i I CBP: het zijn niet 'slechts' metadata Vierde poging tot uitzetting van zieke Cuineeër BINNENLAND 5 WSÊm F. t 3fei: SI ■H«i ■Hfl DEN HAAG - Metadata zijn niet zo maar gegevens, maar persoonsge gevens die wettelijk beschermd zijn. Dat zegt Jacob Kohnstamm, voorzitter van het College Be scherming Persoonsgegevens (CBP). Kohnstamm ergert zich eraan dat in de discussie over spionageprak- tijken van de inlichtingendien sten van Nederland en van Ameri ka (NSA) zo licht wordt gespro ken over metadata, ofwel verkeers gegevens van telefoon- en inter netgebruikers. „Metadata is een woord dat uit Amerika is overge waaid, omdat zij graag doen alsof dat geen persoonsgegevens zijn. Dat is totale onzin. Het zijn er al leen heel veel. Metadata zijn bui tengewoon betekenisvol voor het in kaart brengen van mijn doen en laten." Hoewel er niet naar de inhoud van telefoongesprekken, sms'jes of e-mails wordt gekeken, valt uit metadata veel af te leiden over een individu. Ton Siedsma van de stichting Bits of Freedom, die op komt voor digitale burgerrechten, liet dat zien toen hij eind vorig jaar een week lang zijn metadata op zijn mobiel verzamelde en liet analyseren. Zijn sociale netwerk, zijn zoekgedrag en zelfs zijn poli tieke en religieuze voorkeuren konden nauwkeurig uit de gege vens worden afgeleid. „Dat is in formatie die ik niet zomaar had willen delen", blikt hij terug op zijn experiment. „Het is geen 100 procent weerslag van wie ik ben. Tegelijkertijd worden er wel be slissingen voor en over mij geno men op grond van dit verstoorde spiegelbeeld." Kohnstamm heeft forse kritiek op minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie, WD) die vorige week in de Tweede Kamer zei nog eens te willen nadenken over het verschil dat gemaakt wordt tussen het verzamelen en gebruik van gegevens. „De wet in Europa zegt dat verzamelen al onder de Wet Bescherming Persoonsgege vens valt. Het is een grondrecht." cp Als Koné deze week niet wordt uitgezet, verloopt zijn reisdocu ment, uitgegeven door de Guine- se autoriteiten. Staatssecretaris Fred Teeven (Justitie, WD) wijst op de 'grote inspanning' die door de Nederlandse overheid geleverd is om dit document, een titre de voyage, te bemachtigen. Het op nieuw aanvragen van een docu ment zou wrijving opleveren in de diplomatieke verhoudingen tussen Nederland en Guinee, stelt Teeven. „Het klopt wel dat Justi tie veel moeite heeft gedaan voor het reisdocument", zegt Ferdi nand Verweij, Konés advocaat. „Er is een Nederlandse delegatie naar Guinee afgereisd om dit do cument te bemachtigen. Dat is hoogst ongebruikelijk." De mogelijke uitzetting is sail lant, omdat op 27 januari jongstle den een voorlopige voorziening werd uitgesproken door de rech ter. Daarmee moest de derde po ging Koné uit te zetten, worden afgeblazen. Directe uitzetting was afgewend en op 14 maart zou de zaak inhoudelijk behandeld wor den. Het reisdocument van Koné is dan verlopen. Een nieuw docu ment zou dan dus nodig zijn voor een nieuwe uitzettingspoging. Dezelfde rechter die de voorlopi ge voorziening uitsprak, heeft de ze nu ingetrokken. „Hiermee wordt prioriteit gegeven aan het uitzetproces, boven het belang van de heer Koné", zegt Verweij. „Dat is foute boel." Het belang van Koné is tweeledig, zegt Rana van den Burg van Stich- Volgens Europese richtlijnen heeft Koné het recht bij zijn kind te zijn ting Noodopvang Dakloze Vreem delingen Utrecht (SNDVU), waar Koné verbleef voordat hij werd vastgezet. „Koné is sinds 2001 in Nederland en heeft hier een kind gekregen. Volgens Europese richt lijnen heeft hij het recht om bij zijn kind te zijn. Anderzijds blijkt uit ons onderzoek dat Koné blind zal raken als hij terug moet naar Guinee." Koné heeft ernstige oog problemen: als hij zijn druppels niet krijgt, raakt hij blind. „Die druppels zijn niet verkrijgbaar in Guinee", zegt Van den Burg. Verweij laat het er niet bij zitten. „We onderzoeken of het nog zin heeft naar het Europees Hof te stappen. Mocht Koné woensdag toch uitgezet worden, dan krijgt deze zaak nog een staartje." Gestolen mobieltje onbruikbaar Telecomproviders worden waarschijnlijk vanaf 1 janua ri 2015 verplicht gestolen mobieltjes van hun klanten onbruikbaar te maken. Een wet die dan van kracht moet worden, verplicht hen de zogeheten IMEI-code te blokkeren. Justitieminister Opstelten heeft dat aan de Tweede Kamer geschreven. V1-raket volgende week opgeruimd De Vi-raket die is gevonden op een akker in Kruisland, bij Roosendaal, wordt vol gende week donderdag op de vindplaats tot ontplof fing gebracht. Dertien gezin nen moeten daarvoor de he le dag hun huis uit. De ge meente voorspelt een knal zoals bij een vliegtuig dat door de geluidsbarrière gaat. Eiland verliest vogeiwachtershuis Staatsbosbeheer en Rijkswa terstaat breken deze week het vogeiwachtershuis op Rottumeroog af. Duinen aan de noordwestkant van het ei landje zijn bij de storm in december vorig jaar bijna verdwenen. Het huis is daar door aan de rand van de zee komen te staan. Misschien komt er een nieuw huis. Keurmerk ook voor aardbei en asperge Op verzoek van supermarkt Lidl gaat Fair Produce ook as perge- en aardbeientelers controleren en certificeren. Het bestuur van het keur merk heeft dat gisteren be sloten. Fair Produce, dat al champignontelers keurt, ga randeert dat producten on der goede arbeidsomstandig heden zijn geproduceerd. Tbs voor moeder die kind doodde Een 42-jarige vrouw krijgt geen straf voor het doden van haar 7-jarige zoontje vo rig jaar in Roosendaal. De rechtbank legde gisteren al leen tbs op, omdat de vrouw door een stoornis volledig ontoerekeningsvatbaar was. De maatregel komt overeen met wat de de officier van justitie had geëist. DINSDAG 18 FEBRUARI 2014 flnniSUMU ,tU door Mathijs Noij UTRECHT - Onlangs oordeelde de rechter nog dat de bijna blinde Ah med Baba Koné bij zijn kind in Ne derland mocht blijven, maar justi tie heeft voor morgen voor de vier de keer een vlucht voor hem naar zijn land geboekt. Volgens Justitie is dat om de banden met Guinee niet te schaden. Rana van den Burg DEN HAAG KRUISLAND Rottumeroog en Zuiderduin- tjes. foto Wikicommons ROTTUMEROOG DEN BOSCH BREDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5