Inwoners Heikant in actie tegen kippenstal 'Onderzoek vestiging bioscoop Hulst in plan de Nieuwe Bierkaai' Philippine heeft recht op goede ouderenzorg 66 Over vier jaar wil de NCPN aan de raadsverkiezingen meedoen. Het is nu te kort dag... Het is soms zoeken naar de verschillen tijdens het verkiezingsdebat in Oostburg. 66 We hebben wel dertig zetels nodig als voorspellingen allemaal kloppen 66 Het gaat vooral om de kwaliteit en die is het best geborgd in brede, grotere openbare scholen 28 ZEEUWS-VLAANDEREN VERKIEZINGSDEBAT 66 Het blijft een schuur met 19.000 kippen in een gebied waar dit niet thuis hoort De actie wordt gecoördineerd door Jos en Lucile Kroes. Zij verza melen alle bezwaarschriften en dienen die straks in bij buurge meente Stekene. Ze weten zich al vast gesteund door de gemeente Hulst en de Heikantse dorpsraad. Een eerste aanvraag voor een kip penstal aan de Lekestraat, vlakbij het Nederlandse natuurgebied de Wildelanden, werd op het laatste moment ingetrokken. Dat gebeur de nadat de gemeente Stekene de aanvraag voor de milieuvergun ning had afgewezen en net voor de provincie Oost Vlaanderen de kwestie zou behandelen. Bij de nieuwe aanvraag is voor een deel ingespeeld op de vorig jaar ingediende bezwaren. De ge plande kippenstal van 25,5 bij 100 meter is nu 50 meter naar achter ingetekend. Verder komt er geen stookolieopslag en ook geen mest- opslag op een betonvloer maar in een container. „Maar in principe is het dezelfde aanvraag en veran dert er niets", concluderen ]os en Lucile Kroes. „Het blijft een kip- penschuur met 19.000 kippen in een gebied waar dit niet thuis hoort. Niet voor de natuur en niet voor de buurt. En als er een schaap over de dam is volgen er zeker meer", vrezen ze. „Op dit stuk grond kunnen wel drie van die schuren staan." Er wordt nu gewerkt aan een mo delbezwaarschrift, Mensen die be zwaar willen indienen kunnen dat kenbaar maken via e-mail josk@zeelandnet.nl. De bezwaren moeten voor 5 maart binnen zijn bij de gemeente Stekene. OOSTBURG - Er doen wel negen partijen aan de gemeenteraadsver kiezingen mee, maar Sluis kan het met een stuk minder partijen doen, stelde Krijn Hamelink van de Nieuwe Communistische Par tij van Nederland (NCPN). „Want ze zijn het toch bijna allemaal met elkaar eens." Vier leden van de NCPN kwamen gisteravond, net als een kleine veertig anderen, naar de verkie zingsbijeenkomst van Scoop en deze krant in gezondheidscen trum Fitallin in Oostburg. Alle aanwezigen kregen een flyer in handen gedrukt waarin aandacht werd gevraagd voor het belangrijk ste actiepunt van de communis ten: 'Stop tolheffing tunnel en veer'. Het was wat te kort dag om aan de komende verkiezingen mee te doen, maar als het aan de actievoerders ligt, doet de NCPN over vier jaar wel mee. Van de politici gooide Albert de Bruijn (D66) de knuppel in het hoenderhok door te zeggen dat er slechts vijf brede scholen in de vijf grootste kernen over hoeven te blijven om basisscholieren goed te kunnen blijven bedienen. Franqois Babijn (Lijst Babijn), Jan Gerritsen (Helder Zeeuws) en Ca- rien Bolijn (D T) hadden meer aandacht voor de kleine kernen. Lange tijd in een bus zitten, is voor kinderen een enorme straf, wist Bolijn. De Bruijn stelde daar tegenover dat 'kwaliteit het be langrijkst moet zijn'. Hij kreeg bij val van Robert Evers (PvdA) en Astrid van Kleef (WD). In het publiek bleken nogal wat (oud-)onderwijzers te zitten. Piet Brakman, Frank Gijsel en Rianne Korevaar vonden elkaar in de con clusie dat een school de afmeting moet hebben die kwalitatief goed onderwijs mogelijk maakt. „En dat kan niet met een paar leerlin gen per groep, die drie jaar achter elkaar dezelfde leerkracht voor het digibord zien staan. Je zult maar niet zo goed met je onder wijzer kunnen opschieten", be toogde Korevaar. Bezuinigen moet ook de gemeen te Sluis de komende jaren, besef ten de meeste aanwezigen. Dat moet dan op de taken die de ge meente niet hóeft te doen, meen de Bolijn (D&T). Volgens