l Toerclub-voorzitters tonen wel enig begrip Antwerpen sluit Schelde drie dagen af met brug Terneuzenaar liet erg zieke hond aan lot over Dorpen ageren tegen sluiten geldautomaten 31 de inzet van politie en het plaat sen van hekken. „Maar daar staat ook return tegenover. De horeca, bed and breakfasts, ze hebben baat bij wielertoerisme. In cijfers is dat lastig te vatten. Je kunt het economisch voordeel niet onder schatten." Zo kijkt ook Guido De Padt, burgemeester van Stad Ger- aardsbergen, ertegenaan. Jaarlijks is zijn gemeente 50.000 euro aan onder meer politie-inzet bij wie lerkoersen kwijt, heeft hij laten becijferen. Zevenendertig georga niseerde ritten zijn er elk jaar in Geraardsbergen, waarvan er tien a vijftien de Muur passeren. „Ze brengen leven in de brouwerij en een betere toeristische promotie kun je niet hebben." Van de andere kant kan De Padt wel begrip opbrengen voor zijn collega van Heuvelland. „Vlaamse gemeenten moeten geweldige in spanningen plegen om pensioen uitgaven te financieren. Iedereen probeert extra inkomstenbron nen te zoeken." TERNEUZEN - Bram Dieleman, voorzitter van Toerclub Axel, is 'vroeger' wel eens over de Kem- melberg gereden. „Je moet er heel goed oppassen. De wegen zijn er helemaal belegd met kasseien. Je moet echt goed geschakeld staan. Er komen nogal eens valpartijen voor." De Kemmelberg is al met al niet Dielemans favoriete heuvel. De onrust die in Vlaanderen is ont staan over het heffen van tolgeld voor de Kemmelberg, kan hij zich wel levendig voorstellen. „Een beetje absurd", serveert hij het idee direct af. Geld vragen voor de passage van een heuvel gaat er bij Dieleman niet in. Hij kan zich wel indenken dat gemeenten het wielertoeris me in goede banen willen leiden. „De Kemmelberg is bij veel organi satoren van wielerwedstrijden po pulair. Het moet beheersbaar blij ven." Meeuwis de Jonge, voorzitter van Toerclub Avanti (die jaarlijks on der meer de Mosseltocht vanuit Sluiskil organiseert), kijkt er ook zo tegenaan. Hij neemt Zuid-Lim burg als voorbeeld. Het aantal koersen is daar zo groot dat het al dus De Jonge 'niet leuk meer is'. „Valkenburg leeft er goed van. Mensen daarbuiten ervaren voor al overlast van wielertoeristen. Het is goed daar meer rekening mee te houden." Maar de Vlaamse Ardennen en Heuvelland zijn volgens De Jonge niet met Zuid-Limburg te vergelij ken. „Je hebt in de Vlaamse Arden nen veel meer ruimte, er wonen bijna geen mensen en je hebt er minder koersen dan in Zuid-Lim burg, waar er iedere week wel één is." Dieleman herinnert eraan dat van tijd tot tijd ook in Zeeuws-Vlaan- deren 'gedoe' ontstaat over wiel- ergroepen, vooral Vlaamse, die he le wegen in beslag nemen en ge vaarlijk zouden rijden. „Ze den ken dat de hele wereld van hen is. Dat moet je natuurlijk niet heb ben. We moeten als wielertoeris ten zelf slimmer zijn om te voor komen dat gemeenten op het idee komen er paal en perk aan te stel len en zelfs geld gaan vragen voor passages. Het zou zonde zijn als het die kant opgaat." Honderd jaar geleden legde het Belgische leger ook een ponton brug over de Schelde om op tijd weg te kunnen komen voor de op rukkende Duitse militairen. Ant werpenaren maakten ook massaal gebruik van die brug om weg te komen. Velen kwamen uiteinde lijk in Nederland terecht als vluch teling. In totaal zouden een mil joen Belgen het neutrale Neder land binnentrekken. De vluchte lingenstroom kwam op gang, na dat de verschrikkelijkste verhalen over Duitse wandaden in België rondgingen. Ter herdenking van het begin van de Eerste Wereldoorlog keert de fameuze pontonbrug van 3 tot en met 5 oktober terug. De toegang is niet vrij. Wie de speciale over steek over de Schelde wil maken, moet van tevoren een ticket a vijf euro per persoon kopen of a zes euro voor een combiticket met ge bruik van openbaar vervoer. Per persoon kunnen maximaal acht tickets worden aangevraagd via info@vredescentrum.be of 00-32. 