ZEELAND Vergeefs School zwaait Isabel uit CS verdedigen zoetwaterproef almanak Proef zorgt ervoor dat twee keer zoveel vissers gebruik mogen maken van elektrisch vistuig. 28 en 29 Verdachten Bom van Ritthem voor rechter DEN HAAG - Zeeuwse vissers zijn blij dat ze toch meer gebruik mo gen gaan maken van elektrisch vistuig (pulskor). „Beter laat dan nooit", reageert visser Jaap Fenijn uit Breskens. „Al blijft het zuur dat het te lang heeft geduurd en er al vissers failliet zijn gegaan." Staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Zaken) heeft een oplossing gevonden voor een sle pend Europees conflict over de pulskorvisserij. Nederland mag van Eurocommissaris Maria Da- manaki (Visserij) een uitgebreide proef beginnen naar de effecten van het vissen met elektrisch vis tuig. Momenteel vissen 42 kotters met pulskor. Frankrijk hield de door Nederland bepleite verdub beling van het aantal vergunnin gen tegen. Na fel protest van Ne derland mogen nu toch 42 kotters extra worden uitgerust met een pulskor. De proef is volgens Dijks ma 'van belang voor de invoering van het nieuwe Gemeenschappe lijk Vissérijbeleid'. Eén van de pij lers daarvan is de aanlandplicht. Die moet 1 januari 2016 ingaan voor tong en schol, de voornaam ste Nederlandse Noordzeevisserij en. Volgens Europa gaat er te veel ondermaatse vis overboord zon der overlevingskansen. Imares, onderdeel van de Wage- ningen Universiteit, gaat nu on derzoeken of met de pulskor selec tiever kan worden gevist. Ook brengt ze de milieuwinst in kaart. Volgens Jaap Hennekeij van Vis- ned moet het onderzoeksprogram ma 13 maart in Brussel liggen. Hij verwacht dat eind maart de nieu we ontheffingen de deur uit kun nen. „De productie van het vis tuig kost enige tijd, dus ik ver wacht dat vissers in de loop van dit jaar met puls kunnen vissen." Er staan 40 vissers (waaronder een tiental Zeeuwen) op de wachtlijst. Hennekeij: „De in schrijvingen zijn op een gegeven moment gestopt, omdat er toch geen vergunningen werden afge geven. Ik ga ervan uit dat alle vis sers op de lijst nog willen omscha kelen. Vallen er toch plekken open, dan moeten we in overleg met het ministerie bekijken hoe we daarmee omgaan." Hennekeij complimenteert Dijksma met de 'creatieve oplossing'. Maar hij be nadrukt dat de vissers een totale vrijgave van de pulskor willen. Ook in de Tweede Kamer zijn de reacties enthousiast. „Briljant", zegt André Bosman (WD). El- bert Dijkgraaf (SGP): „Creatief en mooi, maar het is stap één. Uitein delijk moet iedereen met pulskor kunnen vissen." Jaco Geurts (CDA): „We zijn er nog niet, maar dit is een grote stap." Jonge snowboarders dromen van Olympische Spelen THE VOICE KIDS MIDDELBURG - Het dagelijks pro vinciebestuur staat vierkant ach ter een experiment waarbij zoet water uit zandige kreekruggen wordt opgepompt. In opdracht van de provincie voert Deltares een onderzoek naar de zoetwater voorziening in Zeeland uit. De Partij voor Zeeland vindt de proef een slecht idee, termeer omdat el ders zout water wordt ingelaten zoals in Waterdunen. Het provin ciebestuur wil echter inspelen op klimaatverandering en zeespie gelstijging en nagaan welke maat regelen nodig zijn om de zoetwa tervoorziening te waarborgen. Het kost de tv-makers van Pow- News doorgaans weinig moeite poli tici in hoogste staat van verwarring te brengen. Zo niet in Vlissingen, waar ze deze week vergeefs probeer den de vrouwelijke SGP-kandidaten van hun stuk te brengen. Of de lijst- trekster maar even naar de grond wilde kijken tijdens het interview... .En of ze, tijdens het spreken, maar liever met de rug naar de camera wilde gaan staan. Hoe onbeschoft de reporter de dames ook tegemoet trad, zij volgden onverstoorbaar zijn instructies op. Of ze de politiek in gingen om de mannen op te win den, probeerde de reporter ten einde raad. Het droge antwoord: „Zoiets raars heb ik nog nooit gehoord." blij met akkoord Vissers zijn door Jeffrey Kutterink pagina 23: Commentaar WOENSDAG 19 februari 2014 21 MIDDELBURG - Isabel Provoost (14), de Middelburgse Ana liste van het tv-programma The Voice Kids, is dinsdagmid dag uitgezwaaid door leerlingen en leraren van de Christe lijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middel burg. Isabel was dinsdag voor het laatst op school en be reidt zich de komende dagen voor op de finale van vrij dag. Burgemeester Harald Bergmann van Middelburg was naar de school gekomen om Isabel succes te wensen. „Heel Zeeland is trots op jou. We gaan met z'n allen op jou stemmen. Geniet ervan!", zei hij. De CSW hangt vol posters met aanmoedigingen voor Isa bel. Medeleerlingen delen flyers uit. Op een groot scherm in de hal werd dinsdag de televisie-auditie van de scholie re getoond. Klasgenoten en familie gaan vrijdag met Isa bel mee naar Hilversum om haar in de televisie-studio te steunen, foto Lex de Meester Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21