Babijn hoeft er niet zoveel te worden be zuinigd als de uitgaven worden beperkt. Een 'prestigeproject' als de forse reconstructie van de Bres- kense haven is te hoog gegrepen, meende hij. Babijn kreeg bijval van Rudy Eversdijk (SP). Peter Ploegaert (CDA) zoekt het in 'nog efficiënter werken'. De huidige wethouder wees er verder op dat sommige projecten ook revenuen voor Sluis kunnen opleveren. Hij kreeg bijval van De Bruijn (D66). „Met alleen op onze handen zit ten, komen we er niet." Christianne van de Vijver (Nieuw Gemeentebelang) verwacht dat het strak in handen nemen van nieuwe (zorg)taken de gemeente minder kan kosten dan gevreesd. De clubs en verenigingen zullen nog meer 'de eigen broek op moe ten houden', gaf ze aan. PvdA'er Evers denkt dat samenwerking van de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten geld oplevert, omdat er een De Vries stelt vast dat er weinig schot zit in de ontwikkeling van de Nieuwe Bierkaai en dat geldt volgens hem ook voor de plannen voor een vermaakscentrum met een bioscoop aan de Houtmarkt. Bovendien, zo voert De Vries aan, is er bij de Houtmarkt-plannen geen rekening gehouden met het benodigde aantal parkeerplaatsen. De parkeerdruk in die omgeving is in de avonduren en in het week end al bijzonder hoog. „Veel mo gelijkheden om extra parkeervoor zieningen te creëren zijn er ook niet." De Vries wijst erop dat het 's Gra venhofplein een groot deel van de dag en ook 's avonds grotendeels leeg staat. „Een bioscoop in die omgeving zou dus weinig of geen extra parkeervoorzieningen ver gen." Een mogelijke locatie is vol gens hem het plateau in de Bier kaai achter de Meerpaal. Daar is al rekening gehouden met een 'nog in te vullen gebouw' „De Meer paal is van de gemeente, dus mo gelijk kan die daar ook bij betrok ken worden." Pogingen om een buurtsuper naar het gebied te krijgen zijn nog niet gelukt. Volgens De Vries moet nagedacht worden over een buurtsuper die mede gerund wordt door mensen met beperkin gen. Mensen die momenteel nog bij Dethon werken, maar van wie straks verwacht wordt dat ze gaan werken in het bedrijfsleven. „Er zijn in den lande voorbeelden van supers die op die manier geëxploi teerd worden. Misschien kunnen we daar ook ons licht eens opste ken." John Spuesens, dorpsraadvoorzit ter en CDA-kandidaat voor de ge meenteraadsverkiezingen in Ter- neuzen, pleit hiervoor. Hij vindt het niet kunnen dat ouderen uit Philippine nog altijd naar Sas van Gent, Hoek of Terneuzen moeten voor zwaardere zorg. Twintig jaar is er gepraat over een woonzorg centrum in Philippine, maar de lo catie (het Spuikompark) riep veel weerstand op. Woningcorporatie Woongoed trok begin 2013 om fi nanciële redenen de stekker uit het project. Volgens Spuesens moet het plan weer een kans krijgen. Ouderen- huisvester Woonzorg wil het ver ouderde Ankerhof op termijn slo pen, weet hij, en dat zou naar zijn mening dé plek zijn voor een goe de ouderenvoorziening met zorg. Zorgaanbieders, huisvesters en de gemeente zijn het tegenover Phi lippine verplicht daar werk van te maken, stelt Spuesens. door Eugène Verstraeten HEIKANT - De buurtbewoners uit de Magdalenastraat en omgeving in Heikant slaan de handen op nieuw ineen om de vesting van een kippenstal met 19.000 dieren net over de grens tegen te houden. Jos en Lucile Kroes Mijanou ter Braak, Aardenburg 'Negen partijen is wel veel' Kandidaat-raadslid Frank Gijsel door Martijn de Koning en René Hoonhorst Wim Deijnen, partijloos door Eugène Verstraeten HULST - Het plan de Nieuwe Bier kaai is misschien een goede locatie voor de vestiging van een bios coop. Fractievoorzitter Frans de Vries van Progressief Hulst wil een onderzoek. door Harmen van der Werf PHILIPPINE - Ouderen in Philippine moeten in staat worden gesteld in hun eigen dorp de zorg te krijgen die zij nodig hebben. Het plan voor een woonzorgcentrum moet daar om uit de ijskast worden gehaald, zonodig in afgeslankte vorm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60