Den Haag werd zelfs de anti-ter- reureenheid Dienst Speciale Inter venties (DSI) met twee helikop ters ingevlogen naar Vlissingen. Daar stonden auto's klaar waar mee de manschappen van de spe ciale elite-eenheid naar Oost-Sou burg reden en met heel veel ge weld de woning binnenvielen. Die anti-terreureenheid werd in gezet in opdracht van de minister Ivo Opstelten van Justitie en het College van Procureurs-generaal. Ook de Nationaal Coördinator Ter- rorisme-bestrijding Erik Aker boom was betrokken bij de actie. De maandag na de explosie moes ten de top van de Zeeuwse politie en het Openbaar Ministerie met spoed naar Den Haag komen voor overleg. Er werd gevreesd dat de ontploffing iets te maken had met terroristen die een explosief aan het testen waren. Er heerste volgens meerdere bronnen een ze kere paniek omdat explosieven- deskundigen geen antwoord kon den geven op de vraag welk mid del er gebruikt was om het pon ton op te blazen. Bovendien wa ren de deskundigen onder de in- druk van de kracht van de explo sie. Er werd door stafmedewer kers van de Nationaal Coördina tor Terrorisme-bestrijding zelfs se rieus rekening mee gehouden dat de bommenmakers van plan wa ren de kerncentrale bij Borsele aan te vallen. Niets was minder waar, zo bleek vele maanden later toen de politie andere verdachten aanhield: twee mannen (26 en 47) uit Zoutelande en Hilversum. Zij waren geïnteres seerd in alles wat met de Tweede Wereldoorlog te maken heeft. Met behulp van metaaldetectors zochten ze de bossen en duinen van Walcheren af op zoek naar tastbare herinneringen. Daarbij vonden ze ook regelmatig muni tie. Ze haalden het explosief mate riaal daaruit en verbrandden dat omdat ze, zo vertelden ze tijdens een tussentijdse zitting van de rechtbank, daar geen interesse in hadden. Dat ging steeds goed tot de 23e september 2011. Door nog steeds onbekende oorzaak ontstond tij dens het verbranden van hun drie emmertjes met explosieven, voor al TNT en RDX, een geweldige ex plosie. De Walchenaar raakte daar bij zelfs voor een aantal dagen zijn gehoor kwijt. De politie kwam het tweetal op het spoor door gedegen recherche werk waarbij gebruik werd ge maakt van vele flintertjes informa tie. Bij de aanhouding van de twee op 24 januari 2012 werd de anti-terreureenheid niet ingescha keld. Deze maal was er rustig on derzoek gedaan en wisten politie en justitie nog voor de arrestatie met wie ze te maken hadden; ver zamelaars van oorlogsparafaria. Maar wel twee mannen die zwe gen toen de Oost-Souburgers in voorarrest zaten. Volgens hun ad vocaten waren ze bang geworden door de vele media-aandacht die volgde na de aanhouding van het Souburgse trio. maatschappelijk verantwoord on dernemen. In april en mei kun nen consumenten de beste van de ze tien kiezen op maakde- switch.nl. De winnaar krijgt dan de Gouden Lepel. Het CBS registreert het aantal kin derdagverblijven tot een bepaalde afstand. Het aantal locaties bin nen een straal van vijf kilometer van huis is over de hele provincie genomen gemiddeld 8,7. Lande lijk is dat gemiddelde 33,4. Het overzicht maakt ook duidelijk dat de doorsnee afstand tot een dag verblijf in Zeeland de afgelopen ja ren is afgenomen van 2,6 kilome ter in 2007 tot één kilometer sinds 2011. Daarmee loopt Zee land in de pas met het landelijke beeld. Volgens een woordvoerster van het CBS toont dat aan dat de kinderopvang fijnmaziger is ge worden. De meeste locaties binnen een af stand van vijf kilometer zijn in Zeeland te vinden in Middelburg (16,6), Vlissingen (16,4), Goes (15,5) en Terneuzen (7,3). De min ste in die categorie zijn te vinden in Noord-Beveland. Schouwen- Duiveland telt gemiddeld de meeste dagverblijven (2,3) binnen één kilometer, voor Goes en Vlis singen. De hekkensluiter van dat rijtje is Veere. Na jaren van groei liep het totaal aantal vestigingen in 2013 lande lijk iets terug, tot zo'n 6200 kin derdagverblijven. Die afname wordt gezocht in de daling van het geboortecijfer. Ook het aantal kinderen dat naar een dagverblijf gaat, daalde voor het tweede ach tereenvolgende jaar. De hogere kosten voor rekening van ouders hebben mogelijk een rol gespeeld in die daling, aldus het CBS. Cuido van der Heijden m Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Pieter van Klinken DEN BOSCH - De aanklager was dins dag in hoger beroep bij het ge rechtshof in Den Bosch overduide lijk. In tegenstelling tot de recht bank in Middelburg vindt zij de tot nu toe onopgeloste moord op de 60-jarige Ad van den Dool uit Kat- tendijke bewezen. Ze eiste 15 jaar tegen zijn nu 57-jarige weduwe. In strijd tegen terreur mag alles door Emile Calon Minister Ivo Opstelten van Justitie foto Peter Hilz/HH door Marcel Modde MIDDELBURG - Het aantal kinderdag verblijven is de afgelopen zes jaar in bijna heel Zeeland fors geste gen. Alleen in de gemeente Hulst was een afname te zien, blijkt uit een overzicht dat het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) giste ren publiceerde. Maar aan die groei kwam in 2013 wel een einde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22