3.338 83. Vooraf moet worden aan gegeven op welke dag en tijd u de brug over wil. Belgische en Nederlandse Genie troepen leggen de brug gezamen lijk aan. Eind september vorig jaar deden ze dat al eens bij wijze van proef. Het grote publiek mocht er toen nog niet over lopen. De brug - Vredesbrug gedoopt - wordt vrij dagavond 3 oktober officieel geo pend met een vredesstoet en het dansspektakel Lets's go Urban. Op foto's zal te zien hoe de situa tie in 1914 was. ►Over de Schelde in Antwer pen komt in oktober een pontonbrug om begin 'Gro te Oorlog' te herdenken. De hond, een zeer magere beagle met een enorm gezwel tussen haar benen, werd vorige week zwervend aangetroffen en door de dierenambulance meegeno men naar een dierenkliniek. De politie wist de eigenaar op te spo ren. Het bleek dat de hond in het verleden wel door een dierenarts is bekeken, maar dat de eigenaar de hond niet had laten behande len vanwege geldgebrek. Het ge volg was dat de beagle nog twaalf kilo woog, inclusief de tumor van vier kilo. Ook had het dier last van ontstoken slijmvliezen en dia betes. Gezien de zeer slechte toestand waarin de hond verkeerde is beslo ten haar te laten inslapen. Tegen de eigenaar is proces verbaal opge maakt omdat hij de deskundig heid van een dierenarts heeft ge negeerd en dat zijn hond daar door de nodige verzorging is ont houden. De officier van justitie oordeelt of de zaak voor de rechter wordt neergelegd. REGIOAGENDA De Rabobank maakte eind vorige week bekend dat de geldautoma ten per 1 april verdwijnen. Ze wor den te duur. De bank treft meer maatregelen in West-Zeeuws- Vlaanderen, zoals een beperking van de openingstijden van de kan toren in Oostburg en Breskens. Sluiting van kantoren, zoals in Sas van Gent, Axel en Klooster- zande, is in West- Zeeuws-Vlaan- deren vooralsnog niet aan de or de. De dorpsraadbesturen moeten nog overleggen over de manier waarop ze de bank willen overtui gen, melden de voorzitters. „Maar we laten dit niet zomaar voorbij gaan", vertelt Lau Oosthoek van de dorpsraad Schoondijke. Vol gens zijn Biervlietse collega-voor zitter Johan de Reu moeten onder nemers en dorpsraden van beide dorpen de handen ineen slaan. „We gaan gezamenlijk goede argu menten bedenken en stappen daarmee naar de bank." DINSDAG 18 FEBRUARI 2014 Massale belangstelling bij beklimming van de Muur van Geraardsbergen tijdens de Ronde van Vlaanderen drie jaar geleden, foto Geert Vanden Wijngaert/AP Photo ANTWERPEN - Antwerpen sluit de Schelde begin oktober drie dagen af met een pontonbrug. De stad herdenkt hiermee het begin van de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) en de vlucht van vele tienduizen den inwoners voor het oprukkende Duitse leger. TERNEUZEN - In overleg met de die renarts heeft de politie in Terneu- zen een zwaar verwaarloosde en zieke hond laten inslapen.Tegen de eigenaar van het dier is proces ver baal opgemaakt. Meer agendanieuws vindt u op onze website, DINSDAG 18 FEBRUARI HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 13.30 uur: Prijskaarten; De Korenmarkt, 14.00 uur: Koffie middag; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 14.00 uur: biljarten, sjoelen, welfare; OOSTBURG - Ledeltheater,20.00 uur: Vrouwen verkiezingsdebat; SINT JANSTEEN - De Warande, 14.30 uur: Sjoelen; 19.00 uur: FNV belastingcursus; SLUISKIL - Meulengat, 10.00 uur: Wande len senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; Porgy Bess, 20.00 uur: Lezing schrijver Frank Wester man; Zeldenrust Steelant college, 19.30 uur: Lezing 'Christelijke identiteit en on derwijs' door Ad Verbrugge; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten. door Martijn de Koning BIERVLIET/SCHOONDIJKE - De dorps raden van Biervliet en Schoondijke laten het niet zomaar gebeuren dat de Rabobank de geldautomaat in hun dorpen sluit. Ze beraden zich op acties om de maatregel te voor komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63